Amerika Vize Muafiyet Programı

 ESTA Vize Muafiyet Programı İçin Gerekli Şartlar

Amerika Vize Muafiyet Programı

Avrupa birliği ülkesi olan 38 ülke vatandaşları vize almadan Amerika seyahatlerinde 90 gün ya da daha kısa süreli iş ya da turizm seyahati sağlayabilir. Buna Amerika vize muafiyet programı deniliyor. Bu kapsamda Amerika’ya seyahat edecek kişiler öncelikle ESTA vizesi alması gereklidir. ESTA seyahat onayı elektronik sistemi anlamına gelir. Bu muafiyetlerden yararlanan vize başvurusu sahibi isterse ABD B vizesi başvuruları yapabilir.

 ESTA Vizesi Başvuruları Nasıl Yapılır?

Amerika uçuşundan en az 72 saat önce ESTA başvurusu yapılmalıdır. Bu süre aşıldığında da yolcuların ESTA başvuru yapma hakkı olur. Ancak başvuruların reddedilme durumunda Amerika vizesi başvuruları için yeterince süreleri olmayacaktır. Bu nedenle başvuruları erken yapmak faydalı olacaktır. ESTA vizesi 2 yıl geçerlidir. Bu başvurular sırasında sorulara verdiğiniz yanıtlar değişmediği ve pasaportunuzun geçerlilik süresi dolmadığı müddetçe bu vize geçerli olacaktır.

ESTA vize onayı ile verilen referans numarası saklanmalıdır. Bu referans numarası ile pasaportunuzun süresi bittiği taktirde ESTA bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

 ESTA Vize Muafiyet Programı İçin Gerekli Şartlar

Bu program kapsamında Amerika’ya vizesiz girebilecek vatandaşların bazı şartları yerine getirmesi gereklidir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

1.) Seyahat amacı Amerika B tipi Ziyaretçi Vizesi şartlarına uygunluk: Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşları Amerika vize muafiyet programı kapsamında geçiş yapabilmek için şu faaliyetlerden birini uygun olması gereklidir.

– Ticari amaçlı faaliyetler

– iş ortakları ile görüş alışverişleri yapmak

– Ticari, mesleki, eğitsel ve bilimsel konferanslara katılmak

– Kısa süreli eğitimler

– Turistik amaçlı faaliyetler

– Tıbbi tedavi

– Arkadaş ve Akraba Ziyareti

– Kısa süreli kurs kayıtları

– Amatörlerin katıldığı spor ve müzik gibi etkinlikler

2.) Avrupa Birliği kapsamında olan ülkelerinden birinin vatandaşı olmak: Avrupa Birliği kapsamında 38 ülke bulunuyor. Sudan, Suriye, İran ve Irak gibi ülkelerden Avrupa Birliği ülke vatandaşları olunsa bile Amerika seyahatlerine izin verilmiyor. Bunun yanında İngiliz vatandaşları Kanal Adaları, Man Adası, İskoçya, Kuzey İrlanda, Galler ve İngiltere ülkelerinde sınırsız ikamet hakkı olmaktadır.

3.) Muafiyet Programından Yararlanmak İsteyenler ESTA vizesi almalıdır: Amerika’ya seyahat edecek kişi ESTA yani seyahat izin belgesi almalıdır. ESTA Amerika’ya iş ve turizm amaçlı vizesiz seyahat etme hakkını belirlemek için kullanılır. Sınıf güvenliği departmanı ve Vatan Güvenliği Departmanı tarafından sağlanır.

4.) Bu programdan faydalanacak kişi Terörist seyahatini önleme ve vize muafiyet programını iyileştirme yasasında belirlenen ülkelerin vatandaşları olmamalıdır. Bu kapsamda Amerika vizesi almadan bu programdan faydalanmak isteyen kişilerde şu özellikler olmamalıdır:

* 1 Mart 2011 tarihinden sonra Yemen, Suriye, Sudan, Somali, Libya, Irak, İran’a seyahat etmemiş ve bu ülkelerden olması

* İran, Irak, Suriye Ve Sudan vatandaşları

5.) Bu program kapsamında seyahat edecek kişi doğru pasaporta sahip olmalıdır: Seyahat süresinin bitiminden itibaren pasaport geçerliliğinin en az altı ay olması gereklidir. Ailede bulunan çocuklar ve bebekler dahil her aile üyesinin ayrı pasaportu olmalıdır. 1 Nisan 2016 tarihi itibari ile vize muafiyetinden faydalanacak kişilerin e- pasaportu olmalıdır. Bu pasaportlarda çip yer alır. Bu da önemli bir güvenlik önemlidir. Bu pasaportlarda yer alan çipler yolcunun kimliği ile eşleştirilmek adına taranmaktadır.