Yunanistan Vize İşlemleri

Yunanistan vize işlemleri ile ilgili detaylı bilgiler.

Yunanistan Vize İşlemleri

Yunanistan Vize İşlemleri

Yunanistan coğrafi olarak Türkiye’ye en yakın Schengen ülkesidir. Yunanistan, Schengen tüzüğü gereği T.C. Bordo pasaport sahiplerini vize rejimine tabi tutmaktadır. Buna göre vize sahipleri 180 günlük sürede en fazla 90 gün serbest dolaşım hakkına sahip olurlar. Yunanistan vize işlemleri ve başvuruları konsoloslukların akredite ettiği özel kuruluşlar tarafından kabul edilmektedir ancak vize hakkında son karar Yunanistan Konsolosluğuna aittir.

Yunanistan vizesi başvurularının değerlendirme süresi ortalama 6 ila 15 gündür. Seyahat tarihinize en az 15 gün kala başvuru yapma imkanı vardır ancak Yunanistan Konsolosluğunun yoğun olduğu dönemlerde vize çıkış süresi uzayabilmektedir. Normal şartlarda vize başvurunuzu seyahat tarihinize 3 ay kala yapabilirsiniz. Ek evrak hazırlamanız gereken durumlar ortaya çıkabileceği ve bunun vize çıkış süresini uzatabileceğini göz önünde bulundurarak başvuruların yapılmasını tavsiye ederiz. Yunanistan vize işlemleri, vize randevusunda mülakata içermemektedir ancak konsolosluk istisnai durumlarda başvuru sahibini mülakata çağırabilir. Böyle durumlarda çıkış süresi 30 günü bulabilmektedir. Bu tarz gecikmeler yaşamamak ve vizenizi sorun yaşamadan almak için eksiksiz evraklarla başvuru yapılmalıdır. Bu anlamda evrakların en güncel halini ve evrak detaylarına ait bilgiyi başvurunuzu Dataglobal aracılığı ile yaparak öğrenebilirsiniz.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Eğer aklınızda Yunanistan vizesi nasıl alınır, başvuru nereye yapılır, hangi evraklar hazırlanmalıdır soruları varsa yazımızı dikkatle okumanızı öneririz. Yunanistan Schengen vizesi almanın ön koşulu geçerli bir pasaportunuzun olmasıdır. Yunanistan vizesi pasaporta işlenen bir vizedir ve pasaportunuzun yeni yani son 10 yıl içinde çıkartmış olmanız gerekmekte olup, vize etiketinin işleneceği boş sayfaları olmalıdır. Ayrıca geçerlilik süresi vizenizin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay olmalıdır. Vize başvurularında eski pasaportlarınızın da görülmesi gerekmektedir. Vize etiketleriyle dolu eski pasaportlar yeni vize başvurularında bir avantaja dönüşebilir.

Sözünü ettiğimizi özelliklere sahip yeni bir pasaportunuz varsa bundan sonra yapılması gereken, gerekli vize evraklarını hazırlamanızdır. Yunanistan vize işlemleri doğrultusunda gerekli evrakları mesleki veya sosyal durumunuza göre hazırlamalısınız. Bir öğrencinin, bir ev hanımının, emekli bir kişinin veya sigortalı bir çalışanın hazırlaması gereken evraklar birbirinde farklıdır. Buna ek olarak Yunanistan seyahatinin amacına göre de evrak listelerinde önemli değişiklikler olabilmektedir. Örneğin aile ve arkadaş ziyareti vizesi ile seyahat edecekseniz Yunanistan’daki yakınınızdan gönderilen bir davetiyenin olması şarttır. İş gezisine gidiyorsanız ticari vize davetiyenizin Yunanistan kökenli firmadan gönderilmesi gerekmektedir. Vize başvuru formunda, vize talep dilekçesinde veya çalışanların şirketlerinden aldıkları şirket izin veya görev yazılarında belirtilen seyahat amacı aynı olmalıdır. Seyahat amacınızı yanlış belirtmeniz vize reddine neden olmaktadır.

Yunanistan vizesi için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra vize başvuru merkezine teslim etmeniz ve vize randevusu sırasında parmak izi ibrazında bulunmanız gerekecektir.

Yunanistan Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yunanistan vizesi gerekli evraklar listesi pasaport, biyometrik fotoğraflar, Schengen vize başvuru formu, vize talep dilekçesi, banka hesap özetleri, maaş bordroları, şirket evrakları gibi birçok belgeyi içerir ve kişinin durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Biyometrik fotoğraflar hemen her vize başvurusunda gerekli evrakların olmazsa olmaz koşuludur. Biyometrik fotoğraflarınız 3.5*4.5 cm ebatlarında, yeni, netlik ayarının doğru yapıldığı fotoğraflar olmalıdır. Yüzün net görünmesini engelleyecek unsurlar olmamalıdır, gözlük kullanılıyorsa camların parlamamasına dikkat edilmeli, doğal olmalıdır. Biyometrik fotoğrafların özellikleri Schengen vize şartları tarafından belirlenmiştir. Eski vizelerde yer alan fotoğraflarla yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

Yunanistan vizesi için gerekli evrakların güncelliği ve eksiksiz sunulması çok önemlidir. Bu durumda evrakları hazırlamanın yanında evrak detayları hakkında da bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Güncellik evrakın niteliğine göre değişebilir ancak bütün evraklar birbiriyle uyumlu bir bütün oluşturmalıdır. Evrakların ülkeye geri dönüşünüzü garanti eder nitelikte olması vize alma olasılığınızı arttıracaktır. Yunanistan vizesi evraklarını temin etmek zor değildir ancak evrak detaylarını mutlaka dikkatli bir gözle kontrol edilmesi gerekir. Vize Merkezi Schengen vize başvurularında evrak takibini vize süreci boyunca yaparak yolcuları doğru tavsiyelerle yönlendirmektedir.

Bütün evrakların seyahat amacınızı (turistik, arkadaş veya aile ziyareti, transit, ticari) destekler şekilde hazırlamaya dikkat ediniz. Size önemsiz görünen bir ayrıntı bile vize reddi almanıza neden olabilmektedir. Evraklarınız hazır olduktan sonra parmak izi vermek üzere vize randevu tarihi ve saati size bildirilmektedir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri