Macaristan Vize İşlemleri

Macaristan vize işlemleri ile ilgili detaylı bilgiler.

Macaristan Vize İşlemleri

Macaristan Vize İşlemleri

Macaristan Vize İşlemleri, Schengen üye devletlerinden olan Macaristan Devleti, Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus pasaport sahibi vatandaşlarımızdan vize talep etmektedir. Macaristan ikamet izni gereksinimleri durumu dışında, geçici süreliğine ziyaretçi olarak seyahat etmek isteyen kişiler C tipi schengen vizesi başvurusu yapmalıdırlar. Macaristan vizesi almak zor değildir. Ancak vize prosedürüne uygun şekilde eksiksiz evraklarla başvuru yapmanız gerekmektedir. DataGlobal Vize Başvuru Hizmetleri, Macaristan vize işlemleri için durumunuza uygun evrakları hazırlayarak seyahatinizin amacına uygun vize başvurusu yapmanızı sağlar.

Gezi amaçlı seyahatler için turistik vize, iş görüşmesi ve toplantı amaçlı seyahatler için ticari vize veya Macaristan’da bir yakınızı ziyaret edecekseniz aile ve arkadaş vizesi türlerinden biri için başvuru yapabilirsiniz. Macaristan vizesi için evraklarınızın tam olarak hazırlanmış olması gerekir. Çelişkili bilgileri içeren vize başvuruları ret ile sonuçlanabilmektedir. Örneğin turistik vize başvurusu yaparak konaklama mekanı olarak yakınınızın ev adresini gösteremezsiniz veya ticari davetiyeniz olmadan iş görüşmesi amaçlı vize başvurusu yapamazsınız. Hazırlayacağınız evrakların ülkeye geri dönüşünüzü taahhüt eder nitelikte olduğu unutulmamalıdır. Schengen vizesi için hazırlayacağınız bu evraklar mesleki durumunuza göre de şekillenmektedir. Çalışan, şirket sahibi, devlet memuru statüsünde olan kişilerin hazırlaması gereken evrak listeleri birbirinden farklı olmaktadır. Öğrenci, ev hanımı iseniz veya gelirinizi belgeleyemeyecek bir durumda iseniz seyahat masraflarınızı karşılayacak bir sponsorunuz olması Macaristan vize işlemleri açısından kolaylık sağlayacaktır.

Güncel Macaristan Vize Ücretleri için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

Macaristan Schengen Vize Başvurusu

Macaristan Schengen vizesi ile  schengen vizesinin geçerli olduğu 26 ülkeye seyahat etme imkanınız vardır. Schengen vizesi başvurularında en uzun süre kalınacak Schengen ülkesinin vizesini almanız vize kurallarına uygun bir davranış olur. Vizenin çıkış süresi de seyahat severler için gayet uygun olup ortalama 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Bazı istisnai durumlarda ise Macaristan Konsolosluğu vize başvurusu sonucunuzu seyahat başlangıcından 1-2 iş günü öncesine kadar bekletebilmektedir.

Kısa süreli vize talepleri Macaristan Konsolosluğu vize başvuru merkezi aracılığı ile yapılmaktadır. Burada önemle hatırlatmakta fayda var ki; İstanbul’dan yapılacak olan Portekiz ve Slovenya vize başvurularının sonucuna da Macaristan Konsolosluğu karar vermektedir. Bu yüzden Macaristan vizesi sonuçlanma süresi konsolosluğun yoğunluk durumuna bağlı olarak uzayıp kısalabilmektedir. Ayrıca Şubat 2020’de yapılan güncellemeye göre Macaristan vize başvurunuzu minimum seyahatten 15 iş günü önce yapabilirsiniz. Bu süreye Macaristan vize randevusu günü ve seyahatinizin başlangıç günü dahil değildir.

Macaristan vize reddi durumlarında ise başvuru sahiplerinin itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Bu durumda ret evrakınız elinize ulaştıktan sonra Macaristan konsolosluğunun online sistemi üzerinden itiraz randevusu oluşturulması gerekmektedir. İtiraz başvuruları vize başvuru merkezine değil, doğrudan konsolosluğa yapılmaktadır. Konsolosluktaki randevunuz esnasında beraberinizde randevu belgeniz ve itirazınızı destekleyici belgeler bulunmalıdır.

Macaristan Vize İşlemleri Gerekli Evraklar

Macaristan vize işlemleri gerekli evraklar mesleki ve sosyal durumunuza göre belirlenmiştir. Macaristan seyahatinizin amacı ticari, turistik, özel ziyaret, spor etkinliği, kültürel ziyaret, iş toplantısı şeklinde olabilir. Durumunuza uygun evrakları seyahat amacınız doğrultusunda hazırlamanız gerekmektedir. Macaristan turistik vize, ticari vize ve diğer vize türlerinin evrak listeleri arasında farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin ticari vize talepleri için Macaristan’daki firmadan ticari vize davetiyesi alınması gerekirken, turistik amaçlı seyahatler için böyle bir zorunluluk yoktur. Macaristan vizesi ve diğer Schengen üyesi ülkelerin vizeleri için gerekli güncel evrak listesini DataGlobal’i arayarak veya info@dataglobal.com.tr adresinden e-mail olarak talep edebilirsiniz.

Macaristan vizesi kaç günde çıkar diye düşünüyorsanız, eğer evraklarınız tam ve eksiksiz ise ortalama 15 iş günü içinde vizenizi alabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda örneğin konsolosluğun ek evrak talep ettiği durumlarda süreler 15 günden 60 güne kadar uzayabilmektedir. Vizenizin seyahat tarihinize yetişmesini riske atmamak için başvurunuz seyahatinizden en az 15 iş günü ve  en fazla 6 ay öncesinden yapabilirsiniz. Şubat 2020’de schengen ülkelerinin aldıkları ortak karar ile schengen vizesi başvurularında en erken başvuru yapabileceğiniz maksimum süre 90 günden 180 güne çıkarılmıştır.

Macaristan vizesi evraklarınızın eksiksiz ve tam olarak sunulmasının yanında güncel olmaları da önemlidir. Pasaportunuz 10 yıldan eski veya seyahatinizin bitiş tarihi itibariyle 3 ay geçerli değilse ise vize işlemleri için yenilemenize gerekecektir. Vize için kullanacak olduğunuz fotoğraflarınızı eski vize başvurularında kullanılmamış olması, son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekir. Bankadaki para miktarının seyahat masraflarınızı karşılayacak miktarda olması, sunacağınız diğer evrakların ülkeye geri dönüş garantisi verecek şekilde hazırlanmış olması dikkat edilmesi gereken diğer kriterlerdir. Evraklarla ilgili bir diğer önemli konu da evrak detaylarıdır. Hangi evrakların fotokopi olarak kabul edildiği hangilerinin orijinal olarak ibraz edilmesi gerektiği gibi konularda güncel vize işlemleri prosedürüne göre hareket edilmelidir. Macaristan seyahatiniz öncesinde önceliklerinizi belirlemek için danışmanlık desteği almak için lütfen DataGlobal çağrı merkezimizi arayınız.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri