Kanada Transit Vizesi

Transit Vize Başvuru Bilgileri

Kanada Transit Vizesi

Kanada transit vizesi için Kanada içinden geçip başka bir ülkeye seyahat etmeniz gerekmektedir. Kanada transit vizesi 1 veya 2 girişli verilmektedir. Transit vize için izlenmesi gereken prosedür hemen hemen diğer vize türleriyle aynı olmakla birlikte belgeler konusunda bazı farklılıklar söz konusudur. Verilen vizeyi düzgün kullanmanız tavsiye edilir, seyahat süresini aşmamanız gerekmektedir ve belirtilen tarih aralığında kullanmanız gerekmektedir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise Kanada sınırı hangi araçla geçeceğinize göre vize türünüzün değişmesidir. Eğer Kanada sınırını özel araçla, otobüsle, ticari aracınızla geçecek iseniz almanız gereken vize türü transit vize değildir. Ziyaret vizesi veya turistik vize almanız gerekmektedir. Eğer Kanada aktarmalı bir uçuşunuz varsa almanız gereken vize türü Transit vizedir. Belgelerinizi hazırlarken güncel belgeler hazırlamaya özen göstermelisiniz. Hazırlayacağınız belgeler meslek grubunuza göre farklılık göstermektedir.

Kanada transit vizesi alabilmeniz için bazı şartlara ve kurallara uygun olmanız beklenmektedir. Bunlar; pasaportunuz veya muadili bir seyahat belgeniz olması, bulaşıcı veya seyahatinize engel teşkil etmeyecek herhangi bir sağlık probleminiz olmaması, daha önce seyahatinize engel teşkil edebilecek herhangi bir suça karışmamış olmanız, Kanada sonrasında gideceğiniz asıl ülkenin giriş izni, bu seyahatiniz sonrasında Türkiye’ye döneceğinizi garantileyen belgelerin ve olayların sunulması vize alma ihtimalinize olumlu katkıda bulunacaktır.

Kanada eğer sunduğunuz belgelerin eksik hatalı veya hukuken geçersiz olduğunu anlarsa sizi sınırdan içeriye almama hakkına sahiptir. Ve eğer göstermeniz gereken herhangi bir belge var ise Kanada sınır hizmetleri görevlileri belgeleri ve dahi pasaportunuzu beraberinde görmek isteyebilir. Bu yüzden pasaportunuzu her zaman beraberinizde taşımanız gerekmektedir.

Güncel Kanada Vize Ücretlerine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

kanada transit vizesi

Kanada Transit Vize İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pasaportunuzun güncel olması ve seyahatinizin bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerli olması en çok dikkat etmeniz gereken hususlardan biridir.Transit vizenizi Kanada’dan alırken uçuşunuzun Kanada aktarmalı olması gerekmektedir. Havalananında kalabileceğiniz maksimum süre 24 saattir. Eğer Kanada’yı özel bir araç veya otobüsle geçecekseniz transit vize değil turistik vize almanız gerekmektedir. Transit vize sadece uçakla yapacağınız seyahatler için geçerlidir. Aldığınız banka dokümanlarının yeterli miktarda finansal kaynağını sağlıyor olması gerekmektedir. Aksi takdirde vizeyi alma ihtimaliniz düşmektedir.

Yukarıdaki belgelerin eksik olması durumunda normal şartlar altında mülakat yapmıyor olmasına rağmen eğer belgelerinizle ilgili şüpheye düşerse sizi mülakata çağırma hakkını saklı tutar. Böyle bir durumla karşılaşmanız durumunda mülakata bireysel olarak gitmeniz gerekecektir, vekaletle birini göndermeniz konsolosluk tarafından kabul görmeyecektir. Konsolosluk belgelerinizi eksik teslim etmeniz durumunda ise başvurunuzu işleme sokmayıp direk belgelerinizi geri teslim edebilir. Aynı zamanda konsolosluk sizden bazı sağlık kontrollerinden geçmenizi ve adli sicil raporunuzu teslim etmenizi talep edebilir.

Vizenizin sonuçlarını muhtemelen da 1-2 hafta içerisinde alabilirsiniz. Bu durum konsolosluğun vize işlem merkezinin ve konsolosluğun kendisinin dosya yoğunluğuna bağlı olarak farklılık gösterebilir. Vizenizin hem kabul hem de ret alması durumunda pasaportunuz tarafına konsolosluk tarafından gönderilecektir. Ret almanız durumunda kabul almanız durumundan farklı olarak neden ret aldığınızın ayrıntılarını içeren bir ret kağıdı da pasaportunuz ile birlikte size gönderilecektir. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda ise başvuru evraklarınız ile birlikte Transit vizenizin basıldığı pasaport tarafınıza teslim edilecektir.

