Hollanda Transit Vizesi

Transit Vize Başvuru Bilgileri

Hollanda Transit Vizesi

Hollanda transit vizesi nedir? Hollanda transit vizesi alırken nelere dikkat edilmelidir? Hollanda, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerdendir. Bu yüzden ülkeye giriş yaparken farklı farklı avantajlar göz önünde bulundurulabilir. Bunlardan birkaçı yeşil, siyah ve gri renkli pasaportlara sahip olan kişilerin ülkeye rahat bir şekilde giriş-çıkış yapabilmesidir. Bahsi geçen pasaport çeşidine sahip olan kişiler, herhangi bir vize başvurusu yapmadan ülke sınırları içerisinde ikamet edebilmektedir. Her ne kadar ayrıcalıklı pasaport çeşidine sahip olunsa dahi bu konaklama da bir miktar sınırlandırılmıştır.

Kişi Hollanda’da ya da Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerde bir yıl içerisinde en fazla 180 gün kalabilmektedir. 180 gün dolduktan sonra bir sonraki seneye kadar ülkeye giriş yapılamamaktadır. Bu pasaport çeşitlerinin dışında kalan bordo pasaportta ise bu tür bir ayrıcalık mevcut değildir. Bu yüzden Hollanda’ya ve benzer ülkelere giriş yapabilmek için Hollanda Vizesi ya da Hollanda Transit Vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Hollanda’ya gitmek için vize talebinde bulunacak kişiler genellikle Schengen vizesini seçmektedirler. Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerin neredeyse tamamı Schengen ülkeleri arasındadır. Bir bölge olarak adlandırılan Schengen, Hollanda’nın da yer aldığı çok sayıda ülkeyi bünyesinde barındırmaktadır. Bu yüzden sadece Hollanda’ya gitmekle kalmayıp diğer Avrupa ülkelerini de gezmeyi amaçlayan kişiler Schengen vizesi başvurusu yapmalıdırlar. Tabiki de bu uygulama sadece bordo pasaporta sahip olan kişiler için geçerlidir. Diğer pasaport tipine sahip olan kişiler ise bu tarz uygulamadan yararlanamamaktadır.

Hollanda Transit Vizesi başvurusunda bulunacak kişinin Hollanda’ya giriş yapabilmek için seyahat tipini ve amacını belirlemesi gerekmektedir. Bu belirlemenin yapılmasının nedeni, vize tipinin seçilecek olmasındır. Kişi belirttiği sebep ile ülkede kalmazsa yanlış beyanda bulunmasından dolayı sorumlu tutulabilir. Bu yüzden vize başvurunuzda seyahat sebebine uygun bir şekilde başvuru yapmanız gerekmektedir. Öte yandan ülkeye girdiğiniz andan itibaren başvuru sürecinde belirtilen plan aynı şekilde ilerlemelidir.

Hollanda Transit Vizesi Alabilmek İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Hollanda’ya seyahat edecek kişilerin başvuru yapabileceği çok sayıda seçenekler mevcuttur. Bunlardan biri de Hollanda Transit Vizesi seçeneğidir. Hollanda’ya tatil için gidilebildiği gibi transit olarak geçmek için de giriş mevcuttur. Ancak bu gibi durumların ortaya çıkması halinde bordo pasaportlu kişilerin transit vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Aksi takdirde ülkeye giriş yapılamamaktadır. Bunun yanında her ne kadar bu başvurular kısa süreli konaklama imkanı sunsa dahi Hollanda Konsolosluğu çok sayıda evrak ve belge talebinde bulunmaktadır. Bu evrak ve belgeler;

  • Hollanda Transit Vize Başvuru Formu: Vize başvuru formunda genellikle seyahat planının anlaşılması istenmektedir. Bu yüzden form içerisinde bulunan soruların tamamı eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir.
  • Pasaport: Hollanda Vizesi ya da Hollanda Transit Vize başvurusunda bulunabilmeniz için pasaportunuzun seyahat tarihinin bitişinden itibaren minimum 6 ay geçerli olması oldukça önemlidir. Ayrıca pasaportunuzun içerisinde minimum 2 sayfalık boş alan bulunmalıdır. Öte yandan her pasaportun da kullanım süresi 10 yıldan fazla olmamalıdır. Eğer pasaportun süresi dolmuş ise başvuru öncesi değiştirmeniz süreci hızlandıracaktır. Bu yüzden Hollanda Vizesi veya Hollanda Transit Vize başvurusu yapmadan önce pasaportunuzu detaylı bir şekilde gözden geçirmelisiniz.
  • Fotoğraf: 2 adet biometrik fotoğraf (3.5 x 4.5) gerekli olan evraklar arasında yer almaktadır. Fotoğraf genel olarak beyaz arka plan üzerinde, yüz açık ve net olmalıdır. Ayrıca kullanılacak olan fotoğraf daha önce hiçbir vize başvurularında kullanılmamış olmalıdır.
  • Hollanda Transit Vize Talep Dilekçesi: Başvuru yapan kişi tarafından yazılan bu dilekçe Hollanda Konsolosluğu’na ya da Hollanda Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmalıdır. Dilekçe de Hollanda Transit Vize başvuru talebinin ne amaçla yapıldığı, seyahat tarihlerinin ne zaman olduğu, ne zaman Hollanda’dan geri dönüşün gerçekleşeceği gibi bilgilerin tamamının yer alması zorunludur.
  • Seyahat Planını Destekleyen Belgeler: Seyahat planının detaylı bir şekilde görülebilmesi için talep edilen bu belgeler, otel rezervasyonu ve yolculuk biletlerini içermektedir. Bu yüzden Hollanda Transit Vize başvurusu yapacak olan kişilerin de bu belgeleri temin etmeleri oldukça önemlidir. Başvuru yapan kişi ülkeye giriş yapmadan önce kalacağı yerleri belirlemeli ve buna göre rezervasyon işlemlerini gerçekleştirmelidir. Ayrıca yolculuk biletlerinin orijinalleri de konsolosluk ile paylaşılmalıdır.
  • Seyahat Sağlık Sigortası: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülke sınırları dışında herhangi bir sağlık sorunlarının ortaya çıkması durumunda rahat bir şekilde tedavi olabilmesini sağlamaktadır. Ülke sınırları içerisinde hizmet veren sigorta kurumları ile yapılabilen sigorta, 30.000 Euro’ya kadar tedavi masraflarını karşılamaktadır. Bu yüzden Hollanda Transit Vize başvurusu yapan kişilerin kendi güvenliği için bu sigortayı yaptırması ve sigorta poliçesini ilgili kuruma teslim edilmesi zorunludur.
  • Diğer Evraklar: Hazırlanması istenen diğer belgeler Nüfus Cüzdanı fotokopisi, Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, Adli Sicil Kaydı Raporu örneğidir. Bu belgelerin hepsi ilgili kurumlar tarafından temin edilebilmektedir. Ancak bu belgelerin hepsi Hollanda Konsolosluğu tarafından belirlenen standartlara göre hazırlanmalıdır. Bu şekilde hazırlanmayan ve randevu tarihlerinde eksik teslim edilen belgeler başvurularınızın reddedilmesine dahi sebep olabilmektedir

Add comment