Romanya Vizesi

Vize Başvuru İşlemleri

DataGlobal Romnaya Vize Servisine Hoşgeldiniz.

Romanya konsolosluk veya büyükelçilik birimlerine yapılacak olan vize başvurularında yetkili olan DataGlobal vize servisinin deneyimli müşteri temsilcileri seyahat türüne ve başvuru sahibinin mesleki durumuna göre başvuru evraklarını belirler. Ardından vize randevusu istenilen tarihte adınıza alınır, vize başvuru süreci başlatılır ve süreç başından sonuna kadar takip edilir. Böylelikle vize başvuru sürecinde ortaya çıkabilecek sorunlar en sağlıklı şekilde çözümlenir. En doğru biçimde vize başvurunuzu yapmak için Dataglobal çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Romanya Vizesi

Romanya Orta Avrupa’nın güney doğusunda yer alan, Balkan Yarım Adası’nın kuzeyinde bulunan bir ülkedir. Kişiler buraya turistik, ticari, çalışma, öğrenim amaçlı gitmektedir. Romanya vizesi 3 sınıfta alınmaktadır. A sınıfı Havaalanı Transit Vizesi, B Sınıfı Transit Vize, C sınıfı Kısa Süreli Vizeler ve D tipi Uzun Süreli Ulusal Vizelerdir. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahiplerinin 180 gün içerisinde 90 güne kadar yapacakları kısa süreli Romanya seyahatlerinde C Tipi vize muafiyeti bulunmaktadır. Bordo (umuma mahsus) pasaport sahiplerinin kısa süreli seyahatlerinde Romanya Vizesi başvurusu yapması gerekmektedir.

 

Romanya Vizesi

Romanya Kısa Süreli C Tipi Vize

Romanya geçici oturum olarak da bilinen kısa süreli C Tipi Vize, çeşitli amaçlarla turistik, ticari, aile ziyareti vb. seyahatlerde Romanya’ya girişi sağlayan vize türüdür. Kısa süreli C Tipi vize, 180 gün içerisinde 90 gün kalış hakkı sağlamaktadır. Kısa süreli Romanya seyahatlerinde, Diplomatik, Resmi ve Özel pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeden muaf tutulmaktadırlar. Bordo pasaport saihibi vatandaşlar C tipi vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Romanya Kısa Süreli C Tipi Vizede sonradan süre artırımı olmamaktadır. İstenilen evraklar yazının devamında belirtilmiştir. Başvuran kişinin durumuna ve seyahat amacına göre istenen evraklar farklılık gösterebilmektedir. Detaylı bilgi için 0212 963 61 10 numaralı hattan bizi arayabilirsiniz.

Romanya Turistik Vize

Romanya’ya turistik amaçlı seyahatler için başvurulması gereken vizedir. Turistik vize C tipi kısa süreli vize kapsamında değerlendirilmektedir. Bu anlamda kalış süreleri 6 aylık süre zarfında 90 günü geçmemektedir. Yukarıda da belirtilen gibi diplomatik, hususi ve hizmet pasaportlarına sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları turistik vize alımından muaf tutulmaktadır. Romanya Turistik Vize gerekli evrakları Romanya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir ve kişinin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Gerekli evrakların listesi için yazının devamını okuyunuz. Konsolosluğun, gerektiği durumlarda ek evrak talep edebileceğinin unutulmaması gerekmektedir.

 1. Otel ve Uçak Rezervasyonları
 2. Seyahat Sağlık Sigortası
 3. Mali durumu gösterir evraklar
 4. İşyeri Evraklarının sunulması gerekmektedir.

Öğrenci ve Ev hanımları için sponsorun mali durumunu gösterir evraklar ve sponsorun iş yeri evraklarının eklenmesi gerekmektedir.

