Macaristan Vize İşlemleri Hakkında

Macaristan Vize İşlemleri

Macaristan Vize İşlemleri

Macaristan Vize İşlemleri

Schengen üye devletlerinden olan Macaristan Devleti Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus pasaport sahiplerinden vize talep etmektedir. Macaristan vizesi almak zor değildir ancak vize prosedürüne uygun şekilde eksiksiz evraklarla başvuru yapmanız gerekmektedir. Dataglobal Vize Başvuru Hizmetleri Macaristan vize işlemleri için durumunuza uygun evrakları hazırlayarak seyahatinizin amacına uygun vize başvurusu yapmanızı sağlar.

Gezi amaçlı seyahatler için turistik vize, iş görüşmesi ve toplantı amaçlı seyahatler için ticari vize veya Macaristan’da bir yakınızı ziyaret edecekseniz aile ve arkadaş vizesi türlerinden biri için başvuru yapabilirsiniz. Macaristan vizesi için evraklarınızın tam olarak hazırlanmış olması gerekir. Çelişkili bilgileri içeren vize başvuruları ret ile sonuçlanabilmektedir. Örneğin turistik vize başvurusu yaparak konaklama mekanı olarak yakınınızın ev adresini gösteremezsiniz veya ticari davetiyeniz olmadan iş görüşmesi amaçlı vize başvurusu yapamazsınız. Hazırlayacağınız evrakların ülkeye geri dönüşünüzü taahhüt eder nitelikte olduğu unutulmamalıdır. Schengen vizesi için hazırlayacağınız bu evraklar mesleki durumunuza göre de şekillenmektedir. Çalışan, şirket sahibi, devlet memuru statüsünde olanların evrakla listeleri birbirinden farklı olmaktadır. Öğrenci, ev hanımı iseniz veya gelirinizi belgeleyemeyecek bir durumda iseniz seyahat masraflarınızı karşılayacak bir sponsorunuz olması Macaristan vize işlemleri açısından kolaylık sağlayacaktır.

Macaristan Schengen vizesi ile vizenin geçerli olduğu 26 ülkeye seyahat etme imkanınız vardır. Schengen vize başvurularında en uzun süre kalınacak Schengen ülkesinin vizesini almanız vize kurallarına uygu bir davranış olur. Vizenin çıkış süresi de seyahat severler için gayet uygun olup ortalama 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.

Kısa süreli vize talepleri Macaristan Konsolosluğunun akredite ettiği vize başvuru merkezi aracılığı ile yapılmaktadır. Burada önemle hatırlatmakta fayda var ki İstanbul’dan yapılacak Norveç, Portekiz ve Slovenya vize başvurularının sonucuna da Macaristan Konsolosluğu karar vermektedir.

Macaristan Vize İşlemleri Gerekli Evraklar

Macaristan vize işlemleri gerekli evraklar mesleki ve sosyal durumunuza göre belirlenmiştir. Macaristan seyahatinizin amacı ticari, turistik, özel ziyaret, spor etkinliği, kültürel ziyaret, iş toplantısı şeklinde olabilir. Durumunuza uygun evrakları seyahat amacınız doğrultusunda hazırlamanız gerekmektedir. Macaristan turistik vize ve ticari ve diğer vize türlerinin evrak listeleri arasında farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin ticari vize talepleri için Macaristan’daki firmadan ticari vize davetiyesi alınması gerekirken, turistik amaçlı seyahatler için böyle bir zorunluluk yoktur. Macaristan vizesi ve diğer Schengen üyesi ülkelerin vizeleri için gerekli güncel evrak listesini Dataglobal’i arayarak e-mail olarak talep ediniz.

Macaristan vizesi kaç günde çıkar diye düşünüyorsanız, eğer evraklarınız tam ve eksiksiz ise ortalama 15 iş günü içinde vizenizi alabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda örneğin konsolosluğun ek evrak talep ettiği durumlarda süreler 15 günden 60 güne kadar uzayabilmektedir. Vizenizin seyahat tarihinize yetişmesini riske atmamak için başvurunuz seyahatinizden en az 15 gün en fazla 3 ay öncesinden yapabilirsiniz.

Macaristan vizesi evraklarınızın eksiksiz ve tam olarak sunulmasının yanında güncel olmaları da önemlidir. Pasaportunuz 10 yıldan eski veya seyahatinizin bitiş tarihi itibariyle 3 ay geçerli değilse ise vize işlemleri için yenilemenize gerekecektir. Vize için kullanacak olduğunuz fotoğraflarınızı eski vize başvurularında kullanılmamış olması, son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekir. Bankadaki para miktarının seyahat masraflarınızı karşılayacak miktarda olması, sunacağınız diğer evrakların ülkeye geri dönüş garantisi verecek şekilde hazırlanmış olması dikkat edilmesi gereken diğer kriterlerdir. Evraklarla ilgili bir diğer önemli konu da evrak detaylarıdır. Hangi evrakların fotokopi olarak kabul edildiği hangilerinin orijinal olarak ibraz edilmesi gerektiği gibi konularda güncel vize işlemleri prosedürüne göre hareket edilmelidir. Macaristan seyahatiniz öncesinde önceliklerinizi belirlemek için danışmanlık desteği almak için lütfen Dataglobal çağrı merkezimizi arayınız.

 

 

 

%d blogcu bunu beğendi: