Fransa Vize İşlemleri

Fransa Vizesi Hakkında Herşey

Fransa Vize İşlemleri

Fransa vize işlemleri Fransa’ya planlanan seyahatten 3 ay önce yapılabilmektedir. Fransa vizesinin çıkış süresi 3 ila 5 iş günü olduğu için başvurunuzu en geç seyahatinize 1 hafta kala yapabilirsiniz ancak Fransa Konsolosluğunun ek evrak veya mülakat talebi olduğunda sonuçlanma süresi uzayabileceğinden başvurunuzu seyahatinize en geç 10 – 15 gün kala yapmanız tavsiye edilir. Bu süreden daha kısa sürede yapılan başvuruların sonuçlarının seyahat tarihine yetişmeme ihtimali vardır.

Fransa Konsolosluğuna yapacağınız Schengen vizesi işlemlerinde, talep dilekçenizde seyahatinizin amacınızla çelişkili bildirimde bulunmamanız gerekmektedir. Fransa vize işlemleri kapsamında vize başvurusunun sonucuna olduğu gibi uzunluğuna ve süresine karar veren yetkili merciler Fransa Konsolosluğu, Fransa Ankara Büyükelçiliği ve Fransa Başkonsolosluğudur. Fransa Fahri Konsolosluklarının ve akredite başvuru merkezlerinin vize sonuç ve süresi hakkında hiçbir karar yetkisi bulunmamaktadır.

Güncel Fransa Vize Ücretlerine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Fransa Vizesi Hakkında Gerekli Bilgiler

Vizenizi uzun süreli alabilmek için bazı şartlara uygun başvuru yapmalısınız. Ancak bununla birlikte bu şartlara uygun başvuru yapmış olmanız vizenizin uzun süreli verileceği anlamına gelmemektedir.  Eski Schengen vizelerinizin Schengen kurallarına uygun kullanımı, Fransa vizesi işlemleri açısından evrakların Türkiye’ye geri dönüşünüzü garanti edip etmediği gibi unsurlara dikkat edilmelidir. Ancak bu unsurların kısa süreli vize verileceğine veya uzun süreli vize alımında etkili olacağına dair kesin bir veri bulunmamaktadır.

Evrakların eksiksiz ibrazı, vize alınan ülkeden Schengen bölgesine girişin yapılmış olması, finansal dokümanların yeterli olması, önceki seyahatlerde vize bitiş tarihi itibariyle Fransa’nın ve Schengen bölgesinin ayrılmış olmak önemlidir ancak vizenin uzun süreli olacağına dair karar sadece Fransa Konsolosluğunun inisiyatifindedir. Fransa’dan dönüşünüzün taahhüttü niteliğindeki tapu, gayrimenkul belgesi gibi evraklar, şirketinizin alacağınız belgelerin güncelliği, başvuru formunun doğru bilgilerle doldurulması, eski pasaportlardaki Schengen vizesi sayfalarının ibrazı gibi unsurlara dikkat etmek gereklidir. Sağlıkla ilgili durumlarda (hamilelik, hasta bakımı ve benzeri hallerde) veya eğitim sebebiyle Fransa’da daha uzun süre kalınması gerekiyorsa uzun süreli vize talebinin doğru evraklarla gerekçelendirilmesi gerekir.

Fransa Vize Reddi

Fransa vize reddi alırsanız yeniden başvuru yapmanızın önünde hiçbir engel yoktur. Evraklarınızı güncelleyerek yeni bir başvuru yapmanız gerekir. Fransa vize reddinde veya diğer Schengen üyesi ülkelerden yapılan vize başvurularında vize harcı ve vize başvuru merkezi işlem ücretlerinin iadesi yapılmamaktadır. Seyahat amacına uygun hazırlanmayan vize evrakları, sahte bildirimler, belgeler arasındaki tutarsızlık, Türkiye’ye geri dönüş garantisi taşımayan evraklarla yapılan başvurular vize reddiyle sonuçlanabilmektedir.

Fransa vize işlemleri kapsamında pasaportunuzun talep ettiğiniz vize bitiş süresinden sonra 3 ay geçerli olması talep edilmektedir. Eğer pasaportunuzun planlanan seyahatini dönüş tarihinden itibaren 3 ay geçerli değilse başvurunuz kabul edilmez.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri