Amerika Vizesi

Vize Başvuru İşlemleri

Amerika Vizesi

Amerika vizesi turistik, ticari, aile ziyaret veya tedavi amacıyla seyahat etmek isteyen bordo pasaport(umuma mahsus), gri pasaport(hizmet pasaportu), yeşil pasaport(hususi pasaport) ve siyah pasaport(diplomatik) sahipleri Amerika vizesi almak zorundadır. Amerika vize başvuruları ilgili vize randevu biriminin online randevu sitemine kayıt olarak yapılmaktadır. Ardından seyahat amacınıza ve mesleki statünüze göre konsolosluk tarafından istenilen evraklarla başvuru yapılmaktadır.

Amerika Turistik Vize

Amerika'ya yapılacak olan turistik amaçlı seyahatlerde alınması gereken vize türüdür.  Online randevu sistemi üzerinden randevu alınarak mesleki durumunuza göre turistik vize için gerekli evraklar ile başvuru yapılması gerekmektedir.

Amerika Turistik Vize Talebinde Dikkat Edilecek Hususlar

 1. Vize başvurusu yapabilmeniz için pasaportunuzun seyahat tarihiniz sonrası için en az 6 ay geçerliliğinin olması gerekiyor. Bunun dışında en iki sayfasının da boş olması gerekiyor.
 2. Vize başvurularının yoğun olduğu veya tatil günlerinde başvuru yapmayın. Yoğunluğu hesaba katarak seyahatinizden en az 1 ay önce başvurunuzu yapın.
 3. Başvurunuz onaylanmadan önce asla konaklama veya uçak rezervasyonu yaptırmayın.
 4. Mülakatınızda dijital parmak iziniz alındığı için randevunuza gitmeyi ihmal etmeyin.
 5. Vizenizi almış olmanız, Amerika'ya giriş yapabileceğiniz garantisini vermiyor. Gümrük ve Sınır Koruma Memurluğu (CBP) görevlileri, sizin Amerika'ya girip giremeyeceğinize ve ne kadar süre kalacağınıza karar veriyor.

Başvuru sürecini en doğru şekilde başlatmak için web sitemizden turistik vize sayfasına geçiş yaparak online randevu, online başvuru formu ve başvuru süreci ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz. Dilerseniz online destek hattını arayıp turistik vize süreci ile ilgili detaylı destek alabilirsiniz.

amerika vize başvurusu

Amerika B1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi

Amerika'da ticari faaliyetlerde bulunmak isteyen T.C pasaport sahiplerinin vize başvurusu yapması gerekmektedir. Online randevu sistemi üzerinden uygun tarihte randevu alınması gerekmektedir. Ardından ticari amaçlı vize başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurularak konsolosluk tarafından gerekli evraklar ile başvuru süreci başlatılmaktadır.

Konferanslar ve mesleki toplantılar için B1 Amerika Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi olmak gereklidir. Bu vize türünde de altı aylık geçerlilik bulunur. Göçmen vizesi kapması dışında bu vize başvurularında karşılıklılık ilkesi izin verirse konsolosluk görevlisi B1/ B2 vizesi verebilir. Online olarak DS160 nolu formu doldurmanız gereklidir. Bu vize türünde ek olarak Amerika'daki şirketlerden davetiye gelmesi söz konusudur. Davet eden şirketten davetiye ya da fuar davetiyesi belgeleri talep edilir. Davetiye şu özellikleri taşımalıdır:

 • Şirket antetli kağıdına yazılmalı
 • Davet gönderenin ve şirketin bilgileri olmalı
 • İş gezisinin amacı belirtilmeli
 • Daveti gönderen kişinin kimlik ve pasaport fotokopisi davetiye ile birlikte Amerika B-1 Ticari vize başvurularında sunulmalıdır.

Fuar davetiyesinde ise:

 • Fuar bilgileri
 • Fuar bileti
 • Fuar giriş kartı bulunmalıdır.

Aile Ziyaret Vizesi

Amerika'da aile arkadaş ziyaret faaliyetlerinde bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti pasaport sahiplerinin vize başvurusu yapması gerekmektedir. Online randevu sistemi üzerinden uygun tarihte randevu alınması gerekmektedir. Ardından aile/arkadaş ziyaret amaçlı vize başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurularak konsolosluk tarafından gerekli evraklar ile başvuru süreci başlatılmaktadır.  Başvuru sürecini en doğru şekilde başlatmak için aile ziyaret vize sayfasına geçiş yaparak online randevu, online başvuru formu ve başvuru süreci ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz. Dilerseniz online destek hattını arayıp aile/arkadaş ziyaret vizesi süreci  ile ilgili detaylı destek alabilirsiniz.

