Macaristan Vizesi

Vize Başvuru İşlemleri

Macaristan Vizesi

Macaristan’a vatandaşlar çeşitli sebeplerle seyahat etmek istemektedirler. Bunlar öğrenim amaçlı, turistik, aile/arkadaş ziyareti, staj, çalışma, kültürel ya da sportif faaliyet amaçlı olarak sıralanabilir. Macaristan Schengen bölgesine dahil olan ülkelerin arasında yer almaktadır. Bu sebeple Macaristan’a yapılacak kısa süreli seyahatlerde Macaristan Schengen Vizesi alınması gerekmektedir. Diplomatik ve hizmet pasaportlarına sahip kişiler Macaristan’a vizesiz seyahat edebilmektedirler. Bu kişilerin seyahatlerinin 90 günü aşmaması gerekmektedir.

Macaristan Vizesi

Macaristan Turistik Vize

Macaristan’a turistik seyahat planlayan bordo (umuma mahsus) pasaport sahiplerinin Macaristan Turistik Vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Başvurunun olumlu değerlendirilmesi halinde, 180 gün içerisinde 90 güne kadar konaklama hakkı tanınabilmektedir.

Macaristan Schengen vizesi alındığında, tüm Schengen ülkelerine seyahat edilebilmektedir. Fakat ileride yapacağınız vize başvurularınızın etkilenmemesi için, Macaristan Schengen vizesi alındıktan sonra ilk girişin Macaristan’dan yapılması önemlidir.

Tüm Schengen bölgesi: Belçika, Avusturya, Macaristan, Hollanda, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, İsviçre, İsveç, İtalya, İspanya, Almanya, Fransa, Portekiz, İzlanda, Malta, Slovenya, Slovakya, Finlandiya, Yunanistan, Norveç, Polonya, Lihtenştayn ülkelelerini kapsamaktadır.

Macaristan Ticari Vize

Bazı kişiler Macaristan’a konferans, iş, görüşmeleri, fuar katılımları vb. ticari faaliyetler için seyahat etmek istemektedir. Bu ticari amaçlarla yapılacak seyahatler için Macaristan Ticari Vize alınması gerekmektedir. Bu vize ile birlikte 180 gün içerisinde 90 güne kadar konaklama hakkı tanınabilmektedir. Ticari seyahatler için temel tüm evraklarla istenen ek evraklar da bulunmaktadır.  Bunlar seyahati kanıtlayacak her türlü fuat katılımı ya da giriş belgeleri, iş görüşmeleri için işyeri yetkilileri tarafından sunulmuş dilekçe vb. ticari gerekçelerle hazırlanmış belgeler istenmektedir.

Durumunuza uygun belgelerin belirlenmesi için DataGlobal Vize Hizmetleri’ne 0212 963 61 10 numaralı irtibat numarasından ulaşabilirsiniz. Bilgilendirmeler görüşme, SMS ve E-posta yoluyla yapılmaktadır. Hiçbir şekilde ücret talep edilmemektedir.

Macaristan Aile Ziyareti Vizesi

Macaristan’da ikamet etmekte olan aile bireylerine, ya da akraba veya arkadaşlara yapılacak ziyaret için Macaristan Aile Ziyareti Vizesi alınması gerekmektedir. Evraklar Macaristan Konsolosluğu tarafından güncel olarak belirlenmektedir. Yazının ilerleyen kısımlarına eklenmiş temel evrakların yanında, Macaristan Aile Ziyareti vizesi için ek evraklar istenmektedir.

 • Belediye Davetiyesi

Macaristan’da yaşayan ziyaret edilecek kişinin, bölgede bulunan belediye tarafından imzalanıp onaylanmış resmi davetiye göndermesi gerekmektedir. Bu davetiyede, kişinin bilgileri ve ziyaret amaçlı ülkeye gelecek kişinin bilgileri yere almalıdır. Bununla birlikte masraflarının kim tarafından karşılanacağı muhakkak belirtilmelidir.

 • Davet Eden Kişi Evrakları

Kişinin masraflı davet eden kişi tarafından karşılanacaksa, ev kira sözleşmesi kendine aitse tapusu, faturaları, maaş bordroları, kaşeli net gelir gösteren belge ve hesap dökümleri eklenmelidir.

Davet eden kişinin pasaport fotokopisi ya da Macaristan oturum belgesinin önlü arkalı fotokopisi gerekmektedir.

Tüm bunların dışında akrabalık derecesinin gösteren Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği alınması gerekmektedir.

