Eşi Avrupa Vatandaşı Olanlar İçin İspanya Vizesi

Eşi Avrupa Vatandaşı Olanlar İçin İspanya Vizesi

Eşi Avrupa Vatandaşı Olanlar İçin İspanya Vizesi

Eşi Avrupa Vatandaşı Olanlar İçin İspanya Vizesi, İspanya’ya kısa süreli turistik, ticari, aile/arkadaş ziyareti ya da öğrenim amaçlı gidecek kişilerin vize başvuruları İspanya Schengen Vizesi kapsamında yapılmaktadır. İspanya’ya seyahat etmek isteyen başvuru sahiplerinin eşi Avrupa vatandaşı ise, İspanya Schengen Vizesi başvuruları, İspanya Avrupa vatandaşı eşi statüsünden yapılmaktadır. İspanya Avrupa vatandaşı eşi vizesi başvuruları için, birden çok Schengen ülkesine seyahat edilecekse, en çok kalınacak ülkenin İspanya olması gerekmektedir. AB vatandaşı eşi olarak başvuru yapılabilmesi için, eş İspanya vatandaşı ise, eşin İspanya’da ikamet ediyor olması veya birlikte ikamet edilen adresin beyan edilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte başvuru sahibinin randevuya kendisinin gelmesi gerekmektedir.

İspanya Avrupa Vatandaşı Eşi Vizesi için Gereklilikler

 1. Schengen Vize Başvuru Formu
 2. Biyometrik Fotoğraf (3,5x 4,5 gözlüksüz çekilmiş olmalıdır)
 3. Pasaport: İspanya seyahati dönüş tarihinden itibaren 105 gün geçerlilik süresi olmalıdır. En az 2 boş sayfasının bulunması gerekmektedir. Hasarlı pasaportlar kabul edilmemektedir.
 4. AB Evlilik Cüzdanı: Apostilli olması gerekmektedir. (Formul B olarak alınmaktadır) Yalnızca Noter onaylı İspanyolca ya da İngilizce tercümeler kabul edilmektedir. Türkiye’den alınmış evlilik belgeleri geçerli sayılmamaktadır.
 5. Eşten Dilekçe: AB vatandaşı eşten eşiyle beraber seyahat edeceğine dair bir dilekçe gerekmektedir. Dilekçede beraber seyahat edileceğinin, evliliklerinin hala sürdüğünün, resmi bir ayrılığın söz konusu olmadığının belirtilmesi gerekmektedir. (Avrupa vatandaşı eş eğer İspanya vatandaşı ise, beraber seyahat etme koşulu aranmayacaktır. Dilekçenin muhakkak İspanyolca hazırlanması gerekmektedir. Eş İspanya vatandaşı değilse, dilekçe İngilizce olarak hazırlanmalıdır. )
 6. Avrupa vatandaşı eşin kimliği muhakkak eklenmelidir.
 7. Niyet Dilekçesi: Başvuru sahibine ait seyahat planını açıklar dilekçe hazırlaması gerekmektedir.
 8. İkametgah: İstanbul Başkonsolosluğu’na bağlı bir ikamet adresi olmalıdır. Orjinali ya da barkodlu belge olması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan başvuru sahiplerinin de ikametgah sunması gerekmektedir. İkamet belgesi olmadan başvuru alınmamaktadır.
 9. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: E-devlet üzerinden tüm aileyi gösterecek şekilde belge oluşturulmalıdır. (Nüfus-Aile seçeneği ile) ya da Nüfus Müdürlüğü’nden orjinal belge alınması gerekmektedir.
 10. Pasaport Ve Nüfus Cüzdanı/ Yabancılar İçin: Oturum ya da çalışma izinlerinin fotokopisi
 11. Pasaportun ilk sayfası ile birlikte tüm vize sayfalarının fotokopisi, eski pasaportta ise son 3 yılında alınmış vizelerin fotokopisi gerekmektedir. Yabancı başvuru sahiplerinin ikamet izni ya da çalışma izni belgelerinin fotokopisini sunmaları şarttır ve seyahatinin dönüşünden itibaren 105 gün geçerliliği olması gerekmektedir.

AB vatandaşı eş ile seyahat edilmeyecekse, başvurunun turistik kategoriden yapılması gerekmektedir. Başvuruda evrakların da turistik hazırlanması gerekmektedir. AB vatandaşı eşi statüsünde başvuru yapmak isteyen kişilerin seyahatleri ile başvuru tarihleri arasında en az 7 iş günü olması gerekmektedir. İzmir ve Antalya başvuruları için bu süre kısıtlaması 9 gündür. Evrakların eksik ya da güncel olmaması durumunda başvuru kabul edilmeyecektir. Evraklar hazırlanırken zımbalı ve ataşlı olmaması gerekmektedir. İspanya Konsolosluğu gerektiğinde ek evrak talep etmektedir. Randevular alınırken pasaport bilgileri hatalı girilmişse, evraklar kontrol edilmiş dahi olsa kabul edilmemektedir. İşlem süresi İzmir ve Antalya başvuruları için 2 gün daha geç sonuçlanmaktadır.

Güncel İspanya Vize Ücretlerine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İspanya Schengen Vize Başvuru Formu

İspanya’ya yapılacak kısa süreli çeşitli amaçlarla seyahat edecek kişilerin İspanya Schengen Vize başvuru formu doldurmaları gerekmektedir. İspanya Schengen Vize Başvuru Formu, İspanya’ya Avrupa vatandaşı eşi kategorisinden başvuru yapacak kişiler için de gerekmektedir. Bu form, başvuru sahibinin kişisel bilgilerini, Avrupa vatandaşı eşin bilgilerini, seyahate ilişkin bilgileri kapsamaktadır. İlgili alanların eksiksiz ve güncel olarak doldurulması gerekmektedir.