Kesinlikle teslim etmeniz gereken evraklar vardır. Bunlar iki adet biyometrik fotoğraf (3,5×4,5 beyaz fon üzerine), seyahatinizin olduğu tarihler için satın alınmış uçak biletleri, seyahatiniz sonrasında da geçerli pasaport, konsolosluğa hitaben yazılmış İngilizce veya Fransızca olan vize talep dilekçesi. Vize talep dilekçeniz seyahat tarihlerinizi ve uçuş bilgilerinizi mutlaka içermelidir.

Kanada Transit Vize Başvuru Koşulları

Kanada transit vizesi almak için başvuru yaparken bazı koşulları sağlıyor olmanız gerekmektedir. Transit vize başvurusunda bulunmak için karşılamanız gereken koşullar genel olarak şu şekildedir;

 • Süresi bitmemiş, geçerliliği devam eden bir pasaport sahibi olmalısınız.
 • Sabıka kaydınızın bulunmaması ve sicilinizde özellikle de göç gibi suçların yer almaması gerekmektedir.
 • Aktarma ya da Kanada üzerinde uçuşla gideceğiniz ülkeye giriş yapmanızda herhangi bir engel bulunmadığını gösteren belgeler ve ülkeye ait vizeniz bulunmalıdır.
 • Transit vize almak için görüşme yapacağınız görevli kişiyi Kanada’da herhangi bir şekilde konaklamayacağınıza, Kanada’ya yalnızca transit amaçlarla ziyaret edeceğinize ikna etmelisiniz. Bu konuda aile, iş ya da okul gibi unsurlar etkili olmaktadır.
 • Seyahat boyunca ihtiyaçlarınızı karşılamak için yeterli maddi gücünüzün olduğunu ispatlamalısınız. Bu noktada hesap dökümü gibi belgelere ihtiyaç duyulabilmektedir.
 • Bazen talepte bulunan kişilerin sağlık muayenesinden geçmesi talep edilmektedir. Bu durumlarda gerekli testleri yaptırmayı kabul etmeniz gerekmektedir.

Eğer bu koşulları sağlamaktaysanız, başvuru formunu doldurmanız ve sizden istenen belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir.

Kanada Transit Vizesi Alma Süreci

Kanada transit vizesi, yukarıda da açıklamış olduğumuz gibi uçakla yapılan yolculuklarda başka bir yere gitmek için Kanada’ya uğramanız ve yolculuğa Kanada’dan devam edeceğiniz zaman ihtiyaç duymakta olduğunuz bir vize türüdür. Fakat transit vize yalnızca hava yolu ile yapılan yolculuklarda geçerlidir. Diğer durumlarda normal ziyaretçi vizesi almanız talep edilmektedir. Kanada transit vizesine başvuru yapmak için gerekli koşulları sağlıyorsanız, başvurunuzu konsolosluk birimlerinden yapmanız mümkündür.

Vize başvurusu tamamlandıktan sonra yaklaşık olarak birkaç hafta içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Bu süre konsolosluğun yoğunluğu ya da başvuru merkezi gibi faktörlere göre farklılık gösterebilmektedir. Kanada transit vizesi başvurunuz onaylandığı takdirde pasaporta damga işlemi uygulanacaktır.

Vize başvurunuzun reddi durumunda ise konsolosluk tarafından tarafınıza red mektubu iletilecektir. Red mektubunda başvurunuzun neden kabul görmediği, vize almaya uygun olmayışınızın sebepleri açıklanacaktır. Ayrıca Kanada transit vizesi başvurunuzun onaylanması Kanada’ya kesin olarak girebileceğiniz anlamına da gelmemektedir. Vize aldıktan sonra vize uygunluk şartlarını sağlamamaya başladığınız takdirde, örneğin sağlık durumunuzda transit vize almanızı engelleyecek bir durum ortaya çıktığında, vizeniz iptal edilmektedir.

Kanada Transit Vizesi İçin Gereken Evraklar

 • Vize Takip Belgesi (tamamen doldurulup, imzalanması gerekmektedir.)
 • Dilekçe (Kanada konsolosluğuna hitaben ve Fransızca ya da İngilizce dillerinde yazılmış olması gerekmektedir. Ayrıca asıl seyahatin yapılacağı yer ve aktarma tarihi net bir şekilde belirtilmelidir.)
 • Uçak Bileti (Biletin satın alınmış olması şarttır, rezervasyonlar kabul edilmemektedir.)
 • Pasaport (Seyahat sonrasında en az 6 ay boyunca geçerliliği devam etmesi gerekmektedir.)
 • 2 Adet biyometrik fotoğraf (4,5 mm x 3,5 mm boyutlarında ve fotoğraf arka planının beyaz fon olması şarttır.)

Dilekçe ile bu evrakların tam ve eksiksiz bir şekilde konsolosluğa iletilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde vize başvurusu değerlendirilmeye alınmayarak, reddedilecektir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x