Macaristan Öğrenci Vizesi

Macaristan’a eğitim amaçlı ya da Avrupa Birliği’nde eğitim – öğretim ya da araştırma amaçlı gidecek kişilerin Macaristan Öğrenci Vizesi başvurusu yapması gerekmektedir. Macaristan öğrenci vizesine başvuru yapacak kişilerin planladıkları seyahat tarihlerinin bitişi itibariyle 3 ay daha geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmaları gerekmektedir. Macaristan Öğrenci Vizesi için istenen ek evraklar şu şekildedir:

 • Muvafakatname: 18 yaş altı kişiler için başvurulacaksa, anne ve babanın noterden ortak olarak çıkaracakları muvafakat name gerekmektedir.
 • Öğrenci Belgesi: Kişi öğrenciyse öğrenci belgesi, değilse diploma gerekmektedir.
 • Ailenin geçim kaynağı belgelenmelidir. Bunlar maaş bordroları, iş yeri vergi levhası, ticari sicil gazetesi, işe giriş belgesi, imza sirküleri ve banka hesap dökümleri şeklinde olması gerekmektedir.
 • Eğitim amaçlıysa: Garanti mektubu
 • AB eğitim – öğretim ya da araştırma programları amaçlı: Üniversite ya da araştırma merkezinden davetiye

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

Macaristan Staj Vizesi

Macaristan staj vizesi, 90 günden kısa süreli staj programları için alınması gereken vize türüdür. 90 günden uzun sürecek staj programlarında D tipi ulusal vize uygulanmaktadır.

Başvuruda Staj yapılacağına dair tüm evrakların belirtilmesi gerekmektedir. Başka ülkede öğrenim gören kişilerin, Hollanda Staj Vizesi başvurusunu bulundukları ülkeden yapmaları gerekmektedir. Staj yapılacağına ilişkin belgelerin, alakalı kurumlar tarafından imzalanıp evraklarla birlikte hazırlanması gerekmektedir.

Macaristan D Tipi Vize

Macaristan D Tipi Vize, 90 günü aşan konaklamalarda ikamet amaçlı başvurulması gereken vize türüdür. Bu başvuru, Türkiye’de ikamet eden herkes tarafından yapılabilmektedir. Fakat Macaristan Ankara Konsolosluğu’ndan sadece Marmara ve Ege dışında ikamet eden kişiler başvuru yapabilmektedirler. İstanbul Konsolosluğu ise Türkiye’nin her yerinden kişinin başvurusuna açıktır. Başvurunun devamında Macaristan Başkonsolosluğu’nda mülakat yapılmaktadır. Macaristan D Tipi Vize için Macaristan Konsolosluğu tarafından temel evraklara ek olarak istenen bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evrakların eksiksiz ve güncel hazırlanmaması halinde başvuru geçersiz sayılacaktır. Bu sebeple evrakların hazırlanmasında gerekli dikkati göstermeniz gerekmektedir. Temel evraklara ek olarak istenen evraklar aşağıda listelenmiştir:

Eğitim Amaçlı:

 • Eğitim ücretinin ödendiğine dair belgeler
 • Türkiye Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından düzenlenmiş kurallara uygun okunaklı QR kodlu öğrenci belgesi veya barkodlu mezuniyet belgesi
 • Macaristan’da konaklama belgesi (Otel rezervasyonu, Kira sözleşmesi onayı vs.)
 • Sponsoru varsa sponsorun son 6 aya ait banka hesap geçmişi
 • Sponsorun taahhütname belgesi
 • Masrafları karşılayacak kişinin SGK Hizmet dökümü

Erasmus Kapsamında:

Macaristan’a Erasmus Hareketliliği kapsamında gidecek T.C. vatandaşı öğrenciler için alınması gereken vize türü Macaristan Erasmus Vizesidir. Kişiler, Erasmus’la tek ya da çift dönem olarak seyahat edebilmektedirler. Erasmus Hareketliliği 90 günden fazla (uzun süreli) konaklamayı gerektirdiğinden D tipi ulusak vize sınıfına girmektedir.

