Almanya Ticari Vize

Ticari Vize Başvuru Bilgileri

Almanya Ticari Vize

Almanya Ticari Vize, Almanya’da ticari faaliyette bulunmak isteyen şirket sahipleri veya şirket çalışanları için ticari vize başvurusu ilgili konsolosluk birimlerinin belirlediği koşullara göre alınmaktadır. Türkiye çapında Almanya ticari vize başvuruları konsolosluk birimlerinin yetkilendirdiği kurum üzerinden yapılmaktadır. Bu kurum üzerinden randevu alınarak vize başvuru sahibinin durumuna göre konsolosluk birimlerinin belirlediği evraklar ile başvuru yapılması gerekmektedir. Vize başvuru sahiplerinin işlemleri tamamlayabilmesi için ilgili birimlere parmak izi beyan etmesi gerekmektedir. Başvuru için konsolosluk tarafından istenilen evrakları görüntülemek ve başvuru formlarını incelemek için ilgili sekmelere geçiş yapınız.

Almanya vize başvurularının sonuçlanma süresi ortalama 10 günde tamamlanmaktadır. Bu yüzden seyahat planlarınızın aksamaması için başvurunuzu seyahat başlangıç süresinden en az 20 gün öncesinden yapmanız gerekmektedir. Almanya Schengen bölgesine üye olduğundan dolayı Schengen vize prosedürleri uygun olarak başvuru yapılması gerekir.

Almanya Ticari Vize Başvurusu

Almanya’ya ticari faaliyetler yürütmek amacıyla seyahat edecek olan bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi vatandaşlarımızın Almanya ticari vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaportlara sahip vatandaşlarımız ise 6 ay içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde Almanya vizesi almaktan muaftırlar (pasaportların dönüş tarihi itibariyle en az 90 gün daha geçerli olması ön şartı bulunmaktadır).

Ticari vizeler; karşı ülkede partner bir firma ile iş toplantısı yapmak ve fuar ziyaretçisi veya katılımcısı olarak seyahat etmek amacıyla alınan vizelerdir. Ticari toplantı yapacak kişiler ve fuar ziyaretçileri karşı taraftan durumu destekleyen tek bir belge sunarken, fuarda stand açacak olan katılımcılar buna ek olarak stand yeri kiralamaya dair fuar organizatörü ile arasında yapılmış olan sözleşmeyi de sunmaları gerekmektedir.

Türkiye’nin ticaret hacminin en yüksek seviyede bulunduğu Federal Almanya Cumhuriyeti schengen vizesi veren ve bu anlaşmaya taraf olan kurucu ülkelerdendir. Dolayısıyla Almanya’dan alınacak vize ile tüm diğer schengen üye devletlerini de ziyaret etmek mümkün olacaktır. Bu doğrultuda Almanya vize başvurusu yapmak için en fazla konaklamayı Almanya’da yapıyor olmak gerekecektir. Bir diğer schengen ülkesiyle aynı gün sayısında konaklama yapılacak ise ilk giriş ülkesinin Almanya olması gerekmektedir.

DataGlobal Vize Hizmetleri Almanya Ticari vize başvuru ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.  Şubat 2020 tarihinde yapılan yeni düzenleme ile Almanya’ya seyahat edeceğiniz tarihten 180 gün önce vize başvurusunda bulunmak hakkınız başlayacaktır. Vize başvurularına ilişkin sorularınızı info@dataglobal.com.tr mail adresimiz veya 0212 963 61 01 no’lu telefon numaramız üzerinden DataGlobal Almanya Vizesi müşteri temsilcilerimize iletebilirsiniz.