Romanya Ticari Vize

Romanya Ticari Vize, Romanya’ya ticari amaçlı yapılacak seyahatler için ülkeye giriş izni sağlayan vize türüdür. Ticari vize gereklilikleri diğer vize türlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Ticari amacı kanıtlar nitelikte olan tüm belgelerin başvuruda sunulması gerekmektedir.  Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri C tipi Kısa süreli ticari vize alımından muaf tutulmaktadır. Romanya ticari Vize gereklilikleri şu şekildedir:

 1. Romanya’da bir firmadan masrafların karşılanacağına dair davetiye
 2. Uçak rezervasyonu ya da araç kayıtları (ehliyet, aracın ruhsatı ile yeşil kartı)
 3. Uluslararası seyahat sağlık sigortası
 4. Mali durumu gösterir evraklar
 5. Konaklama belgeleri gerekmektedir.
 6. SGK prim ödeme belgesi
 7. Türkiye’de çalıştığı şirketin evrakları ve işverenin vize talep dilekçesi

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

Romanya Aile Ziyareti Vizesi

Romanya’da ikamet etmekte olan ya da Romanya vatandaşı tanıdığı, akraba, aile ya da arkadaşı olan ve ziyarette bulunmak isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. 6 ay içerisinde en fazla 90 gün olmaktadır. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaportlarına sahip kişiler bu vizeden muaf tutulmaktadır.

 1. Kişinin masraflarının karşılanacağının da bilgisini içeren dair bir davetiye
 2. Davetiyenin yanında, davet eden kişinin kimlik fotokopisi
 3. Başvuru sahibinin Romanya’da konaklayacağı yere ilişkin kira sözleşmesi ya da evin tapusu
 4. Otelde kalınacaksa rezervasyon
 5. Uçak bileti rezervasyonu
 6. Seyahat sağlık sigortası
 7. Mali durumu gösterir evraklar
 8. İşyeri Evrakları
 9. Akrabalık ilişkisinin Nüfus Kayıt Örneği vs. yollarla açıklanması gerekmektedir.

Romanya Spor Vizesi

Romanya’ya spor amaçlı faaliyetlerde bulunmak amacıyla edilecek seyahatlerde alınması gereken vize türüdür. Romanya Spor vizesi için gerekli evraklar arasında davetiye bulunmaktadır. Bu davetiyeyi davet eden kurumun göndermesi gerekmektedir. Bu kurum federasyon, spor kulübü ve benzerleri olabilmektedir. Davetiyenin resmi olması ve konaklama masraflarının karşılanacağına dair bilginin yer alması gerekmektedir. Spor heyetinin resmi listesinin de evraklar arasında sunulması gerekmektedir. Bu listede kişilerin görevlerinin de belirtilmesi gerekmektedir. Tüm bunlara ek olarak bağlı bulunduğu federasyon veya spor kulübünden belge alması gerekmektedir.

Romanya Şoför Vizesi

Romanya Şoför Vizesi, Romanya’ya giriş yapması gereken tır, nakliye şoförleriyle uzun yol şoförlerinin başvurması gereken vize türüdür. Bu vizenin gereklilikleri Romanya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Romanya Şoför Vizesi için gerekli evraklar şu şekildedir:

 1. Şirketten şoförlük mesleğini ispatlayan yazı
 2. Nakliye firmasının belgeleri
  1. Mal veya yolcu taşıma resmi yetki belgesi
  2. Ticaret Odası’ndan Faaliyet ve Sicil Kayıt Belgeleri
  3. C2 belgesi (ihracat müsaadesi)
 3. CMR Belgesinin Aslı
 4. Yurtdışı seyahat sağlık sigortası
 5. Sürücü belgesi, aracın ruhsatı ve yeşil kartı
 6. SGK prim ödeme belgesi

Romanya Uzun süreli D Tipi Vize

Yukarıda C Tipi Kısa Süreli Vizede belirtilen kalış sürelerini aşan konaklamalarda D Tipi Uzun Süreli Romanya Vizesi alınması gerekmektedir. Kısa süreli C tipi vizede 6 aylık süre içerisinde 90 güne kadar konaklanabiliyorken, D tipi vizede 90 günden fazla konaklayabilmektedir. Uzun süreli konaklama amacı, öğrenim, çalışma, aile birleşimi ya da Erasmus hareketliliği şeklinde olabilmektedir.

Romanya D Tipi Vize gereklilikleri Romanya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Bu uzun süreli oturum vize başvuruları yalnızca Romanya İçişleri Bakanlığı – Romanya Göçmen Bürosu’nun onayıyla çıkarılmaktadır.

Romanya Aile Birleşimi Vizesi

Romanya’da bulunan aile bireylerine yapılan uzun süreli oturum için gerekli vize türü Romanya Aile Birleşimi Vizesidir. Aile üyelerinin her biri için ayrı bir başvuru yapması gerekmektedir. Bu vize, kişilere 6 aylık ya da 1 senelik olarak verilebilmektedir. Bu süre Romanya Konsolosluğu’na bağlı değişiklik gösterebilmektedir. Bu vize başvurusu için temel evraklara ek olarak, eşlerin doğum kayıt örneği gerekmektedir. Son 1 ay içerisinde alınmış sabıka kaydı, uluslararası evlilik belgesi, Romanya vatandaşı eşinin kimlik ve pasaport fotokopileri, Romanya’da yaşanacak evin tapusu ya da kira sözleşmesi, Romanya’daki eşin maaş bordrosu başvuruda ek olarak sunulmalıdır. Seyahat tarihinden en az iki hafta önce başvuru yapılması gerekmektedir.

Romanya Öğrenci Vizesi

Romanya’ya öğrenci olarak gidecek, herhangi bir eğitim programlarına, kurslara katılacak ya da okullarda öğrenim görecek kişilerin başvurması gereken vize türü Romanya Öğrenci Vizesidir. D Tipi Uzun Süreli Öğrenci Vizesi 90 günden fazla konaklamalar için başvurulmalıdır, 6 aylık süre içerisinde 90 günü geçmeyen kısa süreli eğitimler için C Tipi Öğrenci Vizesine başvurmanız gerekmektedir. Romanya Öğrenci Vizesi evrakları Romanya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Temel Evraklara ek olarak öğrenci belgesi, gidilecek okuldan kabul belgesi ya da bunu ifade eden bir yazı, ödemelerin yapıldığına dair makbuzlar eklenebilmektedir. Evraklarla sunulması gereken tüm destekleyici belgelerin öğrenci maksadını kanıtlar nitelikte olması gerekmektedir. Bunun dışında kişi 18 yaşının altındaysa, anne – baba tarafından muvafakatname verilmesi gerekmektedir. Romanya Öğrenci Vizesi için sponsor evrakları da şu şekilde listelenmektedir:

İşveren ise

 1. Antetli kağıda sponsor dilekçesi
 2. Hizmet Dökümü
 3. Şirket evrakları (Sicil Gazete, Orjinal faaliyet belgesi, Vergi Levhası, İmza Sirküleri)
 4. 3 Aylık Banka Hesap Dökümü
 5. Kimlik Fotokopisi
 6. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Çalışan ise

 1. İşveren yazısı
 2. Şirket evrakları (Sicil Gazete, Orjinal faaliyet belgesi, Vergi Levhası, İmza Sirküleri)
 3. SGK İşe Giriş Bildirgesi ve Hizmet Dökümü
 4. 3 Aylık Maaş bordrosu
 5. Sponsor yazısı
 6. 3 Aylık Banka hesap dökümü
 7. Kimlik fotokopisi
 8. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Devlet memuru ise

 1. Çalışma Belgesi
 2. Görev Kimlik Kartı Kopyası
 3. 3 Aylık Maaş bordrosu
 4. Sponsor yazısı
 5. 3 Aylık Banka hesap dökümü
 6. Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Emekli ise

 1. Sponsor yazısı
 2. 3 aylık Banka hesap özeti
 3. Emekli Belgesi
 4. Kimlik fotokopisi
 5. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Romanya Erasmus Vizesi

Erasmus, Avrupa Birliği kapsamında uygulanan bir öğrenim hareketliliğidir. Bu kapsamda yükseköğrenim öğrencileri ve akademik personeller bu programdan faydalanabilmekte ve hem özgeçmişlerine, hem kültür seviyelerine aynı zamanda yabancı dillerine katkıda bulunmaktadırlar. Romanya Erasmus Vizesi İçin bağlı olduğunuz okuldan, hak kazandıktan sonra gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 1. Kabul Mektubu
 2. Pasaport
 3. Biyometrik Fotoğraf
 4. Kimlik Fotokopisi
 5. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 6. Öğrenci Belgesi
 7. Konaklama detayları
 8. Seyahat Sağlık Sigortası
 9. Hibe ya da Bursları kanıtlar belgeler
 10. Banka hesap dökümleri gerekmektedir.

Kişiye başkası sponsor olacaksa, sponsor evrakları gerekmektedir.

Romanya Transit Vize

Romanya transit vize, Romanya topraklarını ya da havaalanını kullanılarak başka ülkeye geçiş yapmak için başvurulması gereken vize türüdür. Romanya Transit vize iki türlüdür.

 1. Havaalanı Transit Vizesi (A)

Romanya’ya giriş yapıldıktan sonra, havaalanından çıkmadan yapılacak olan transit geçişleri kapsamaktadır. A tipi Transit vize sahibinin havaalanından çıkış yapmadan geçiş yapacağı ülkeye geçmesi gerekmektedir.

 1. Transit vize (B)

Romanya’ya giriş yapıldıktan sonra 5 güne kadar konaklama hakkının bulunduğu vize türüdür. B Tipi transit vize sahipleri Romanya’dan geçiş yapacakları ülkeye gitmeden önce, Romanya’da 5 güne kadar kalabilmektedir.

Her iki durumda da kişinin ülkeyi terk edeceğine dair teminat sunması gerekmektedir.

Romanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Romanya Vizesi için gerekli evraklar Romanya Konsolosluğu tarafından belirlenmiştir.  Gerekli evrakların listesi aşağıdaki listede belirtilmiştir. Romanya Vize başvurusu yaparken bu listenin takip edilmesi gerekmektedir.

 1. Vize başvuru formu
 2. Fotoğraf
 3. Pasaport ilk sayfasının fotokopisi
 4. Vize harcının ödendiğine dair belge
 5. 000 Euroluk seyahat sağlık sigortası
 6. Kapsama alanı: Romanya, Avrupa, AB, Eorld Wide olması gerekmektedir.
 7. Geçim masraflarını kanıtlar belgeler: (Her kalış günü için 50 Euro, Minimum 500 Euro olmalıdır.)
 8. Vize Talep Dilekçesi
 9. Banka Hesap Dökümü (son 3 aya ait)
 10. Otel ve Uçak Rezervasyonu
 11. Romanya’da bulunan bir konaklama ünitesi tarafından kesin rezervasyonu
 12. Mesleki durum ispatı

Çalışanlar için, işveren tarafından düzenlenmiş bir yazı gerekmektedir.

Çiftçiler için, Ziraat Odası’ndan alınmış çiftçilik durumunu kanıtlayan belge gerekmektedir.

İşveren ya da Özel şirket sahiplerinin, Ticaret Odası kaydı, Vergi Levhası Kopyası gerekmektedir.

Emekliler için, emekli maaş bankasının hesap dökümü ve Emeklilik Belgesi gerekmektedir.

Üniversite öğrencileri için, öğrenci belgesi gerekmektedir.

Tek ebeveyn ile birlikte seyahat edecek 18 yaşın altındaki birey için, diğer ebeveyn tarafından noter tasdikli muvafakatname verilmesi gerekmektedir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x