Tedavi Amaçlı Vize

Amerika'da tıbbi tedavi amaçlı ziyarette bulunmak isteyen kişilerin vize başvurusu yapması gerekmektedir. Online randevu sistemi üzerinden uygun tarihte randevu alınması gerekmektedir. Ardından aile/arkadaş ziyaret amaçlı vize başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurularak konsolosluk tarafından gerekli evraklar ile başvuru süreci başlatılmaktadır.  Başvuru sürecini en doğru şekilde başlatmak için aile ziyaret vize sayfasına geçiş yaparak online randevu, online başvuru formu ve başvuru süreci ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz. Dilerseniz online destek hattını arayıp tıbbi amaçlı tedavi vize süreci ile ilgili detaylı destek alabilirsiniz.

Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika vize başvuru için izlenmesi gereken aşamalar şu şekildedir; DS-160 başvuru formunun doldurulması, vize başvurusu için randevu alınması, kişisel durumunuza uygun vize türüne ait gerekli evrakların hazırlanması, biometrik fotoğraf, parmak izinin verilmesi ve vize mülakatından oluşmaktadır. Vize mülakatına şahsen gitmeniz gerekmektedir. Amerika vizeleri çoğunlukla 10 yıllık olarak başvuru yapılmaktadır. Unutulmamalıdır ki 10 yıllık vizenizin olması sizin bu süre zarfında ülke de kalacağınız anlamına gelememektedir. Ülkeye giriş esnasında kalacağınız süre gümrük memur tarafından verilmektedir. Vizeniz 10 yıllık olsa bile 6 ay dolmadan ülkeden ayrılmış olmanız gerekmektedir.

Amerika vizesi için vize başvurularını şirketimiz Data Global Vize Hizmetleri aracılığı ile yaptığınız takdir de hiçbir vakit kaybetmeden sizin uygunluk durumunuza göre Amerika Vize Randevunuzu sizin adınıza oluştururuz. Randevu tarihinizde Vize İşleri Dış Operasyon sorumlumuz Mülakat ve Dijital Parmak İzi sürecinizde size asistanlık edecek ve herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmayacaksınızdır. Data Global Vize Hizmetleri Amerika Vize birimimiz vize başvuru sürecinizi en etkin bir durumda sizin adına yönetecektir. Gerekli evrak listelerine sitemizdeki Amerika Vizesi sayfasından Turist-Ticari-Transit bölümlerinden ulaşarak kontrol edebilirsiniz.

Amerika Vize Başvuru Formu – DS-160 Formu

Amerika vizesi almak isteyen T.C. pasaport sahiplerinin Konsolosluğunun internet sitesinde online olarak doldurulan DS-160 başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmaları gerekmektedir. DD-160 formunun eksiksiz ve dikkatli bir şekilde doldurulması gerekmektedir. ( https://ceac.state.gov/genniv/ adresinde formun İngilizce haline ulaşabilirsiniz) Bu form sitede İngilizce halindedir ve Türkçeye çevrilmiş hali bulunmamaktadır. İster göçmenlik başvurusu olsun, ister belirli bir süre için vize talebiniz olsun her iki durumda da DS-160 Formunu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

DS-160 formunda vereceğiniz bilgiler vize mülakatı açısından hayati önem taşımaktadır. Amerikan Konsolosluğunda gireceğiniz mülakatta DS-160 formunda verdiğiniz bilgiler ile beyan ettiğiniz bilgilerin doğruluğu kontrol edilmektedir. Eğer ki yanlış beyanda bulunur veyahutta DS-160 formunu yanlış bilgiler ile doldurursanız vizeniz red olmasına neden olabilirsiniz. DS-160 formunda Konsolosluğun belirlediği ölçülerde biometrik fotoğrafınızı yüklemeniz gerekmektedir. Yüklediğiniz fotoğrafın güncel olması gerekmektedir.  Süresi geçmiş veya eksik vereceğiniz her evrak başvuru sürenizin uzamasına neden olacaktır. DS-160 formunu doldurma işlemi tamamlandığında en sondaki onaylı sayfanın çıktısını almayı kesinlikle unutmayın. Vize mülakatına giderken bu form yanınızda bulunması gerekmektedir. Amerika vizesi başvurularında herhangi bir soru ile karşılaşmamanız için uzman personellerimiz süreci en etkin biçimde yöneterek arzu ettiğiniz vizeyi almanızda size yardımcı olacaktır.

Amerika Vizesi için Gerekli Evraklar

Turistik geziler için ya da aile, arkadaş ziyareti için Amerika’ya geçici süreliğine gidecek olan kişiler Amerika vizesi için başvurmaları gerekir. Ülkeye gidecek olan kişiler ne amaçla bu ülkeyi ziyaret edecekse mutlaka o amaca uygun vizeyi almalıdır. Turistik geziler için ülkeye giriş yapacak kişiler Amerika vizesi için B2 vizesine başvuru yapmalıdır. 6 ay gibi kısa süre geçerli olan bu vize ziyaretçi olarak Amerika’ya gitmek isteyen yolculara verilen vize çeşididir. Vize alırken herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmamak için Amerika vizesi için gerekli evrakları  tamamlayarak başvuru yapmak gerekmektedir.

Amerika vizesinde evraklar ve başvuru dosyası alınacak olan vize türüne göre verilir. Bu sebeple, her yolcuya ayrı ayrı vize başvurusu düzenlenmeli ve istenilen evraklar eksiksiz olarak dosyada yer almalıdır.

Amerika vizesi için gerekli evraklar vize türüne ve seyahat edilecek süreye göre değişir. Amerika vizeleri genellikle 6 aylık olarak verilir. Bu vizeye sahip olmak için öncelikle başvuru dosyasındaki evrakları doğru şekilde tamamlamalısınız. Amerika vizesi için gerekli evraklar şu şekildedir;

 • Turistik Amaçlı Vize Başvuru Evrakları

-Seyahat sonrasında 6 ay geçerliliğini koruyan pasaport,

-Kişinin nüfus cüzdanı fotokobisi,

-Online olarak doldurulmuş DS 160 formu,

-Kişisel bilgileri içeren vukuatlı nüfust kayıt belgesi,

-50X50 mm boyutlarında 2 adet biyometrik fotoğraf,

-Vize talep dilekçesi.

Bu evraklar Amerika turistik ya da ziyaret amaçlı vize işlemlerinde istenilen belgeler arasındadır. Ayrıca bu belgeler ile yalnızca şahsi başvuru işlemleri gerçekleştirilir. Eğer, şirket adına yapılacak bir başvuru varsa mutlaka şirket adına farklı belgelerle başvuru yapılmalıdır.

 • Şirket Adına Yapılan Başvuru Evrakları;

Amerika vizesi ticari amaçlı ya da turistik amaçlı ise ve şirket adına başvuru yapılacaksa evraklar değişir. Şirket sahiplerinin ya da şirket adına başvuru yapacak kişilerin hazırlaması gereken evraklar arasında;

-Şirket antetli Kâğıdına basılmış İngilizce olarak yazılmış vize talep dilekçesi. Bu belge yetkili kişi tarafından kaşelenip, imzalanmalıdır.

-Son 3 ay içerisinde alınmış Faaliyet Belgesi,

-Şirketin ticaret sicil gazetesi,

-Şirket sahiplerine ait imza sirküleri,

-Şirketin geçerli olan son vergi levhası,

-En az 7000 TL bulunan ve şirket adına kayıtlı banka hesap cüzdanı. Bazı durumlarda şirket sahiplerinin de hesap cüzdanları istenir.

-Eğer şirket adına varsa tapu, kira geliri belgesi de sunulmalıdır.

-SGK Tescil ve Hizmet belgelerinin döküm halinde sunulması da gerekmektedir.

Şirket sahibi iseniz Amerika vizesi için bu belgeleri ek olarak hazırlamanız gerekir. Şahsi başvuru dosyanız içerisinde bu belgeleri de sunmak gerekir.

 • Kamu Personeli Başvuru Evrakları;

Eğer Türkiye'de devlet memuru olarak çalışmışsanız mutlaka ek evrak olarak bazı belgeleri de şahsi başvuru dosyalarınızda sunmanız gerekir. Devlet memurları için Amerika vizesi için gerekli evraklar şu şekildedir;

-Kişinin bağlı bulunduğu kurumdan alacağı mühürlü ve imzalı çalışma belgesi,

-Kuruma ait olan görev kimlik kartı,

-Islak imzalı ve mühürlü olarak kurum yetkilisinden alınmış izin belgesi,

-Son 3 ayı içeren imzalı ve mühürlü maaş bordrosu,

-Hesapta 7000 TL bulunan kişiye ait banka cüzdanı,

-Kira getirisini gösteren belge, tapu ve araç ruhsatı,

-Kişi emekliyse emeklilik belgesi,

-Emekli maaşının yatırıldığı banka hesap cüzdanı,

-Hizmet dökümünü gösteren belgeler ve Barkodlu SGK Tescil belgesi de ek evrak olarak sunulmalıdır.

Şirket Sahiplerinden İstenen Belgeler

Şirket sahipleri Amerika ticari amaçlı vize için öncelikle antetli bir kağıda İngilizce vize talep dilekçesi, son 3 ayı gösteren faaliyet durum belgesi, şirkete ait imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi fotokopisi, son tarihi gösterir vergi levhası fotokopisi, barkodlu olacak şekilde SGK hizmet ve tescil dökümü, tapu, kira geliri ve araç ruhsatları fotokopisi şirket sahiplerinden istenen belgeler olarak ön plana çıkıyor.

Şirket Çalışanlarından İstenen Belgeler

Şirket sahipleri gibi şirket çalışanlarından da vize işlemleri için bir takım evrak ve belgeler isteniyor. Bunların başında antetli kapıda İngilizce olacak şekilde vize talep dilekçesi, vize talep dilekçesinde kişinin konsolosluğa hitaben tüm masrafları kendisinin karşılayacağını beyan etmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra faaliyet belgesi fotokopisi, şirkete ait imza sirkülerinin fotokopisi, ticaret sicil gazetesine ait fotokopi, son tarihi gösteren vergi levhası fotokopisi, SGK işe başlama belgesi, SGK hizmet ve tescil dökümü belgeleri çalışanlar için istenen evraklar olarak belirleniyor.

Amerika Ticari Vize Talebinde Dikkat Edilecek Hususlar

Amerika Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi için başvuru yapacak olan kişilerin dikkat etmeleri gereken bir takım hususlar söz konusudur. Bu hususların başında Amerika Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi için talep edilen pasaport içerisinde en az iki boş sayfanın olması ve pasaportun 10 seneden daha eski olmaması. Aynı zamanda Amerika dönüşünde pasaportun 6 ay daha geçerliliğinin olmasıdır.

Pasaport ile başvuru formu üzerinde yer alan imzaların aynı olmasına da dikkat edilmelidir. Vize başvurusu için istenen evrakların eksiksiz bir şekilde temin edilmesi vize onayı için önemli bir avantaj sağlayacağı unutulmamalıdır. Amerika ziyaretçi vizesi için başvuru yapan kişiler Amerikan konsolosluğu tarafından mülakat için çağırabiliyorlar. Mülakatta belirtilen hususların başvuru belgelerinde belirtilen bilgiler ile tutarlı olmasına da ayrıca dikkat edilmelidir.

Başvuru sürecini en doğru şekilde başlatmak için ticari vize sayfasına geçiş yaparak online randevu, online başvuru formu ve başvuru süreci ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz. Dilerseniz online destek hattını arayıp ticari vize süreci  ile ilgili detaylı destek alabilirsiniz.

Amerika Vize Ücreti

Amerika’ya yolculuk edecek kişiler öncelikle vize işlemlerini yerine getirmelidir. Vize işlemleri arasında yer alan vize ücreti de mutlaka başvuru sırasında ödenmesi ve dekontunun evraklar arasına eklenmesi gerekir. Vize ücretleri alınan ve başvurulan vize türüne göre yıldan yıla değişiklik göstermektedir. Amerika Konsolosluğu tarafından Amerika Vize Ücreti için 2019 yılında alınacak ücretler belli olmuştur.

Vize işlemlerine tabii tutulan herkes bireysel olarak vize harcını ödemek zorundadır. Ödenen vize ücretleri vizenin ret cevabı alması halinde geri ödenmez ve devredilemez. Bu nedenle, vize başvurusu yapılırken diğer evrakların istenildiği gibi olmasına çok dikkat etmek gerekir. Amerika vizesi için başvuru yapan herkesten vize ücreti talep edilir. Bu talebe reşit olmayan çocuklar da dahil edilmiştir.

 • Amerika Vizesi için Ödenen Ücretler

Amerika vizesi için ödenen vize harç bedelleri yıldan yıla fiyat olarak değişmektedir. Bu değişim ayrıca vize türlerine göre de yapılmaktadır. Dolar bazında alınan vize ücretleri, vizeden vazgeçilmesi ya da vizenin reddedilmesi halinde iadesi talep edilemez.

Amerika vize ücretleri 160 dolar ile 265 dolar arasında değişmektedir. Vize danışmanlık bedelleri için ödenen diğer harçlar bu ücrete tabii tutulmamıştır. En düşük Amerika vize ücretleri arasında Ziyaretçi vizesi, mürettebat vizesi, Akademik Öğrenci vizesi, Değişim Programı vizeleri ve Basın Mensubu veya Gazeteci vizesi yer alır. Bu vize türleri vize harç bedeli olarak 160 Dolar ödeme yapmalıdır.

Amerika vize ücreti arasında en pahalı olan vize türü ise ABD Vatandaşının Nişanlısı veya Eşi olan kişilerin alacağı vize türüdür. Bu vize başvurusu için ödenmesi gereken vize harç bedeli 265 dolardır.

 • Amerika Vize Ücreti Hakkında Detaylar

- ABD Konsolosluğu tarafından alınan vize başvuru ücretleri sebep ne olursa olsun geri iade edilmez.

- Vize Başvuru ücretleri ödendikten sonra bu ödeme başka bir başvuru sahibine kesinlikle devredilemez ya da satılamaz.

- Vize başvuru ücretleri bir tek başvuru dosyası için kullanılmaktadır. Başvuru yapılan vizeye bir ret cevabı alınırsa yeniden aynı dosya için vize ücretinin yatırılması gerekir.

- Vize başvuru harcını ödedikten sonra 1 sene başvuru yapma hakkınız bulunur. 1 sene içerisinde eğer vize başvurusu yapılmazsa vize hakkınızı kaybedersiniz. Yapmadığınız başvurular için ödenen vize ücretini de geri alamazsınız.

- Yatırılan vize ücreti hangi vize için yatırılmışsa yalnızca o vize türüne başvuruda bulunabilirsiniz. Yatırılan vize ücreti ile farklı bir ülke vizesine başvuru yapamazsınız.

 • Vize Başvuru İçin Ödemeler Nereye Yapılır?

Amerika vizesi için başvuru yapan kişiler vize dosyalarını tamamlamak için vize harç bedellerini de ödemeleri gerekir. Bu harç bedelinin ödenmesinden sonra size verilen ödeme dekontunu da vize evrakları arasına eklemelisiniz. Amerika vizesi için harç bedeli yatıracaksanız, kesinlikle Amerika Konsolosluklarına müracaat etmemeniz gerekir. Çünkü, Amerika Konsolosluğu vize belgelerini kabul etmesine rağmen ödeme ile ilgili herhangi bir işlem yapmamaktadır. Yani bu kurumun bir vezne birimi yoktur.

Amerika vize harç bedelini ödemek isterseniz bankaları tercih edebilirsiniz. Konsolosluk hesabına gönderilen vize harç bedelleri ile havale ya da eft işlemleri yapabilirsiniz. Ayrıca ödeme seçenekleri arasında kredi kartı ile ödeme seçeneği de bulunmaktadır. Bunların haricinde vize danışmanlık merkezleri aracılığı ile de tüm vize başvuru ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz.

Dataglobal Vize Başvuru Hizmetleri Amerika Vize İşlemleri departmanımıza ve aşağıda belirttiğimiz iletişim kısmından bize ulaşabilir, her türlü Amerika vizesi sorunuza cevap alabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
10 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Erdal
28 Kasım 2020 19:36

Selam

Kadir A.
29 Nisan 2020 18:43

Merhabalar Amerika turistik vize başvurusu yapacağım. Banka hesabımda en az ne kadarlık bir bakiyemin olması gerekmektedir.

Murat Erman
29 Nisan 2020 14:31

Merhabalar çalıştığım firmanın muhasebe departmanında 8 yıldır görevdeyim. Eşimle birlikte Amerika’ya turistik olarak seyahat etmek istiyoruz. Fakat Konsolosluktan vize randevusu almak hakkında hiçbir bilgimiz yok. Bu konu hakkında bana yardımcı olabilir misiniz? İyi çalışmalar dilerim.

Zeynep Kahraman
29 Nisan 2020 13:48

merhaba sayın yetkili, amerika turistik vizesi almak istiyorum, amerika konsolosluğu en fazla ne kadar süreli vize vermektedir ve amerika vize başvurumuz ne kadar sürede sonuçlanmaktadır?

Selin D.
18 Nisan 2020 00:06

Merhaba. Amerika konsolosluğu şuan açık mı? Amerika Vize randevusu alabilir miyim? Amerika konsolosluğu açık değilse ne zaman açılacak bilginiz var mı?

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x