Almanya Ticari Vize Evrakları

Birçok ülke vize başvurusunda olduğu gibi Almanya Ticari Vize Evrakları talepleri de başvuru sahiplerinin mesleki durumlarına göre belirlenmektedir. Ticari vizeye başvuru yapmak için öncelikle seyahatinizin mutlaka ticari içerikte olması ve mesleki durumunuzun buna uygun şekilde ispatlanabilir olması gerekmektedir. Firma sahipleri, şirket çalışanları, sözleşmeli çalışanlar Almanya Konsolosluğu tarafından talep edilen ticari vize başvurusu evraklarını sunarken, seyahate katılması planlanan aile bireyleri varsa ve kişilerin mevcut ticari faaliyette herhangi bir görevlendirmeleri yoksa Almanya turist vizesi başvurusunda bulunmalıdırlar.

Aşağıda ticari vizeye başvuracak kişilerden talep edilen kişisel belgeler ve mesleki duruma göre talep edilen ek evraklar yer almaktadır.

 • Pasaport
 • Almanya Vize Başvuru Formu
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Otel rezervasyonu
 • Uçak rezervasyonu
 • Ticari Davetiye veya Fuar Katılım Belgesi

Çalışanlar İçin Ek Evraklar;

 • Şirket Dilekçesi
 • İşe giriş bildirgesi
 • Son 3 aylık maaş bordroları
 • Barkodlu SGK Tescil ve Hizmet Dökümü
 • Şirketin son 3 aylık banka dökümleri
 • Kimlik fotokopisi

Şirket sahipleri/ortakları için Ek Evraklar;

 • Şirket Dilekçesi
 • Faaliyet belgesi
 • Vergi levhası
 • Ticari sicil gazetesi
 • İmza Sirküleri
 • SGK tescil ve Hizmet Dökümü
 • Son 3 aylık şirket bankası
 • Kimlik fotokopisi
 • Varsa tapu, ruhsat, kira geliri sözleşmesi.

Bir işyerinde proje bazlı/sözleşmeli çalışan kişiler işe giriş bildirgesi ve maaş bordroları yerine iş sözleşmelerini sunabileceklerdir.

Almanya Ticari Vize Randevusu

Almanya Ticari Vize Randevusu online olarak alınmaktadır. Randevu alımı için; isim, soy isim, kimlik numarası, pasaport numarası, doğum tarihi, pasaportun başlangıç ve bitiş tarihleri, seyahat başlangıç ve bitiş tarihleri gerekmektedir. Almanya vize randevuları Almanya vize başvuru merkezi vasıtasıyla alınmakta iller bazında yetki kısıtlaması bulunmaktadır. İkamet ettiğiniz il başlı bulunduğunuz Almanya Elçilik veya Almanya Konsolosluğu yetki alanında bulunan illerden biri değilse vize başvuru merkezi dış şube hizmet bedeli yansıtılarak başvurunuz tüm merkezlerden kabul edilip bağlı bulunduğunuz konsolosluğa gönderilmektedir.

Almanya Ticari Vize Ücreti

Almanya Ticari Vize Ücreti Almanya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Schengen üye ülkelerinin aldıkları ortak zam kararı doğrultusunda vize ücretleri Şubat 2020 yılında 60 EUR’dan 80 EUR’a çıkarılmıştır. Ek olarak 30 EUR Almaya vize başvuru merkezi ücreti alınmaktadır. Vize seyahat sağlık sigortası ve DataGlobal işlem ücreti ise 40 EUR olarak yansıtılmaktadır.

Almanya Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Birçok başvuru sahibi Almanya ticari vizesi kaç günde çıkar? Sorusunun yanıtını merak etmektedir. Almanya vize randevusu sonrası ortalama değerlendirme süresi 15 iş günüdür. Başvuru yapma hakkı seyahatten 180 gün önce başlamaktadır. Bu doğrultuda herhangi bir aksama yaşamamak için başvuruların seyahat tarihinizden 1 ay önce tamamlanmış olması tavsiye edilmektedir.

Almanya ticari vize başvurunuzu en doğru şekilde yapmak ve kolayca sürecin takibini sağlamak için destek hattımızı arayarak başvuru işlemleri, randevu ve vize harç ücretleri ile ilgili detaylı bilgileri alabilirsiniz.

Add comment