Hollanda Vizesi

Vize Başvuru İşlemleri

Hollanda Vizesi

Kişiler Hollanda’ya çalışma, akraba/arkadaş ziyareti, turistik ya da öğrenim amaçlarıyla seyahat etmektedirler. Hollanda Schengen bölgesinde bulunan 26 ülkeden birisidir.

Bu kapsamda Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil), Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) pasaport sahipleri Hollanda ziyaretlerinde Hollanda Schengen vizesinden muaftırlar. Bu pasaportlara sahip kişiler Hollanda ve diğer Schengen ülkelerinde 90 güne kadar konaklayabilmektedirler. Fakat umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin Schengen bölgesine seyahatlerinde Schengen vizesi almaları zorunludur.

Tüm Schengen ülkeleri: Belçika, Avusturya, Macaristan, Hollanda, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, İsviçre, İsveç, İtalya, İspanya, Almanya, Fransa, Portekiz, İzlanda, Malta, Slovenya, Slovakya, Finlandiya, Yunanistan, Norveç, Polonya, Lihtenştayn

hollanda vize başvurusu

Hollanda Turistik Vize

Hollanda’ya yapılan turistik amaçlı seyahatlerde Hollanda Turistik Vize alımı bordo (umuma mahsus) pasaport sahipleri için gerekli görülmektedir. Fakat gri, yeşil, siyah ve kırmızı pasaport sahiplerinin Hollanda seyahatlerinde 90 güne kadar konaklayabileceklerinden dolayı vizesiz giriş yapabilmektedirler.

Hollanda turistik vize başvurusunda bulunan kişi, başvurusunun olumlu değerlendirilmesi halinde, 180 gün içerisinde 90 güne kadar seyahatlerini gerçekleştirebilmektedirler. Fakat yine de, bu sürenin Hollanda Konsolosluğu yetkili kişileri tarafından belirlendiğinin bilinmesi gerekmektedir.

Hollanda turistik vizenizle birlikte Schengen bölgesinde bulunan diğer ülkeler de seyahat edilebilmektedir. Yalnızca, vizeniz tek girişli ise (çift girişli ya da çok girişli değilse) verilen konaklama süresini, vize geçerliliği boyunca tek seferde seyahat edebilmektesiniz. Bu durumda Schengen bölgesinden çıkış yapılırsa, tekrar giriş, kalış hakkınız bulunsa dahi söz konusu olmayacaktır.

Hollanda Ticari Vize

Hollanda’ya iş amaçlı yapılacak olan seyahatlerde Hollanda Ticari Vize alınması gerekmektedir.  Bu seyahatler, konferansları, iş görüşmelerini, sektörel fuar katılımlarını kapsayabilmektedir. Hollanda Ticari Vize 180 gün içerisinde 90 güne kadar seyahat hakkı tanıyabilmektedir. Ticari vize başvurularınız için gereken evraklara ek olarak fuar için katılım ya da giriş belgesi, iş görüşmeleri için işyeri yetkilileri tarafından sunulmuş dilekçe vb. ticari gerekçelerle hazırlanmış belgeler istenmektedir.

Durumunuza uygun belgelerin belirlenmesi için DataGlobal Vize Hizmetleri’ne 0212 963 61 10 numaralı irtibat numarasından ulaşabilirsiniz. Bilgilendirmeler görüşme, SMS ve E-posta yoluyla yapılmaktadır. Hiçbir şekilde ücret talep edilmemektedir.

Hollanda Aile Ziyareti Vizesi

Hollanda’da ikamet eden aile bireyi, akraba ya da arkadaş ziyaretleri için alınması gereken vize türüdür.  Hollanda Aile Ziyareti Vizesi için gereken ek evraklar aşağıda belirtilmiştir.

 • Belediye Davetiyesi

Hollanda’da yaşayan ziyaret edilecek kişinin, bölgede bulunan belediye tarafından imzalanıp onaylanmış resmi davetiye göndermesi gerekmektedir. Bu davetiyede, kişinin bilgileri ve ziyaret amaçlı ülkeye gelecek kişinin bilgileri yere almalıdır. Bununla birlikte masraflarının kim tarafından karşılanacağı muhakkak belirtilmelidir.

 • Davet Eden Kişi Evrakları

Kişinin masraflı davet eden kişi tarafından karşılanacaksa, ev kira sözleşmesi kendine aitse tapusu, faturaları, maaş bordroları, kaşeli net gelir gösteren belge ve hesap dökümleri eklenmelidir.

Davet eden kişinin pasaport fotokopisi ya da Hollanda oturum belgesinin önlü arkalı fotokopisi gerekmektedir.

Tüm bunların dışında akrabalık derecesinin gösteren Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği alınması gerekmektedir.

Hollanda Öğrenci Vizesi

Hollanda’ya eğitim amaçlı yapılan seyahatlerde alınması gereken vize türü Hollanda Öğrenci Vizesidir. Bu vize 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyen eğitimleri kapsamaktadır. Erasmus gibi 90 günden fazla konaklamayı gerektiren seyahatler D tipi ulusal vize sınıfına girmektedir. Öğrenci vizesiyle karıştırılmamalıdır.

Hollanda Öğrenci Vizesi için istenen ek evraklar şu şekildedir:

 • Muvafakatname: 18 yaş altı kişiler için başvurulacaksa, anne ve babanın noterden ortak olarak çıkaracakları muvafakat name gerekmektedir.
 • Öğrenci Belgesi: Kişi öğrenciyse öğrenci belgesi, değilse diploma gerekmektedir.
 • Ailenin geçim kaynağı belgelenmelidir. Bunlar maaş bordroları, iş yeri vergi levhası, ticari sicil gazetesi, işe giriş belgesi, imza sirküleri ve banka hesap dökümleri şeklinde olması gerekmektedir.
 • Hollanda’da eğitim görülecek kurum tarafından gönderilmiş bir kabul mektubu gerekmektedir. Ve ödemelere ilişkin faturalar bulunmalıdır.

Hollanda Staj Vizesi

Hollanda Staj Vizesi, Hollanda’da 90 günden kısa süreli olarak yapılmak istenen stajlarda alınması gereken bir vize türüdür.

Staj yapılacağına dair tüm evrakların detaylıca eklenmesi gerekmektedir. Tüm vatandaşlarından başka ülkede öğrenim gören kişilerin, Hollanda Staj Vizesi başvurusunu bulundukları ülkeden yapmaları gerekmektedir. Staj yapılacağına ilişkin belgelerin, alakalı kurumlar tarafından imzalanıp evraklarla birlikte hazırlanması gerekmektedir.

Hollanda Erasmus Vizesi

Erasmus, AB kapsamında uygulanan öğrenim hareketliliği programıdır. Erasmus ile öğrenim görecek kişiler tek dönem ya da iki dönem olarak gidebilmektedirler. Bunun için Hollanda Erasmus Vizesi alınması gerekmektedir. Erasmus hareketliliği 90 günden fazla konaklamayı gerektirdiği için D tipi ulusal vize sınıfına girmektedir. Hollanda Erasmus Vizesi alacak kişilerin, gidiş tarihinden 2 ay önce başvurularını yapması gerekmektedir. Hollanda Erasmus Vizesine hibesiz olarak başvuracak kişilerin masrafları kendisi karşılaması gerekmektedir.

Hollanda Erasmus Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Erasmus kabul belgesi
 • Varsa; Erasmus hibe belgesi
 • Pasaport (Dönüşten itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır. Bu sebeple 2 dönemlik bir öğrenim hareketliliği için gidilecekse, en az 2 yıllık pasaport çıkarmanız tavsiye edilmektedir.)
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Hollanda Ulusal Vize Başvuru Formu (2 Adet ve Islak İmzalı)
 • Öğrenci Belgesi
 • Transkript
 • Aile bilgilerinizi gösteren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Sponsor Evrakları
 • Noter Tasdikli Taahhütname: Yeminli tercümandan İspanyolca tercüme edilmiş olmalıdır. Tüm gelir kanıtlarının 2 kopya olacak şekilde bulunması gerekmektedir.
 • Eğitim Programı Sertifikası

Hollanda Şoför Vizesi

Hollanda Şoför Vizesi, Hollanda üzerinden geçiş yapacak ya da Hollanda’ya gidecek uzun yol şoförleri, nakliyeciler için alınması gereken vize türüdür. Bu vize türü için temel evraklara ek evraklar da istenmektedir. Temel evrakların dışında istenen evraklar aşağıdaki şekildedir.

 • Şirket ve şirketin üye olması halinde UND (Karayolu Taşımacılığı Birliği)'den alınacak bir taahhütname
 • Şirket şoförlerinin bir listesi
 • C2 sertifikası (ihracat izni)
 • Şoföre ait ulusal ve uluslararası sürücü belgesi
 • AB’deki şirketten iş ortaklığı belgesi veya daveti

Hollanda Vatandaşı Eşi Vizesi

Hollanda vatandaşlığı eşi statüsünden ülkeye giriş yapacak kişilerin alması gereken vize türüdür. Hollanda Vatandaşı eşi vizesi gereklilikleri aşağıda listelenmektedir.

 • Hollanda vatandaşına ait pasaport fotokopisi: İşlem görmüş tüm sayfaları içermesi gerekmektedir.
 • Hollanda vatandaşının Türkiye’de ikamet ettiğine dair belge
 • Hollanda vatandaşı ile yakınlığı gösteren belge (Evlilik cüzdanı, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği)

Hollanda Mavi Halı Vizesi

Hollanda’ya giriş yapacak denizcilerin muhakkak alması gereken vize türüdür.  Gemilerde mürettebat değişimi yapılması durumunda Hollanda’ya vizesiz giriş uygulanmamaktadır. Bu durumda Hollanda’ya giriş yapacak denizciler Hollanda Mavi Halı Vizesi alması gerekmektedir.

Hollanda Mavi Halı Vizesi için gereken evraklar Hollanda Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Temel evraklara ek olarak aşağıda listelenen evrakların da bulundurulması gerekmektedir.

 • Denizci Cüzdanı
 • İşvereninizden yazı
 • Türk şirketinin imza sirküleri
 • İş sözleşmesi/ kontratı
 • Hollanda’daki şirketten garanti yazısı
 • Yabancılar için ikamet belgesi

Mavi halı vizesi başvuruları için randevu alımı gerekmemektedir.

Hollanda Turuncu Halı Vizesi

Bu uygulama Hollanda Hükümeti tarafından 2008 yılında uygulanmaya konmuştur. Bu uygulamayla birlikte Hollanda ile ticari bağı bulunan ya da geçmişte ticari bağı bulunmuş kurum ve kişilerin, vize sürecinin kolaylaştırılması hedeflenmektedir. Bireysel ya da grup halinde, işveren ya da çalışan şekillerinde yapılacak bu vize başvurusuyla karşılaşılan sorunlar önlenmeye çalışılmıştır.

Turuncu halı vize başvurusu için gerekli evraklar şu şekildedir:

 • Referans mektubu
 • Hollanda’ya seyahat edecek olan şirket çalışanları listesi
 • OCF Kayıt Prosedürü

Hollanda Transit Vize

Hollanda üzerinden geçiş yapılacaksa, Hollanda havalimanı kullanılarak Schengen dışı ülkelerden herhangi birine seyahat edilecekse Hollanda ransit Vize alınması gerekmektedir.

Hollanda Transit Vize gereklilikleri, istenen temel evrakların dışında şu şekilde listelenmektedir:

 • Ziyaret edilecek 3. ülke vizesi
 • Gidilecek ülkeye vizesiz giriş yapılıyorsa; Seyahat amacını gösteren evraklar gerekmektedir.
 • Yabancılar için ikamet belgesi gerekmektedir.
 • 18 yaşından küçükler için muvafakatname gerekmektedir.

