İspanya Transit Denizci Vizesi

İspanya Transit Denizci Vizesi

İspanya Transit Denizci Vizesi hakkında merak edilenleri bu yazımızda paylaştık; İspanya’da gemiye katılacak veya gemi ile İspanya’dan geçecek schengen vizesi alması gereken Türk vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları İspanya Transit Denizci Vizesi başvurusu yapmalıdırlar.

İspanya Konsolosluğu schengen vize başvurusu için başvuru süre kısıtlaması uygulamaktadır. Bahsi geçen vizeye ilişkin İspanya vize başvuru merkezi seyahatin başlamasına en az 7 iş günü kalan kişilerin başvurularını kabul etmektedir. Bu süre İspanya İzmir vize başvuru merkezi ve İspanya Antalya vize başvuru merkezi için 9 iş günüdür. İspanya vize randevusu günü ve seyahat başlangıç günü bu süreye dahil değildir.

DataGlobal Vize Hizmetleri İspanya vizesi tipleri hakkında danışmanlık ve vize başvurusu hizmetleri vermektedir. Konuyla ilgili ücretsiz bilgi almak veya başvuru yapmak için 0212 963 61 28 numaralı telefon hattımızdan veya info@dataglobal.com.tr mail adresimizden müşteri temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

İspanya Transit Denizci Vizesi Gerekli Evraklar

İspanya Transit Denizci Vizesi Gerekli Evraklar İspanya İstanbul Başkonsolosluğu ve İspanya Ankara Büyükelçiliği tarafından belirlenmektedir. Hazırlamanız gereken gemici vizesi evrakları aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

 • Pasaport: Yıpranmış veya hasar görmüş olmamalıdır. Seyahat bitiş tarihi esas alınarak en az 105 takvim günü daha geçerli olmalıdır. Vize basımı ve giriş çıkış kaşesi basımı içim en az 2 adet boş sayfası bulunmalıdır.
 • Fotoğraf: 2 adet 3.5 X 4.5 cm formatında daha önce herhangi bir evrakta kullanılmamış güncel biyometrik fotoğrafınız gerekmektedir. Yüz hatları ve omuzlar görünmelidir. Gözlüklü fotoğraflar kabul edilmemektedir. Arka fon beyaz olmalıdır.
 • İspanya Vize Başvuru Formu: Eksizsiz ve doğru bilgilerle doldurulacak olan formun imza kısımlarına ıslak imza atılmalıdır.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Tüm schengen ülkelerinde geçerli en az 30000 Avro teminatlı sigorta poliçesi minimum seyahatten 1 gün önce başlayıp 1 gün sonra sona ermelidir.
 • Uçak rezervasyonu: Seyahat planınızı gösteren ulaşıma ait bilet ya da rezervasyon sunulmalıdır. Uçakla seyahat edilecekse mutlaka PNR kodu görünmelidir.
 • Şahsi Vize Talep Dilekçesi: İngilizce ya da İspanyolca olarak yazılmalıdır. Seyahat amacı ve seyahat tarihleri belirtilmelidir.
 • Denizcilik Şirketi veya Kontrat yapılan şirketin antetli kağıdına yazılmış dilekçe: İngilizce ve İspanyolca dilekçeler kabul edilir. Kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.
 • Davet Dilekçesi: İspanya’daki denizcilik şirketinin antetli kağıdına kaşeli ve ıslak imzalı olarak yazılmalıdır. Transit vize istendiğini ve gemiye katılacak kişinin ismi soy ismi, katılınacak geminin ispanya’da limana yanaşacağı ve limandan ayrılacağı tarih belirtilmelidir. Sadece İngilizce ve İspanyolca dilekçeler kabul edilmektedir.
 • Liman polisinden resmi yazı: Belirtilen seyahat tarihinde katılacağınız geminin İspanyol limanında olduğunu kanıtlamak için liman polisinden alınması gerekmektedir.
 • Orijinal kontrat/sözleşme: Gemide çalışacak kişinin orijinal kontratı ve fotokopisi sunulmalıdır.
 • Gemi’de garson olarak çalışacak kişiler; kontratın orijinali ve fotokopisine ek olarak şirketin davetiyesini sunmalıdırlar.
 • İkametgah belgesi: muhtarlıktan alınan ıslak imzalı belge veya e-devlet sistemi üzerinden alınan barkodlu belge ibraz edilmelidir. Türkiye’de ikamet etmekte olan yabancılardan da talep edilmektedir.
 • Nüfus Kayıt örneği: E- devlet veya nüfus müdürlüklerinden alınmalıdır. Tam vukuatlı olmalıdır.
 • Gemici Cüzdanı: Fotokopisi sunulmalıdır.
 • Kimlik fotokopisi: Yabancı uyruklu kişiler Türkiye’de oturum izni veya çalışma izni sunmalıdırlar.

İspanya Transit Denizci Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İspanya transit denizci vizesi hakkında dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

 • 9 ay kuralı: Seyahatten en fazla 9 ay önce başvuru yapılabilir
 • 7 iş günü kuralı: İstanbul’dan başvuracak kişiler seyahate en az 7 iş günü kalasıya İspanya vize başvurusu yapmış olmalıdırlar. Antalya ve İspanya İzmir vize başvuru merkezi için minimum süre 9 iş günüdür.
 • Yetki kısıtlaması: İspanya vize randevusu alınmadan önce İstanbul konsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliğinin yetki alanları kontrol edilmelidir.

İspanya Konsolosluğu Yetki Alanı; Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Düzce, Edirne, Giresun, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Muğla, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Trabzon, Yalova, Zonguldak.

İspanya Büyükelçiliği Yetki Alanı; Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Corum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Şanlıurfa, Siirt, Şırnak, Sivas, Tokat, Tunceli, Uşak, Van ve Yozgat.