İspanya Vizesi

Vize Başvuru İşlemleri

DataGlobal İspanya Vize Servisine Hoşgeldiniz.

İspanya konsolosluk veya büyükelçilik birimlerine yapılacak olan vize başvurularında yetkili olan DataGlobal vize servisinin deneyimli müşteri temsilcileri seyahat türüne ve başvuru sahibinin mesleki durumuna göre başvuru evraklarını belirler. Ardından vize randevusu istenilen tarihte adınıza alınır, vize başvuru süreci başlatılır ve süreç başından sonuna kadar takip edilir. Böylelikle vize başvuru sürecinde ortaya çıkabilecek sorunlar en sağlıklı şekilde çözümlenir. En doğru biçimde vize başvurunuzu yapmak için Dataglobal çağrı merkezini arayabilirsiniz.

İspanya Vizesi

İspanya Krallığı'na seyahat etmek isteyen bordo(umuma mahsus) pasaport sahibi  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İspanya vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir. Gri, yeşil ve siyah pasaport sahibi T.C vatandaşları ise 180 içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vize alımından muaftırlar. İspanya Schengen Vizesi alındığında başka ülkelere de seyahat edilecekse, en fazla kalış ülkesinin İspanya olması veya birden fazla schengen ülkesine tek seferde ziyaret edilecek ise ve konaklama gün sayıları eşitse ilk giriş ülkesinin İspanya Krallığı olması gerekmektedir. Aksi halde İspanya konsolosluğu vize başvurusunu geri çevirecektir.

İspanya vize başvurusu yapmak için ilk olarak İspanya vize randevusu oluşturulması gerekmektedir. Randevu günü ve saati geldiğinde, evraklarınızın hazırlanmış olması ve randevuda bulundurulması gerekmektedir. Randevu işlemleriniz sizin adınıza DataGlobal Vize Hizmetleri tarafından oluşturulmaktadır. Sorularınız için 0212 963 61 28 numaraları irtibat hattımızdan bize ulaşabilirsiniz. Yapılacak görüşmelerden, SMS ve E-mail ile yapılacak bilgilendirmelerden ücret talep edilmemektedir.

İspanya Turistik Vize

İspanya Turistik Vize, İspanya’ya turistik amaçlarla seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. İstenen evraklar İspanya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir ve başvuracak kişinin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Kişi yabancı uyruklu ise istenen ek evrakları başvurusuna eklemesi gerekmektedir. Gerekli evraklar listesi için yazıyı okumaya devam ediniz.

İspanya turistik vize başvurularınız İspanya Konsolosluğu tarafından değerlendirilmektedir. Bu vize C tipi schengen vizesi kapsamında olduğundan 1 günle 5 yıl arası süreyle verilebilmektedir. En az 1 yıllık C tipi schengen vizelerine 180 gün içerisinde 90 güne kadar schengen bölgesinde kalma hakkı tanınabilmektedir.

İspanya Ticari Vize

İspanya Ticari Vize, İspanya’ya ticari seyahatlerde bulunulacaksa başvurulması gereken vize türüdür. Konferanslar, iş görüşmeleri, fuar katılımları da ticari vizeye dahil edilmektedir. İspanya ticari vizesi için gereken evraklar temelde aynı olsa da ek olarak şirketlerden evraklar da istenmektedir. Bunlar:

 • İspanya Ticari Vize Davetiyesi (İspanya Konsolosluğu’na hitaben yazılmış, İngilizce ve İspanyolca olarak hazırlanmış olması gerekmektedir. Davet eden ve davet edilen kişinin kimlik bilgilerinin, iş seyahatine ilişkin bilgilerin ve masrafların kimin tarafından karşılanacağına dair bilgilerin bulunması gerekmektedir. Davet eden kişinin şirketteki pozisyonu, iletişim bilgileri de bu davetiyede bulunmalıdır. Davetiyenin aslı ya da mail çıktısı kabul edilmektedir. )
 • İspanya Ticari Vize Talep Dilekçesi (Seyahat edecek kişinin şirketteki pozisyon bilgileri, seyahat planı, davet eden firmanın bilgilerinin eksiksiz olarak eklenmesi gerekmektedir.)

Seyahatlerini konferans ya da fuar katılımı için gerçekleştirecek olan kişilerin davetiye ya da katılım belgelerini eklemesi gerekmektedir.

İspanya Aile Ziyareti Vizesi

Kişinin İspanya’da ikamet eden aile bireyi, arkadaş ya da akrabası bulunmaktaysa, onları ziyaret amaçlı gidiyorsa İspanya Aile Ziyareti vizesi alması gerekmektedir. Bunun için İspanya’da ziyaret edilecek kişiden bir davet mektubu gelmesi gerekmektedir. Bu ıslak imzalı davetiyenin orijinal hali evraklar arasında bulunmalıdır. Davetiyeyi gönderen kişi İspanya’da bulunduğu yetkili kurumlar tarafından onaylatmalı ve davetiyenin resmi olması gerekmektedir. Davetiyede yer alması gereken bilgiler şunlardır:

 • Davet eden kişinin kendisine ve varsa eşine ait kimlik kartı ve oturum kartı fotokopileri
 • Masrafları davet eden kişi karşılayacaksa, 3 aylık maaş bordrosuyla birlikte 3 aylık banka hesap dökümü, son seneye ait vergi beyannamesi, oturulan eve ait, kira sözleşmesi, tapu, faturalar şeklindedir.

Bunun yanı sıra davet eden kişi tarafından bir de vize talep dilekçesi hazırlanması gerekmektedir. Bu dilekçede daveti gönderen kişi, kendi kimlik ve iletişim bilgilerini detaylıca eklemeli, davet ettiği kişiyle akrabalık derecesini açıklamalı ve kişinin seyahatine ilişkin bilgileri bu dilekçede sunması gerekmektedir.

İspanya Öğrenci Vizesi

İspanya Öğrenci Vizesi, 90 günden kısa yapılacak eğitimler için alınan bir vize türüdür. Uzun dönem dil okulları, uzun dönem üniversite ya da 90 günden uzun süreli hiçbir eğitim programı için geçerliliği bulunmamaktadır. 90 günden uzun süreli kalışlar ulusal vize sınıfına girmektedir.

İstenen evraklara ek olarak, eğitim görülecek kurumdan belge alınması gerekmektedir. Bu belgede seyahat edecek kişinin ismi, kursa ilişkin detaylar, başlangıç ve bitiş tarihleri, haftalık ders saatine ilişkin bilgiler yer almalıdır. İspanya’da kayıt olunan eğitimin ödendiğine dair orijinal kurum yazısı ya da ödeme yapıldığına ilişkin dekont bulunması gerekmektedir.

Kişi AB kapsamında eğitim programlarına katılacaksa, gidilecek üniversite ya da araştırma kurumundan davetiye gerekmektedir.

Kişi 18 yaşından küçükse, muvafakatname verilmelidir. Eğer farklı Schengen ülkelerine de geçiş yapılacaksa bunlar muvafakatnameye eklenmelidir.

İspanya Staj Vizesi

İspanya Staj Vizesi, İspanya’da 90 günden kısa süreli staj yapacak kişilerin alması gereken vize türüdür. Staj yapılacağına dair belgelerin asıllarının evraklar arasına eklenmesi gerekmektedir. Başka ülkede öğrenim gören Türk vatandaşlarının, staj vizesini bulundukları ülkeden alması gerekmektedir. Staj yapılacağına ilişkin belgelerin, alakalı kurumlar tarafından imzalanıp evraklarla birlikte hazırlanması gerekmektedir.

İspanya Erasmus Vizesi

Erasmus öğrenim hareketliliği, AB kapsamında uygulanan bir öğrenim programıdır. Erasmus ile öğrenim görecek kişiler tek dönem ya da iki dönem olarak gidebilmektedirler. Bunun için İspanya Erasmus Vizesi alınması gerekmektedir. Bu vize 90 günden daha uzun bir süreyi kapsadığından, ulusal vize sınıfına girmektedir. İspanya Erasmus Vizesi alacak kişilerin, gidiş tarihinden 2 ay önce başvurularını yapması gerekmektedir. İspanya Erasmus Vizesi’ne hibesiz olarak başvuracak kişilerin masrafları kendisi karşılaması gerekmektedir.

İspanya Erasmus Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Erasmus kabul belgesi
 • Varsa; Erasmus hibe belgesi
 • Pasaport (Dönüşten itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır. Bu sebeple 2 dönemlik bir öğrenim hareketliliği için gidilecekse, en az 2 yıllık pasaport çıkarmanız tavsiye edilmektedir.)
 • Biyometrik Fotoğraf
 • İspanya Ulusal Vize Başvuru Formu (2 Adet ve Islak İmzalı)
 • Öğrenci Belgesi
 • Transkript
 • Aile bilgilerinizi gösteren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Sponsor Evrakları
 • Noter Tasdikli Taahhütname: Yeminli tercümandan İspanyolca tercüme edilmiş olmalıdır. Tüm gelir kanıtlarının 2 kopya olacak şekilde bulunması gerekmektedir.
 • Eğitim Programı Sertifikası

İspanya Şoför Vizesi

İspanya Şoför Vizesi, İspanya’dan ya da diğer Schengen ülkelerinden geçiş yapacak şoför ve nakliyeci kişiler için alınması gereken vize türüdür. Bordo pasaporta sahip kişilerin bu vizeyi çıkarması gerekmektedir. İspanya şoför vizesi alan kişiler 180 gün içerisinde 90 güne kadar talep edebilmektedirler. İspanya Şoför Vizesi başvuruları için gereken evraklar güncel olarak İspanya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Temel evraklara ek olarak aşağıda listelenen evrakları hazırlamanız gerekmektedir.

 • Davet Yazısı (İmzalayan yetkili kişiye ait kimlik fotokopisi de davete eklenmelidir.)
 • Vize Talep Dilekçesi: İspanya Başkonsolosluğu’na hitaben yazılması gerekmektedir. Şirket tarafından antetli kağıda İngilizce ve İspanyolca olarak hazırlanmalıdır. Burada seyahate ilişkin bilgilerin yer alması gerekmektedir. Seyahat amacı, seyahat süresi, konaklanacak yerin belirtilmesi ve masraflarının karşılanacağına dair bir dilekçe bulunması gerekmektedir. Dilekçenin sonunda yetkili kişinin adı, soyadı, imza ve kaşesinin bulunması gerekmektedir.
 • Noter Onaylı İş Sözleşmesi (Sosyal kuruma bağlı çalışmayan kişiler için)
 • Şoförün AB ülkelerine giriş ve çıkışını beyan eden evrak
 • Ehliyet
 • C2 / L2 Belgesi (İhracat Lisansı)
 • CMR Formu üzerine düzenlenmiş Uluslararası nakliye sertifikaları

İspanya Transit Vize

İspanya Transit Vize, İspanya havalimanından Schengen bölgesi dışında herhangi bir ülkeye geçecek kişilerin alması gereken vize türüdür. Seyahat tümüyle Schengen Bölgesi’nde yapılacaksa İspanya Transit Vize alımına gerek yoktur. İlk girişin İspanya’ya yapılması kaydıyla, İspanya Schengen Vizesiyle Schengen bölgesinin tümü seyahat edilebilir.

Schengen bölgeleri: Almanya, İtalya, İspanya, Belçika, İspanya, Hollanda, Litvanya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Letonya, Slovenya, Slovakya, Malta, İsveç, İsviçre, İzlanda, Lüksemburg, Lihtenştayn, Avusturya, Finlandiya, Yunanistan, Norveç, Polonya, Macaristan, Portekiz. Bu listedeki ülkelere İspanya üzerinden geçiş yapılacaksa, transit vize alımına gerek yoktur.

Belirli koşulları sağlayan kişiler transit vizeden muaftır. Bunlar; Schengen ülkelerinde oturum izni olan kişiler, yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri, İngiltere, Bulgaristan, İrlanda, Romanya, Hırvatistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nde oturum izni olan kişiler, Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Topluluğu ve İsviçre vatandaşlarının birlikte seyahat ettiği eşi ve çocukları, yolcuyu kesin kabul edeceğini beyan eden Andorra ve San Marino’da ikamet izni bulunan kişiler transit vizeden muaftırlar.

Add comment