Finlandiya Vizesi

Vize Başvuru İşlemleri

DataGlobal Finlandiya Vize Servisine Hoşgeldiniz.

Finlandiya konsolosluk veya büyükelçilik birimlerine yapılacak olan vize başvurularında yetkili olan DataGlobal vize servisinin deneyimli müşteri temsilcileri seyahat türüne ve başvuru sahibinin mesleki durumuna göre başvuru evraklarını belirler. Ardından vize randevusu istenilen tarihte adınıza alınır, vize başvuru süreci başlatılır ve süreç başından sonuna kadar takip edilir. Böylelikle vize başvuru sürecinde ortaya çıkabilecek sorunlar en sağlıklı şekilde çözümlenir. En doğru biçimde vize başvurunuzu yapmak için Dataglobal çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Finlandiya Vizesi

Resmi adıyla Finlandiya Cumhuriyeti olan Finlandiya, bir Kuzey Avrupa ülkesidir. Schengen bölgesi ülkeleri arasındadır. Finlandiya seyahatleri çeşitli amaçlarla sıklıkla tercih edilebilmektedir. Finlandiya’ya kişiler turistik seyahatlerde bulunduğu gibi, ticari, aile/arkadaş ziyareti, eğitim vb amaçlarla da gidebilmektedirler. Tüm bu seyahatlerde umumi pasaport sahipleri vize uygulamasına tabiiyken, diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamili kişiler ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde ülkeye giriş için vizeden muaf tutulmaktadır.

Bu anlamda, Finlandiya girişlerinde umama mahsus pasaport sahiplerine, planlanan seyahate uygun tarihlerde vize başvurusu yapmaları önerilmektedir. Vize başvuruları için gereken detaylar yazının devamında verilmiştir. Finlandiya Schengen Vizesi hakkındaki sorularınızın yanıtı için yazının devamını okuyunuz.

Finlandiya Turistik Vize

Finlandiya turistik amaçlı seyahatler için sıklıkla tercih edilen bir Schengen ülkesidir. Türkiye Cumhuriyeti Hizmet, Hususi ve Diplomatik pasaport hamili kişilere 180 gün içerisinde 90 güne kadar vizesiz seyahat hakkı tanınmıştır. Umuma mahsus pasaport hamili kişilerin, 180 gün içerisinde 90 güne kadar yaptıkları kısa süreli turistik seyahatlerinde Finlandiya Turistik Vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Turistik vize başvuruları için gerekli evraklar Finlandiya Konsolosluğu tarafından belirlenmekte olup, yazının devamında Finlandiya Vizesi için Gerekli Evraklar başlığı altında genel olarak belirtilmiştir. Başvurularda istenen evraklar mesleki duruma göre belirlenmekte olup, istenecek muhtemel mesleki evraklara da bu listenin devamında yer verilmiştir. Tüm bunların dışında konsolosluğun ek evrak talep edebileceği unutulmamalıdır.

Finlandiya Ticari Vize

Finlandiya’ya iş görüşmesi, konferans, fuar katılımı vb. ticari faaliyet amaçlarıyla seyahatte bulunacak kişilerin Finlandiya Ticari Vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Finlandiya’ya ticari amaçlı seyahat edecek umumi pasaport hamili vatandaşlar vize uygulamasına tabii tutulurken, Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport hamili kişilerin 6 aylık süre içerisinde 3 aya kadar yapacakları konaklamalarda vize talep edilmemektedir. Finlandiya’ya ticari amaçlı seyahat edecek kişilerin başvurularında, temel ve mesleki evraklarını sunmasının yanında, ticari amacı kanıtlar nitelikte evrakların da sunulması gerekmektedir. Seyahat amacını kanıtlar evraklar, ticari davetiye, konferans ya da fuar katılım belgesi, bilet ya da davetiye olabilmektedir. Davetiyede başvuru sahibinin ve davet gönderen şirket ya da şahısın bilgileri yer almalıdır.

Finlandiya Aile Ziyareti Vizesi

Finlandiya vatandaşı ya da Finlandiya’da ikamet eden aile bireyi, akraba ya da arkadaşı bulunan ve bu kişileri ziyaret edecek olan kişilerin Finlandiya Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportlarına sahip kişiler 180 gün içerisinde 90 güne kadar olan Finlandiya aile ziyaretlerinde vizeden muaftırlar. Umuma mahsus pasaport sahipleri de aile ziyareti vizesiyle birlikte 180 gün içerisinde 90 güne kadar konaklayabilmektedirler. Fransa aile ziyareti vizesi için gereklilikler yazının devamında belirtilmiş olup, kişinin temel evrakları ve mesleki evraklarının yanı sıra ziyaret edilecek kişi tarafından gönderilmiş davetiye gerekmektedir. Bu davetiye 6 aydan eski olmamalıdır. Davetiye elle yazılmış olsa bile geçerli olmaktadır. Davetiye dili Fince, İsveçce ya da İngilizce olmalıdır ve şunları içermelidir:

Davet eden kişinin;

  1. İsim
  2. Adres
  3. Doğum Tarihi
  4. İletişim Bilgileri

Başvuru sahibinin;

  1. İsim
  2. Doğum tarihi
  3. Adresi
  4. İletişim Bilgileri

Davet eden kişinin pasaport ya da geçerli oturum izni fotokopisi, kişi Fin vatandaşı değilse davetiyenin Fin noteri onayı olması gerekmemektedir.

Finlandiya Öğrenci Vizesi

Finlandiya’da kısa süreli eğitim alacak kişilerin Finlandiya Öğrenci Vizesi başvurusu yapması gerekmektedir. Planlanan eğitim 3 aydan uzun sürmemelidir. 180 gün içerisinde 90 günü aşan eğitimler için oturma izni gerektiğinden başvurular konsolosluktan yapılmaktadır. 6 aylık sürede 3 ayı geçmeyen eğitimler için ise Finlandiya Öğrenci Vizesi başvurusu yeterli olmaktadır. Finlandiya Öğrenci Vizesi başvurusu için gerekli temel evraklar yazının devamında belirtilmiştir. Bunun yanında kişiye sponsor olacak kişinin mesleki ve düzenli gelirini gösteren evrakların eklenmesi gerekmektedir. Başvuruda eğitim amacını kanıtlayan tüm belgelerin konsolosluğa sunulması gerekmektedir.

Kültürel faaliyetler ya da konferanslar için; organizasyon sahibi tarafından gönderilmiş davetiye

Sportif faaliyetler için; spor kulübü/ federasyonundan davetiye ya da müsabakaya katılacağına dair akreditasyon kartı

Eğitim, öğrenim ya da araştırma programları için, üniversiteden ya da ilgili kurumdan davetiye mektubu, varsa yapılmış ödemelere ilişkin belgeler gibi seyahat amacını kanıtlayan evrakların sunulması gerekmektedir.

Add comment