Hindistan Vizesi Gerekli Evrakları

Hindistan Vizesi Hakkında Herşey

Hindistan Vizesi Gerekli Evraklar

Hindistan Vizesi Gerekli Evraklar

Hindistan, seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları için vize alınması gereken ülkeler arasında yer almakta ve Hindistan vizesi için gerekli evraklar listesini hazırlamaları gerekmektedir. Bundan dolayı Hindistan vizesi için başvuru yapılması önemli bir konu oluşturmaktadır. İhtiyacınız olan Hindistan vizesi alım sürecini kolaylaştırmak üzere faaliyetlerini yürüten vize departmanları bulunmaktadır. Vize departmanları bu konuda vize başvuru sahiplerinin en önemli yardımcısı olma niteliği barındırmaktadır.

Vize Merkezi Hindistan vize departmanı, Hindistan vizesi için gerekli başvuruları gerçekleştirebileceğiniz bir kurumdur. Hindistan vizesi alım işlemleri için yapılacak olan başvurular için danışmanlık hizmeti vermektedir. Aynı şekilde 90 günü aşmayan nitelikteki kısa süreli seyahatler için de danışmanlık hizmeti alabileceğiniz kurumlardır. Bu bakımdan oldukça önemli bir görev üstlenmektedirler.  Dataglobal Vize Hizmetleri olarak güvenli, hızlı ve kaliteli hizmet için başvrunuzu bizimle yapabilirsiniz.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

 Türkiye Cumhuriyeti Pasaport Sahiplerinin Hindistan Vizesine Başvurması Gerekiyor Mu?

Hindistan ülkesi tarafından vize prosedürüne tabi tutulan kişiler bulunmaktadır. Bu kişiler arasında ise;

– T.C. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri,

– Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri,

– Hizmet (Gri) Pasaport sahipleri Hindistan ülkesi tarafından vize prosedürüne tabi tutulan kişiler arasındadır.

Diplomatik pasaportu Siyah) sahipleri vizeden muaf durumdadır. Hindistan’a seyahat gerçekleştirecek T.C. vatandaşlarının, yapacakları seyahatler öncesinde Hindistan Konsolosluğu temsilciliklerine vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Bu şekilde Hindistan vize alım işlemlerinin başlatılması söz konusu olmaktadır.

 Hindistan Vize Başvurusu Seyahat Maksadına Uygun Olarak Nasıl Yapılır?

Amaca göre başvuruda bulunabilecek vize türleri şunlardır;

– Hindistan Konferans Vizesi,

– Hindistan Ticari Vizesi,

Hindistan Turistik Vizesi,

– Hindistan Refakatçi Vizesi,

– Hindistan Gazeteci Vizesi,

– Hindistan Araştırmacı Vizesi,

– Hindistan Tedavi Amaçlı Vize,

– Hindistan Transit Vizesidir. Tüm bu vize kategorilerinde 90 güne kadar olan tek girişli seyahat için vize başvurusu gerçekleştirilebilmektedir. İlk defa Hindistan ticari vizesi başvurusunda bulunacak kişi 6 ay çok girişli olarak vize alabilir. İkinci kez yahut daha fazla sayıdaki seyahatler için bu süre değişmektedir. Bu durumdaki kişiler için 12 ay süreli çok girişli vize alabilme imkânı söz konusudur.

 Hindistan Vize Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Hindistan vizesi başvurusu için gerekli olan bazı evrakların varlığı söz konusudur. Gerekliliği söz konusu olan evrakların başvuruda bulunacak şahısların yapacakları seyahatin amacına uygun olması gerekir.

Ayrıca bu evrakların seyahat masraflarını destekleyen nitelikte olması gerekliliği bulunur. Hindistan vizesi gerekli evraklar başvuru sahibinin Türkiye’ye geri dönmesini gerektiren sebeplerin varlığını kanıtlayıcı belgelerden oluşmalıdır. Buna göre Hindistan vizesi gerekli evraklar şunlardır;

– Hindistan vizesi başvuru formu

– Pasaport

– 2 adet biometrik fotoğraf

– Nüfus cüzdanı fotokopisi

– Otel ve uçak rezervasyonu

– Banka hesap özetidir. Bu evrakların tamamı Hindistan vizesi başvurularında istenen ortak evraklardan oluşmaktadır.

 Hindistan Vizesi İçin Yapılan Başvuru Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Hindistan Konsolosluğunun başvuru sahibine vermiş olduğu randevu tarihlerinin yoğunluğa göre sürede değişiklik gösterebilmektedir. Buna göre ek evrak talebi süreci gibi durumların olması halinde sürenin uzaması söz konusu olabilmektedir. Bundan dolayı Hindistan vizesi başvurusunun seyahat tarihinden 2 hafta önce yapılması doğru olacaktır. Bu sayede planlanan seyahat süresinin aksamasının önüne kolaylıkla geçilebilmesi mümkün olabilir.

Yabancı uyruklu olan başvuru sahiplerinin Hindistan vizesi başvuruları minimum 4 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yapacakları Hindistan vizesi başvuruları ise 1 iş gününde neticelenebilmektedir.

 Hindistan Vize Başvurusu İçin Randevu Alma Zorunluluğu Var Mı?

Hindistan’a seyahat için gerekli Hindistan Vizesi başvurusu gerçekleştiren kişilerin biyometrik veri işlem kaydı yaptırması gerekmektedir. Bunun için ise Biyometri veri sistemine, ‘Parmak izi’ bilgilerini beyan edilebilmesi gerekliliği söz konusudur.

Bunun yapılabilmesi için ise başvuru sahibine uygun olan randevu tarihi ve saatinin belirlenmesi önemli bir konudur. Tüm bunlar için Hindistan vize başvurusunda bulunacakların önceden randevu alması gerekmektedir. Hindistan’a sorunsuz seyahat edilebilir olması için vize başvurularının randevu alınarak gerçekleştirilmesi çok doğru olacaktır. Bununla birlikte Hindistan vizesi gerekli evraklar eksiksiz olarak hazırlanmış olarak ibraz edilmelidir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri