Hollanda Vizesi

Vize Başvuru İşlemleri

Hollanda Vizesi

Kişiler Hollanda’ya çalışma, akraba/arkadaş ziyareti, turistik ya da öğrenim amaçlarıyla seyahat etmektedirler. Hollanda Schengen bölgesinde bulunan 26 ülkeden birisidir.

Bu kapsamda Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil), Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) pasaport sahipleri Hollanda ziyaretlerinde Hollanda Schengen vizesinden muaftırlar. Bu pasaportlara sahip kişiler Hollanda ve diğer Schengen ülkelerinde 90 güne kadar konaklayabilmektedirler. Fakat umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin Schengen bölgesine seyahatlerinde Schengen vizesi almaları zorunludur.

Tüm Schengen ülkeleri: Belçika, Avusturya, Macaristan, Hollanda, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, İsviçre, İsveç, İtalya, İspanya, Almanya, Fransa, Portekiz, İzlanda, Malta, Slovenya, Slovakya, Finlandiya, Yunanistan, Norveç, Polonya, Lihtenştayn

hollanda vize başvurusu

Hollanda Turistik Vize

Hollanda’ya yapılan turistik amaçlı seyahatlerde Hollanda Turistik Vize alımı bordo (umuma mahsus) pasaport sahipleri için gerekli görülmektedir. Fakat gri, yeşil, siyah ve kırmızı pasaport sahiplerinin Hollanda seyahatlerinde 90 güne kadar konaklayabileceklerinden dolayı vizesiz giriş yapabilmektedirler.

Hollanda turistik vize başvurusunda bulunan kişi, başvurusunun olumlu değerlendirilmesi halinde, 180 gün içerisinde 90 güne kadar seyahatlerini gerçekleştirebilmektedirler. Fakat yine de, bu sürenin Hollanda Konsolosluğu yetkili kişileri tarafından belirlendiğinin bilinmesi gerekmektedir.

Hollanda turistik vizenizle birlikte Schengen bölgesinde bulunan diğer ülkeler de seyahat edilebilmektedir. Yalnızca, vizeniz tek girişli ise (çift girişli ya da çok girişli değilse) verilen konaklama süresini, vize geçerliliği boyunca tek seferde seyahat edebilmektesiniz. Bu durumda Schengen bölgesinden çıkış yapılırsa, tekrar giriş, kalış hakkınız bulunsa dahi söz konusu olmayacaktır.

Hollanda Ticari Vize

Hollanda’ya iş amaçlı yapılacak olan seyahatlerde Hollanda Ticari Vize alınması gerekmektedir.  Bu seyahatler, konferansları, iş görüşmelerini, sektörel fuar katılımlarını kapsayabilmektedir. Hollanda Ticari Vize 180 gün içerisinde 90 güne kadar seyahat hakkı tanıyabilmektedir. Ticari vize başvurularınız için gereken evraklara ek olarak fuar için katılım ya da giriş belgesi, iş görüşmeleri için işyeri yetkilileri tarafından sunulmuş dilekçe vb. ticari gerekçelerle hazırlanmış belgeler istenmektedir.

Durumunuza uygun belgelerin belirlenmesi için DataGlobal Vize Hizmetleri’ne 0212 963 61 10 numaralı irtibat numarasından ulaşabilirsiniz. Bilgilendirmeler görüşme, SMS ve E-posta yoluyla yapılmaktadır. Hiçbir şekilde ücret talep edilmemektedir.

Hollanda Aile Ziyareti Vizesi

Hollanda’da ikamet eden aile bireyi, akraba ya da arkadaş ziyaretleri için alınması gereken vize türüdür.  Hollanda Aile Ziyareti Vizesi için gereken ek evraklar aşağıda belirtilmiştir.

 • Belediye Davetiyesi

Hollanda’da yaşayan ziyaret edilecek kişinin, bölgede bulunan belediye tarafından imzalanıp onaylanmış resmi davetiye göndermesi gerekmektedir. Bu davetiyede, kişinin bilgileri ve ziyaret amaçlı ülkeye gelecek kişinin bilgileri yere almalıdır. Bununla birlikte masraflarının kim tarafından karşılanacağı muhakkak belirtilmelidir.

 • Davet Eden Kişi Evrakları

Kişinin masraflı davet eden kişi tarafından karşılanacaksa, ev kira sözleşmesi kendine aitse tapusu, faturaları, maaş bordroları, kaşeli net gelir gösteren belge ve hesap dökümleri eklenmelidir.

Davet eden kişinin pasaport fotokopisi ya da Hollanda oturum belgesinin önlü arkalı fotokopisi gerekmektedir.

Tüm bunların dışında akrabalık derecesinin gösteren Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği alınması gerekmektedir.

Hollanda Öğrenci Vizesi

Hollanda’ya eğitim amaçlı yapılan seyahatlerde alınması gereken vize türü Hollanda Öğrenci Vizesidir. Bu vize 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyen eğitimleri kapsamaktadır. Erasmus gibi 90 günden fazla konaklamayı gerektiren seyahatler D tipi ulusal vize sınıfına girmektedir. Öğrenci vizesiyle karıştırılmamalıdır.

Hollanda Öğrenci Vizesi için istenen ek evraklar şu şekildedir:

 • Muvafakatname: 18 yaş altı kişiler için başvurulacaksa, anne ve babanın noterden ortak olarak çıkaracakları muvafakat name gerekmektedir.
 • Öğrenci Belgesi: Kişi öğrenciyse öğrenci belgesi, değilse diploma gerekmektedir.
 • Ailenin geçim kaynağı belgelenmelidir. Bunlar maaş bordroları, iş yeri vergi levhası, ticari sicil gazetesi, işe giriş belgesi, imza sirküleri ve banka hesap dökümleri şeklinde olması gerekmektedir.
 • Hollanda’da eğitim görülecek kurum tarafından gönderilmiş bir kabul mektubu gerekmektedir. Ve ödemelere ilişkin faturalar bulunmalıdır.

Hollanda Staj Vizesi

Hollanda Staj Vizesi, Hollanda’da 90 günden kısa süreli olarak yapılmak istenen stajlarda alınması gereken bir vize türüdür.

Staj yapılacağına dair tüm evrakların detaylıca eklenmesi gerekmektedir. Tüm vatandaşlarından başka ülkede öğrenim gören kişilerin, Hollanda Staj Vizesi başvurusunu bulundukları ülkeden yapmaları gerekmektedir. Staj yapılacağına ilişkin belgelerin, alakalı kurumlar tarafından imzalanıp evraklarla birlikte hazırlanması gerekmektedir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

Hollanda Erasmus Vizesi

Erasmus, AB kapsamında uygulanan öğrenim hareketliliği programıdır. Erasmus ile öğrenim görecek kişiler tek dönem ya da iki dönem olarak gidebilmektedirler. Bunun için Hollanda Erasmus Vizesi alınması gerekmektedir. Erasmus hareketliliği 90 günden fazla konaklamayı gerektirdiği için D tipi ulusal vize sınıfına girmektedir. Hollanda Erasmus Vizesi alacak kişilerin, gidiş tarihinden 2 ay önce başvurularını yapması gerekmektedir. Hollanda Erasmus Vizesine hibesiz olarak başvuracak kişilerin masrafları kendisi karşılaması gerekmektedir.

Hollanda Erasmus Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Erasmus kabul belgesi
 • Varsa; Erasmus hibe belgesi
 • Pasaport (Dönüşten itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır. Bu sebeple 2 dönemlik bir öğrenim hareketliliği için gidilecekse, en az 2 yıllık pasaport çıkarmanız tavsiye edilmektedir.)
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Hollanda Ulusal Vize Başvuru Formu (2 Adet ve Islak İmzalı)
 • Öğrenci Belgesi
 • Transkript
 • Aile bilgilerinizi gösteren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Sponsor Evrakları
 • Noter Tasdikli Taahhütname: Yeminli tercümandan İspanyolca tercüme edilmiş olmalıdır. Tüm gelir kanıtlarının 2 kopya olacak şekilde bulunması gerekmektedir.
 • Eğitim Programı Sertifikası

Hollanda Şoför Vizesi

Hollanda Şoför Vizesi, Hollanda üzerinden geçiş yapacak ya da Hollanda’ya gidecek uzun yol şoförleri, nakliyeciler için alınması gereken vize türüdür. Bu vize türü için temel evraklara ek evraklar da istenmektedir. Temel evrakların dışında istenen evraklar aşağıdaki şekildedir.

 • Şirket ve şirketin üye olması halinde UND (Karayolu Taşımacılığı Birliği)'den alınacak bir taahhütname
 • Şirket şoförlerinin bir listesi
 • C2 sertifikası (ihracat izni)
 • Şoföre ait ulusal ve uluslararası sürücü belgesi
 • AB’deki şirketten iş ortaklığı belgesi veya daveti

Hollanda Vatandaşı Eşi Vizesi

Hollanda vatandaşlığı eşi statüsünden ülkeye giriş yapacak kişilerin alması gereken vize türüdür. Hollanda Vatandaşı eşi vizesi gereklilikleri aşağıda listelenmektedir.

 • Hollanda vatandaşına ait pasaport fotokopisi: İşlem görmüş tüm sayfaları içermesi gerekmektedir.
 • Hollanda vatandaşının Türkiye’de ikamet ettiğine dair belge
 • Hollanda vatandaşı ile yakınlığı gösteren belge (Evlilik cüzdanı, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği)

Hollanda Mavi Halı Vizesi

Hollanda’ya giriş yapacak denizcilerin muhakkak alması gereken vize türüdür.  Gemilerde mürettebat değişimi yapılması durumunda Hollanda’ya vizesiz giriş uygulanmamaktadır. Bu durumda Hollanda’ya giriş yapacak denizciler Hollanda Mavi Halı Vizesi alması gerekmektedir.

Hollanda Mavi Halı Vizesi için gereken evraklar Hollanda Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Temel evraklara ek olarak aşağıda listelenen evrakların da bulundurulması gerekmektedir.

 • Denizci Cüzdanı
 • İşvereninizden yazı
 • Türk şirketinin imza sirküleri
 • İş sözleşmesi/ kontratı
 • Hollanda’daki şirketten garanti yazısı
 • Yabancılar için ikamet belgesi

Mavi halı vizesi başvuruları için randevu alımı gerekmemektedir.

Hollanda Turuncu Halı Vizesi

Bu uygulama Hollanda Hükümeti tarafından 2008 yılında uygulanmaya konmuştur. Bu uygulamayla birlikte Hollanda ile ticari bağı bulunan ya da geçmişte ticari bağı bulunmuş kurum ve kişilerin, vize sürecinin kolaylaştırılması hedeflenmektedir. Bireysel ya da grup halinde, işveren ya da çalışan şekillerinde yapılacak bu vize başvurusuyla karşılaşılan sorunlar önlenmeye çalışılmıştır.

Turuncu halı vize başvurusu için gerekli evraklar şu şekildedir:

 • Referans mektubu
 • Hollanda’ya seyahat edecek olan şirket çalışanları listesi
 • OCF Kayıt Prosedürü

Hollanda Transit Vize

Hollanda üzerinden geçiş yapılacaksa, Hollanda havalimanı kullanılarak Schengen dışı ülkelerden herhangi birine seyahat edilecekse Hollanda Transit Vize alınması gerekmektedir.

Hollanda Transit Vize gereklilikleri, istenen temel evrakların dışında şu şekilde listelenmektedir:

 • Ziyaret edilecek 3. ülke vizesi
 • Gidilecek ülkeye vizesiz giriş yapılıyorsa; Seyahat amacını gösteren evraklar gerekmektedir.
 • Yabancılar için ikamet belgesi gerekmektedir.
 • 18 yaşından küçükler için muvafakatname gerekmektedir.

Hollanda’dan geçiş yapılacak ülke Schengen Bölgesi dahilinde başka bir ülkeyse, transit vize alımına gerek yoktur. Hollanda Schengen vizesiyle diğer Schengen ülkelerine seyahat edilebilmektedir.

Tüm Schengen ülkeleri: Almanya, İtalya, Fransa, İspanya, Yunanistan, Malta, Slovenya, Slovakya, İsveç, İsviçre, Polonya, Portekiz, İzlanda, Lihtenştayn, Macaristan, Norveç, Belçika, Avusturya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Estonya, Letonya, Lüksemburg, Finlandiya

Türkiye'deki Hollanda Konsoloslukları ve Yetki Alanları

Türkiye’de yer alan Hollanda Konsoloslukları başkent Ankara ve İstanbul’da faaliyet göstermektedirler. Hollanda Büyükelçiliği Ankara’da yer alırken Büyükelçiliğin bünyesinde bulunan konsolosluk bölümü Hollanda vizesi hareketlerine yönelik işlemlerin de görüldüğü bir kurum olma özelliği taşımaktadır. Hollanda vizesi için Hollanda Büyükelçiliği Ankara Konsolosluk bölümü kullanılırken buna ek olarak Hollanda Başkonsolosluğu İstanbul’da da Hollanda vizesi için işlemler yürütmektedir. Bunların yanında Hollanda Konsoloslukları Hollanda ve Türkiye arasında bulunan ikili ilişkileri, ticari faaliyetler ve dostluk ilişkilerini ilerletip iyileştirmektedir. Bunun yanında Türkiye’de yer alan Hollanda vatandaşlarının özel kişiliklerini, hak ve menfaatlerini korumaktadır. Ayrıca yine Türkiye’de yer alan Hollanda vatandaşları pasaport yenileme, kimlik düzenleme gibi işlemler de Hollanda Konsolosluklarının hizmet kapsamında yer almaktadır. Hollanda Konsoloslukları kısıtlı bir biçimde Hollanda vizesi başvurularını kabul etmesinin yanında Hollanda vizesi başvuruları, büyük ölçüde Hollanda vize işlemleri için çalışmalar yürüten temsilcilikler aracılığıyla da gerçekleşmektedir.

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır sorusunu merak ediyorsanız, bu kısmı dikkatlice okumanız gerekmektedir.

Hollanda Vize başvurularınız için randevu alınmaktadır. DataGlobal Vize Hizmetleri olarak randevu alımınız ve randevu takibiniz tarafımızdan yapılmaktadır.

Randevu gününde hazırlanan evraklar ile vize ücretlerinin getirilmesi gerekmektedir. Kişinin evrakların eksiksiz ya da güncel olmayacak şekilde hazırlanması durumunda başvurusunun reddedileceğini, hiçbir koşulda para iadesinin gerçekleşmeyeceğini bilmesi gerekmektedir.

Daha önceden parmak izi verilmişse, kişinin randevuya şahsen gelmesine gerek kalmadan, acente yetkililerimize vereceği vekâlet ile randevu siz olmadan gerçekleşebilmektedir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

Hollanda Vip Vize

Vize randevularını yakın zamana almak isteyen kişiler için Hollanda Vip Vize senesinde de hizmeti bulunmaktadır. Bu hizmeti Hollanda vize başvurularında bulunacak kişiler 300 TL ücret karşılığında alabilmektedirler.

Hollanda Vizesi Kaç Günde Çıkar

Hollanda vizesi başvurularınızdan sonra Hollanda vizesi kaç günde çıkar sorusunu merak ediyor olabilirsiniz. Hollanda vizesi başvuruları çoğunlukla 15 gün içerisinde değerlendirilip sonuçlanmaktadır. Süreç her zaman Başvurunuz DataGlobal Vize Hizmetleri aracılığıyla yapıldıysa, kişinin adına vize takibi tarafımızdan yapılmaktadır. Başvuran kişi, vize sonucunda tarafımızdan detaylı şekilde bilgilendirilmektedir.

Hollanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Hollanda vizesi için gerekli evraklar senesi için güncel olarak Hollanda Konsolosluğu tarafından güncel olarak belirlenmektedir. Başvuran kişinin seyahat amacı ya da kişisel durumlarına göre istenen evraklar da değişiklik göstermektedir. Bu evrakların eksiksiz ya da güncel olmaması halinde başvurunuz geçersiz sayılmaktadır.

DataGlobal Vize Hizmetleri bu anlamda evraklarınızın takibini yapmaktadır. Geçerliliği bulunmayan evrakların tespiti yapılıp, tarafınıza bildirilmektedir. Bu yolla, zaman kaybınız önlenmektedir ve başvuru sürecinizin olumsuz etkilenmemesi adına gereken tüm işlemler yapılmaktadır. Hollanda Schengen vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir. Detaylı bilgi almak için DataGlobal Vize Hizmetlerini 0212 963 61 10 numaralı irtibat hattından ulaşabilirsiniz. Görüşmelerden hiçbir ücret talep edilmemektedir.

 • Pasaport (Geçerlilik süresi seyahat sonrası en az 3 ay daha geçerli olan)
 • Biyometrik Fotoğraf (2 Adet)
 • Uçak Rezervasyonu
 • Otel rezervasyonu ya da aile/arkadaş yanında kalınacaksa davetiye
 • En az 30.000€‘luk Seyahat Sağlık Sigortası
 • Hollanda Vize Başvuru Formu
 • Kimlik Fotokopisi, Yabancılar İçin Oturum İzni
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Banka Hesap Dökümü

Hollanda Schengen Vize Başvuru Formu

Hollanda Schengen Vize Başvuru formu Hollanda Schengen Vize başvurularınız için istenen evraklarla birlikte gerekli olduğu belirtilen bir formdur. Bu formda kişisel kimlik bilgileriniz, pasaport bilgileriniz, seyahatinize, varsa sponsorunuza ilişkin bilgiler bulunmaktadır. Son sayfalarında istenen iki imzanın da muhakkak atılması gerekmektedir. Hollanda Schengen Vize Başvuru Formu yılında da vize evraklarıyla birlikte istenmektedir.

SSK’lı Çalışanlar için Ek Olarak İstenen Belgeler

Hollanda Vize başvurularında SSK’lı çalışanlar için ek olarak istenen belgeler senesi için güncel olarak aşağıda listelenmiştir.

 • İş yeri izin yazısı
 • Vize Talep Dilekçesi
 • İşyeri Evrakları
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi
 • Maaş Bordroları (Son 3 Aylık, İmza ve Kaşeli)
 • SGK Tescil ve Hizmet Dökümü

Bağ-kurlular için Ek Olarak İstenen Belgeler

Hollanda Vize başvurularında Bağ-kurlular için ek olarak istenen belgeler senesi için güncel olarak aşağıda listelenmiştir.

 • Antetli Kâğıda Yazılmış Vize Talep Dilekçesi
 • İş yeri Evrakları (Limited ve anonim şirketleri için faaliyet belgesi, vergi levhası, ortaklığı gösterir ticari sicil gazetesi, imza sirküleri. Şahıs Firmaları için faaliyet belgesi ve sicil gazetesi zorunlu değildir fakat bir meslek odasına üyeliği varsa oda kayıt belgesi sunulmalıdır.)
 • 4B Hizmet Dökümü

Devlet memurları için Ek Olarak İstenen Belgeler

Hollanda Vize başvurularında devlet memurları için ek olarak istenen belgeler senesi için güncel olarak  aşağıda listelenmiştir.

 • Görev ve İzin Yazısı
 • Varsa Görevli Kimlik Kartı
 • Son 3 Aylık Maaş Bordroları

Emekliler için Ek Olarak İstenen Belgeler

Hollanda Vize başvurularında emekliler için ek olarak istenen belgeler güncel olarak aşağıda listelenmiştir.

 • Şahsen Yazılıp İmzalanmış Vize Talep Dilekçesi
 • Emekli Kartı Fotokopisi ya da Emeklilik Belgesi
 • Emekli Maaş Bankası 3 Aylık Hesap Dökümü

Öğrenciler için Ek Olarak İstenen Belgeler

Hollanda Vize başvurularında öğrenciler için ek olarak istenen belgeler güncel olarak  aşağıda listelenmiştir.

 • Sponsor Dilekçesi
 • Sponsorun Mesleki Durum Evrakları
 • Sponsor 3 Aylık Banka Hesap Dökümü
 • Öğrenci Belgesi

Ev Hanımları için Ek Olarak İstenen Belgeler

Hollanda Vize başvurularında ev hanımları için ek olarak istenen belgeler güncel olarak aşağıda listelenmiştir.

 • Sponsor Dilekçesi
 • Sponsor Mesleki Durum Evrakları
 • Sponsor 3 Aylık Banka Hesap Dökümü
 • Sponsor Kimlik Fotokopisi
 • Evliyse Evlilik Cüzdanı Fotokopisi

Hollanda Vizesi için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazıda bahsedilen tüm bilgilerin dışında Hollanda vizesi için dikkat edilmesi gerekenler merak konusudur.  Planlanan Hollanda seyahatiyle, vize başvurusu arasında en fazla 3 ay olabilmektedir. Bununla birlikte en az 15 iş günü bulunması gerekmektedir.

Olumsuz sonuçlanan vize başvurularınızda ödenen ücretlerin geri iadesi söz konusu olmamaktadır. Bu sebeple, randevu tarihinizden önce evrakların eksiksiz ve güncel olmasında, detaylıca kontrol edilmesinde ve başvurunuzu destekleyici evrakların minimal şekilde hazırlanmasında fayda bulunmaktadır.

Belirtilen tarihler, başvuru formunda, iş yeri izin dilekçesinde, vize talep dilekçesinde, uçak ve otel rezervasyonlarınızda tümüyle tutarlı olması gerekmektedir. Aksi halde vizeniz olumsuz sonuçlanmaktadır.

Vize başvuruları planlanan seyahat tarihlerine uygun yapılmalı, Hollanda Konsolosluğu’nun resmi tatil günleri dikkate alınarak yapılması gerekmektedir.

18 yaşından küçük bireylerin başvuruları anne ve babası ya da yasal vâsisi ile birlikte yapılmaktadır.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

daha fazla göster
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x