Hollanda’dan geçiş yapılacak ülke Schengen Bölgesi dahilinde başka bir ülkeyse, transit vize alımına gerek yoktur. Hollanda Schengen vizesiyle diğer Schengen ülkelerine seyahat edilebilmektedir.

Tüm Schengen ülkeleri: Almanya, İtalya, Fransa, İspanya, Yunanistan, Malta, Slovenya, Slovakya, İsveç, İsviçre, Polonya, Portekiz, İzlanda, Lihtenştayn, Macaristan, Norveç, Belçika, Avusturya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Estonya, Letonya, Lüksemburg, Finlandiya

Türkiye'deki Hollanda Konsoloslukları ve Yetki Alanları

Türkiye’de yer alan Hollanda Konsoloslukları başkent Ankara ve İstanbul’da faaliyet göstermektedirler. Hollanda Büyükelçiliği Ankara’da yer alırken Büyükelçiliğin bünyesinde bulunan konsolosluk bölümü Hollanda vizesi hareketlerine yönelik işlemlerin de görüldüğü bir kurum olma özelliği taşımaktadır. Hollanda vizesi için Hollanda Büyükelçiliği Ankara Konsolosluk bölümü kullanılırken buna ek olarak Hollanda Başkonsolosluğu İstanbul’da da Hollanda vizesi için işlemler yürütmektedir. Bunların yanında Hollanda Konsoloslukları Hollanda ve Türkiye arasında bulunan ikili ilişkileri, ticari faaliyetler ve dostluk ilişkilerini ilerletip iyileştirmektedir. Bunun yanında Türkiye’de yer alan Hollanda vatandaşlarının özel kişiliklerini, hak ve menfaatlerini korumaktadır. Ayrıca yine Türkiye’de yer alan Hollanda vatandaşları pasaport yenileme, kimlik düzenleme gibi işlemler de Hollanda Konsolosluklarının hizmet kapsamında yer almaktadır. Hollanda Konsoloslukları kısıtlı bir biçimde Hollanda vizesi başvurularını kabul etmesinin yanında Hollanda vizesi başvuruları, büyük ölçüde Hollanda vize işlemleri için çalışmalar yürüten temsilcilikler aracılığıyla da gerçekleşmektedir.

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır sorusunu merak ediyorsanız, bu kısmı dikkatlice okumanız gerekmektedir.

Hollanda Vize başvurularınız için randevu alınmaktadır. DataGlobal Vize Hizmetleri olarak randevu alımınız ve randevu takibiniz tarafımızdan yapılmaktadır.

Randevu gününde hazırlanan evraklar ile vize ücretlerinin getirilmesi gerekmektedir. Kişinin evrakların eksiksiz ya da güncel olmayacak şekilde hazırlanması durumunda başvurusunun reddedileceğini, hiçbir koşulda para iadesinin gerçekleşmeyeceğini bilmesi gerekmektedir.

Daha önceden parmak izi verilmişse, kişinin randevuya şahsen gelmesine gerek kalmadan, acente yetkililerimize vereceği vekâlet ile randevu siz olmadan gerçekleşebilmektedir.

Hollanda Vip Vize

Vize randevularını yakın zamana almak isteyen kişiler için Hollanda Vip Vize senesinde de hizmeti bulunmaktadır. Bu hizmeti Hollanda vize başvurularında bulunacak kişiler 300 TL ücret karşılığında alabilmektedirler.

Hollanda Vizesi Kaç Günde Çıkar

Hollanda vizesi başvurularınızdan sonra Hollanda vizesi kaç günde çıkar sorusunu merak ediyor olabilirsiniz. Hollanda vizesi başvuruları çoğunlukla 15 gün içerisinde değerlendirilip sonuçlanmaktadır. Süreç her zaman Başvurunuz DataGlobal Vize Hizmetleri aracılığıyla yapıldıysa, kişinin adına vize takibi tarafımızdan yapılmaktadır. Başvuran kişi, vize sonucunda tarafımızdan detaylı şekilde bilgilendirilmektedir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x