Hollanda Staj Vizesi

Hollanda Staj Vizesi

Hollanda Staj Vizesi Erasmus Programı ile aynı niteliği taşımaktadır. Hollanda Erasmus Programı kapsamında gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerinin, Hollanda Konsolosluğu tarafından belirlenen Hollanda Staj Vizesi için zorunlu belgeleri Hollanda Konsolosluğu’na sunmaları gerekmektedir. Hollanda Konsolosluğu tarafından tayin edilen bu belgelerin güncel olması ise oldukça önemlidir. Bazı evrakların ise orijinal olması zorunluluğu mevcuttur. Hollanda vizesi için gerekli olan belgeler, Hollanda’ya gidiş amacına uygun hazırlanıp Hollanda Konsolosluğu’na sunulması gerekmektedir. Bütün belgelerin aslının ve ikişer adet fotokopilerinin Hollanda Konsolosluğu’na verilmesi gerekmektedir. Hollanda Staj Vizesi yani öğrenci değişim programı (Erasmus projesi) farklı ülkelerdeki yükseköğretim kurumlarının iş birliğini, öğrenci ve akademisyenlerin kısa ve uzun süreli tecrübe kazanmasını sağlamaktadır.

Hollanda Staj Vizesi Başvuru İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

 • Ebeveynlerin imzaladığı taahhütname, Federal Eğitim Teşvik kanununda bulunan garanti oranına uygun bir şekilde düzenlenmiş ve ödemeyi garanti edecek biçimde olması gerekmektedir.
 • Başvuru için Hollanda’dan kabul aldığınızı gösteren ve okul tarafından gönderilen mektubun sunulması gerekmektedir. Belgenin başvuru öncesi temin edilmesi ise oldukça önemlidir.
 • Verilen taahhüttü kanıtlamak adına ebeveynlerin maaş hesabı cüzdanları, mal varlıklarını ve ödeme gücünü gösteren tüm belgelerin hem aslı hem de 2 adet fotokopisi gerekli belgelerin arasında yer almalıdır. Ayrıca belgelerin imzası noter tarafından da onaylanmalıdır.

Hollanda Staj Vizesi Alabilmek İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

 • Pasaport: Hollanda Vizesi ve Hollanda Staj Vizesi başvurularında bulunacak olan kişinin pasaportu son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olmalıdır.Hollanda Vizesive Hollanda Staj Vizesi başvurusunda bulunan kişinin Hollanda seyahati dönüşü sonrası en az 3 ay geçerli olmalıdır. Öte yandan vize basım işlemlerinin de gerçekleşebilmesi için pasaportunuzda en az 2 sayfa boş olmalıdır. Deforme olmamış olması da oldukça önemli bir konudur. Bunların yanında pasaport fotokopisi de belgeler arasında olmalıdır. Eğer mevcut ise daha önceden verilmiş Schengen, Amerika, Romanya, İngiltere ve Bulgaristan vizelerinin giriş-çıkış vizelerinin bulunduğu sayfaların fotokopileri de gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Hollanda Vizesi ve Hollanda Staj Vizesi işlemlerinde kullanılacak fotoğrafların arka fonu beyaz, başvuran kişinin yüzü net, kişinin güncel halini temsil eden ve 3 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. Ayrıca fotoğraflar 3 adet biometrik fotoğraf 3.5 x 4.5 ölçülerinde olması zorunludur. Ayrıca daha önce herhangi bir vize işlemlerinde de kullanılmamış olması oldukça önemlidir.
 • Oturum İzni (İkamet İzni) Başvuru Formu: Bu belge türü uzun süreli vize talep formu olarak da bilinmektedir. Hollanda vize başvurusu için hazırlanacak belgelerde yer alan bilgileri destekleyen, başvuruyu yapan kişi tarafından imzalanmış 2 adet ikamet izni başvuru formu gerekli belgelerdendir. Eğer başvuruyu yapan kişi 18 yaşından küçük ise başvuru yapan kişi tarafından doldurulan ikamet izni başvuru formunun imza bölümünü ebeveynlerin (anne ve baba) ikisi de imzalamalıdır.
 • Hollanda’daki Üniversite ya da Yüksek Okulun Kabul Belgesi: Bu belge eğitim süresinin hangi şehirde ve süresinin ne kadar olduğunu içermesi gerekmektedir. Bu belgenin fotokopisi veya taranmış çıktısı yeterli olacaktır.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Hollanda Schengen vize işlemleri ve Hollanda Staj vizesi işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet ettiği adres bilgilerini içermelidir. Bunun yanında ön ve arka yüz bilgilerini gösteren nüfus cüzdanı fotokopisi belgeler arasında yer almalıdır.
 • Türkiye’deki Üniversiteden Alınan Yazı: Başvuruda bulunan kişinin gidiş amacına uygun ve Erasmus burslu olarak yurtdışında bir üniversitede eğitim alacağına dair belgedir.
 • Taahhütname: Yalnızca ebeveynlerin düzenlediği noter tasdikli taahhütnamedir. Bu taahhütnamenin aslı ve fotokopisi zorunlu belgelerdendir.
 • Sponsor Belgeleri: Öğrenciye staj sürecinde sponsor olacak ebeveynlerin meslek durumunu ve maddi durumunu gösteren belgeler bütününü oluşturmaktadır.
 • Muvafakatname: Başvuruda bulunan kişi eğer 18 yaşının altında ise, ebeveynleriyle veya yasal vasi ile seyahat edebilmektedirler. Her iki yasal veli ya da vasi noterden 6 ay içerisinde çıkarılmış muvafakatname aslını ve fotokopisinin verilmesi zorunludur.
 • Eğitim Programı Sertifikası: Başvuruda bulunan kişinin gideceği ülkede takip edilen eğitim programı sertifikasıdır.
 • Konaklama masraflarının karşılanacağına dair belgeler: Konaklanacak yer, otel rezervasyonu veya Hollanda’da ikamet eden yabancının beyanını içeren belgelerdir.
 • Kurum tarafından düzenlenen ve eğitim bursunu belgeleyen bilgilendirmeler
 • Uçak bileti rezervasyonu: Başvuruyu yapan kişinin uçuş tarihlerinin ne zaman olduğunu gösteren belgedir.
 • Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için bir araya evrakalar: Hollanda Staj Vizesi başvurusunda bulunacak kişinin Hollanda’da kalış süresini kapsayan, tüm Schengen ülkelerinde geçerli, minimum 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortasını kapsamaktadır.

Hollanda’dan başvurunuzu kabul eden okulun gönderdiği mektubun aslı olması oldukça önemli bir konudur. Konsolosluğun mutlaka görmek istediği bu belgeyi başvurudan önce temin etmeniz gerekmektedir. Ebeveynler tarafından verilen taahhütname, Federal Eğitim Teşvik kanununda belirlenen garanti oranına göre düzenlenmeli ve ödemeyi garanti etmelidir.