Macaristan Konsolosluğu tarafından belirlenen evrakların eksiksiz ve güncel olması oldukça önemlidir. Aksi takdirde başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır. Erasmus için Macaristan Konsolosluğu tarafından gerekli görülmüş olan belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Öğrenci Belgesi
 • Masrafları karşılayacak kişinin SGK Hizmet dökümü
 • Macaristan’da gidilecek üniversiteden kabul mektubu
 • Macaristan’da konaklama belgesi (Otel rezervasyonu, kira sözleşmesi vb.)
 • Macaristan Ulusal Vize Başvuru Formu
 • Varsa burs onayı ya da sponsorun, 6 aylık banka hesap geçmişi
 • Ebeveynlerin son 3 aylık banka hesap dökümü

Çalışma Amaçlı:

 • İş öncesi kontratı / İstihdam kontratı (iki tarafça da imzalanmış)
 • Çalışma bölge müdürlüğünden verilen geçerli sertifika (IGAZOLÁS MUNKAERŐIGÉNY BEJELENTÉSÉRŐL)
 • Macaristan’da konaklama belgesi

Macaristan Şoför Vizesi

 • Şirket ve şirketin üye olması halinde UND (Karayolu Taşımacılığı Birliği)'den alınacak bir taahhütname
 • Şirket şoförlerinin bir listesi
 • C2 sertifikası (ihracat izni)
 • Şoföre ait ulusal ve uluslararası sürücü belgesi
 • AB’deki şirketten iş ortaklığı belgesi veya daveti

Macaristan Transit Vize

Macaristan’dan geçiş yapılacak ülke Schengen Bölgesi dahilinde başka bir ülkeyse, transit vize alımına gerek yoktur. Macaristan Schengen vizesiyle diğer Schengen ülkelerine seyahat edilebilmektedir.

Tüm Schengen ülkeleri: Almanya, İtalya, Fransa, İspanya, Yunanistan, Malta, Slovenya, Slovakya, İsveç, İsviçre, Polonya, Portekiz, İzlanda, Lihtenştayn, Macaristan, Norveç, Belçika, Avusturya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Estonya, Letonya, Lüksemburg, Finlandiya

Fakat Macaristan havalimanı kullanılarak geçiş yapılacak ülke Schengen dahilinde değilse, kişinin Macaristan Transit vize alması gerekmektedir.

Macaristan transit vize için gerekli ek evraklar, istenen temel evrakların dışında şu şekilde listelenmektedir:

 • Ziyaret edilecek 3. ülke vizesi
 • Gidilecek ülkeye vizesiz giriş yapılıyorsa; Seyahat amacını gösteren evraklar gerekmektedir.
 • Yabancılar için ikamet belgesi gerekmektedir.
 • 18 yaşından küçükler için muvafakatname gerekmektedir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

Macaristan Vizesi Nasıl Alınır

Macaristan vizesi nasıl alınır sorusunu merak ediyorsanız yazının devamını okuyunuz.

Macaristan Vizesi için seyahatinize uygun zamanda randevu oluşturmanız gerekmektedir. Randevu günü ve saatinde Macaristan Konsolosluğu tarafından gerekli görülmüş tüm belgelerin hazırlanıp gelinmesi gerekmektedir. Evrakların eksik ve güncel olmaması vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına sebep olacaktır.

Randevuda kişi evraklarla birlikte geldiğinde, parmak izi verecektir. 25/09/2014 ve sonrasında parmak izi vermiş kişilerin, 3 sene geçerliliği bulunması dolayısıyla, randevuya şahsen gelmelerine gerek kalmadan, acenta yetkililerine vereceği yetki ile işlemler onun adına yapılmaktadır.

Macaristan Vip Vize

Macaristan’a seyahat edecek kişilerin vizelerinin, seyahat tarihlerine yetişmemesi söz konusu ise, Macaristan Vip Vize hizmetini alabilmektedirler. Bu vize hizmetiyle birlikte, vize değerlendirmeniz seyahat tarihlerinize göre minimum sürede yapılmaktadır.

Macaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar

Macaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar sorusunu merak ediyorsanız, bilinmesi gerekenlerden biri de vize başvurusuyla seyahat tarihinin arasında olması gereken ideal süredir. Başvurularınızı seyahatinizden 1 ay önce yapmanız gerekmektedir. Macaristan Konsolosluğu tatil günleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Vize başvurusu yapıldıktan sonra, başvuru 7 iş günü içerisinde değerlendirilip sonuçlanmaktadır.

Macaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Pasaport (Geçerlilik süresi seyahat sonrası en az 3 ay daha geçerli olan)
 • Biyometrik Fotoğraf (2 Adet)
 • Uçak Rezervasyonu
 • Otel rezervasyonu ya da aile/arkadaş yanında kalınacaksa davetiye
 • En az 30.000€‘luk Seyahat Sağlık Sigortası
 • Macaristan Vize Başvuru Formu
 • Kimlik Fotokopisi, Yabancılar İçin Oturum İzni
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Banka Hesap Dökümü

Macaristan Schengen Vize Başvuru Formu

Macaristan Schengen Vize Başvuru Formu, Macaristan Schengen vizesi başvurusunda bulunacak kişiler için Macaristan Konsolosluğu tarafından evraklarla eklenmesi gerekli görülmüş bir formdur. İçinde kişisel bilgileriniz, iletişim, işyeri, maddi durumunuz, seyahatinize ilişkin bilgiler yer almaktadır.

Form doldurulduktan sonra son sayfalarda bulunan iki imzalık kısımların geçilmemesi, muhakkak imzalanması gerekmektedir.

SSK’lı Çalışanlar için Ek Olarak İstenen Belgeler

Macaristan Vize başvurularında SSK’lı çalışanlar için ek olarak istenen belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • İş yeri izin yazısı
 • Vize Talep Dilekçesi
 • İşyeri Evrakları
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi
 • Maaş Bordroları (Son 3 Aylık, İmza ve Kaşeli)
 • SGK Tescil ve Hizmet Dökümü

Bağ-kurlular için Ek Olarak İstenen Belgeler

Macaristan Vize başvurularında Bağ-kurlular için ek olarak istenen belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Antetli Kâğıda Yazılmış Vize Talep Dilekçesi
 • İş yeri Evrakları (Limited ve anonim şirketleri için faaliyet belgesi, vergi levhası, ortaklığı gösterir ticari sicil gazetesi, imza sirküleri. Şahıs Firmaları için faaliyet belgesi ve sicil gazetesi zorunlu değildir fakat bir meslek odasına üyeliği varsa oda kayıt belgesi sunulmalıdır.)
 • 4B Hizmet Dökümü

Devlet memurları için Ek Olarak İstenen Belgeler

Macaristan Vize başvurularında devlet memurları için ek olarak istenen belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Görev ve İzin Yazısı
 • Varsa Görevli Kimlik Kartı
 • Son 3 Aylık Maaş Bordroları

Emekliler için Ek Olarak İstenen Belgeler

Macaristan Vize başvurularında emekliler için ek olarak istenen belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Şahsen Yazılıp İmzalanmış Vize Talep Dilekçesi
 • Emekli Kartı Fotokopisi ya da Emeklilik Belgesi
 • Emekli Maaş Bankası 3 Aylık Hesap Dökümü

Öğrenciler için Ek Olarak İstenen Belgeler

Macaristan Vize başvurularında öğrenciler için ek olarak istenen belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Sponsor Dilekçesi
 • Sponsorun Mesleki Durum Evrakları
 • Sponsor 3 Aylık Banka Hesap Dökümü
 • Öğrenci Belgesi

Ev Hanımları için Ek Olarak İstenen Belgeler

Macaristan Vize başvurularında ev hanımları için ek olarak istenen belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Sponsor Dilekçesi
 • Sponsor Mesleki Durum Evrakları
 • Sponsor 3 Aylık Banka Hesap Dökümü
 • Sponsor Kimlik Fotokopisi
 • Evliyse Evlilik Cüzdanı Fotokopisi

Macaristan Vizesi için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vize başvurunuz olumsuz sonuçlandığı takdirde, alınan ek hizmetler, vize harçları, hizmet bedelleri vb. tüm ücretlerin geri ödemesinin yapılmayacağının bilinmesi gerekmektedir.

Bunun dışında, başvuruda verilen tüm bilgilerin birbiriyle tutarlı olması gerekmektedir. Örneğin seyahat tarihleri; uçak rezervasyonu, otel rezervasyonu, formda belirtilen tarihlerin aynı olması gerekmektedir.

Vize başvuruları planlanan seyahat tarihlerine uygun yapılmalı, Macaristan Konsolosluğu’nun resmi tatil günleri dikkate alınarak yapılması gerekmektedir.

18 yaşından küçük bireylerin başvuruları anne ve babası ya da yasal vâsisi ile birlikte yapılmaktadır.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

daha fazla göster

Macaristan Vizesi

Macaristan'da 90 günden az süre ile turistik amaçla bulunacak olan kişilerin almaları gereken vize çeşidi Macaristan turistik vizesi olmaktadır. Eğer Macaristan vizesi ilk defa başvurulacak ise o zaman ilk vize 30 gün süre ile verilmektedir. Vize işlemleri ise Macaristan Konsolosluğu tarafından yapılmaktadır. Ancak vize danışma şirketleri ile vize alma işlemleri daha kolay bir şekilde yapılmaktadır.

Macaristan Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar

Macaristan vizesi başvuruları için gerekli evraklar içerisinde ilk sırayı başvuru formu oluşturmaktadır. Bu başvuru formunun eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulması son derece önemli olmaktadır.

İkinci olarak Macaristan Schengen vizesi sınırları içerisinde olduğu için bu vize için ıslak imzalı Schengen vizesi dilekçesi gerekmektedir.

Evraklar içerisinde üçüncü sırayı pasaport almaktadır. Pasaportun geçerlilik süresinin en fazla on yıl olması ve hasarsız olması gerekmektedir. Ayrıca pasaportun geçerlilik süresi en az üç ay olmalı ve en az iki boş vize sayfasının bulunması gerekmektedir.

En fazla 3 ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet biyometrik fotoğraflar da evrakların içerisine eklenmelidir.

Evrakların içersin de bulunması gereken bir diğer belgede nüfus cüzdanı fotokopisinin önlü arkalı fotokopisi olmaktadır.

Noter tasdikli muvafakatname de evrakların içerisine eklenmelidir.

Eğer vize başvurusu yapan kişi son üç yıl içerisinde herhangi bir vize alınmış ise bu vizelerin fotokopileri de beyan edilmelidir.

Başvuruyu yapacak olan kişi evlenmiş bir kadın ise o zaman vukuatlı nüfus kayıt örneği vermeleri gerekmektedir.

Belgelerin içerisinde ki bir diğer belge ise adres bilgileri olmaktadır.

Başvuruyu yapan kişinin çalışma ya da öğrencilik durumuna uygun olan belgenin beyan edilmesi gerekmektedir.

Başvuru için istenilen belgelerden bir diğeri de uluslararası geçerliliğe sahip olan seyahat sağlık sigortası olmaktadır. Bu sağlık sigortasının geçerliliği bütün bir tatili kapsamalı ve en az 30.000 Euro olmaktadır.

Eğer Schengen vizesine başvurusu da yapılacak ise o zaman diğer ülkelere yapılacak olan ziyaretin amacını belirten bir dilekçe gerekmektedir.

Seyahat amacının bilgilerini destekleyen belgelerde başvuru evraklarının içerisine eklenmelidir.

macaristan_vizesiMacaristan Vizesi Almak İçin Önemli Noktalar

Macaristan vizesi alırken bazı noktalara dikkat edilmesi başvuruların olumlu bir şekilde sonuçlanmasına yardım edecektir. Bu püf noktalardan ilki beyan edilen bilgilerinin hepsinin güncel olması olmaktadır.

Ayrıca başvuru yapacak olan kişiler alabilecekleri evrakları e-devlet üzerinden barkodlu bir şekilde alarak zaman kazanması da sağlanabilmektedir. Ayrıca konsolosluk nezdinde kolay bir şekilde teyit edilebilir bir özellikte olduğu için daha fazla rağbet görmektedir. Eğer Budapeşte vize başvurusu olumlu bir şekilde sonuçlanırsa alınan vize üzerinde ki bilgilerin dikkatli bir şekilde kontrol edilmesi gerekmektedir. Olası bir bilgi yanlışlığı söz konusu ise o zaman bir dilekçe ile konsolosluğa başvurulması gerekmektedir.

Macaristan konsolosluğuna yapılan vize başvurularının cevaplanma süreleri 15 gün içerisinde olmaktadır. Elbette ki bu süreye etki eden tatil günleri ya da konsolosluğun yoğunluğu olabilmektedir.

Budapeşte vize ücretleri döviz kurlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu sebeple vize başvurusu yapılmadan önce güncel ücretlerin öğrenilmesi en doğru bilgiye ulaşmayı sağlayacaktır.

Ayrıca son iki yıl içerisinde yetkili makamlara parmak izi vermeyenlerin vize başvurusu sırasında parmak izi alınması da gerekmektedir.

Vize başvurusu yapanların akıllarında bulunması gereken son nokta ise konsolosluk gerekli gördüğü taktirde ilave evraklar isteyebileceği olmaktadır.

Budapeşte vize başvuruları sebepleri eğitim, iş ya da çalışma gibi başka sebepler ile başvurulması durumunda konsolosluk tarafından farklı evraklar istenmektedir. Bu sebeple farklı amaçlar için yapılan başvurular için detaylı bilgiler konsolosluktan veya acentalardan alınabilmektedir.

 

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x