İspanya Turistik Vize

Turistik Vize Başvuru Bilgileri

İspanya Turistik Vize

Avrupa Birliğinin kurucu üyelerinden olan İspanya Krallığı eşsiz tarihi, kültürel ve mimari güzellikleriyle dünyada en fazla turist ağırlayan ülkelerden biridir. 2019 yılı verilerine göre İspanya Krallığını 83.701.000 turist ziyaret etmiştir.  Bu ziyaretler için başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere birçok ülke vatandaşı vize alımından muaf iken bordo pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İspanya turistik vize başvurusunda bulunmalıdırlar.

Yeşil pasaport, gri pasaport ve siyah pasaport sahibi T.C. vatandaşları ise 180 günlük zaman dilimi içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla İspanya vizesi alımından muaftırlar. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise; mevcut pasaportların bitiş tarihi İspanya’dan ayrılacağınız tarihten sonra minimum 105 gün daha geçerli olmasıdır. Bu koşulu sağlamayan pasaportlara sahip kişilerin seyahat öncesi pasaportlarını yenilemeleri gerekmektedir.

İspanya Konsolosluğu vize başvurusu yapacak olan kişilerden seyahat amacına ve mesleki durumlarına göre değişen evraklar talep etmektedir. Bunun yanı sıra başvurudan önce seyahat planı net olarak belirlenmelidir. Tek seferde birden fazla Avrupa ülkesine Schengen vizesi alarak bir seyahat planlayan kişiler en fazla kalış lokasyonu İspanya ise veya konaklama günleri eşitse ve aynı zamanda ilk giriş yapılacak ülke İspanya ise ancak bu durumda İspanya için vize başvurusu yapabilirler. Aksi halde en uzun konaklama yapılacak ülkeden vize başvurusu yapılmalıdır.

Turist vizesi başvurusunda bulunmak için mutlaka seyahatinizin turistik amaçla yapılması ve davet üzerine olmaması gerekmektedir. Turistik başvurularda konaklama belgesi hotel ya da air bnb (https://www.airbnb.com.tr/) rezervasyonu şeklinde olmalıdır. Konaklama rezervasyonu ibraz etmeyen kişilerin aile arkadaş ziyareti kapsamında davetiye sunmaları gerekecektir.

Birçok ülkenin konsolosluklarının ve büyükelçiliklerinin hizmet verdiği ülkedeki iller bazında yetki ayrımı bulunmaktadır. Bu durum İspanya’nın Türkiye’deki dış temsilcilikleri için de geçerlidir. İspanya İstanbul Başkonsolosluğu ve İspanya Ankara Büyükelçiliği arasında İspanya turistik vize başvuru kabulü için yetki alanlarına göre iller ve bazı illerde bulunan İspanya vize başvuru merkezi bilgileri aşağıdaki gibidir.

İspanya Turistik Vize Başvurusu

İspanya turistik vize başvurusu ilgili konsolosluk birimlerinin belirlediği koşullara göre alınmaktadır. Türkiye çapında İspanya vize başvuruları konsolosluk birimlerinin yetkilendirdiği kurum üzerinden yapılmaktadır. Bu kurum üzerinden randevu alınarak vize başvuru sahibinin durumuna göre konsolosluk birimlerinin belirlediği evraklar ile başvuru yapılması gerekmektedir. Vize başvuru sahiplerinin işlemleri tamamlayabilmesi için ilgili birimlere parmak izi beyan etmesi gerekmektedir. Başvuru için konsolosluk tarafından istenilen evrakları görüntülemek ve başvuru formlarını incelemek için ilgili sekmelere geçiş yapınız.

İspanya vize başvurularının sonuçlanma süresi ortalama 7-15 iş gününde tamamlanmaktadır. Bu yüzden seyahat planlarınızın aksamaması için başvurunuzu seyahat başlangıç süresinden en az 1 ay öncesinden yapmanız gerekmektedir. İspanya Schengen bölgesine üye olduğundan dolayı Schengen vize prosedürleri uygun olarak başvuru yapılması gerekir.

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu için vize başvurusunda bulunabilecek vize başvuru merkezleri; İstanbul, İzmir ve Antalya şehirlerindedir. Bu 3 başvuru merkezinden vize müracaatında bulunacak kişilerin ikametgah sunması gereken iller; Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Düzce, Edirne, Giresun, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Muğla, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Trabzon, Yalova ve Zonguldak.

İspanya Ankara Büyükelçiliği

İspanya Ankara Büyükelçiliği için vize başvurusu yapılabilen İspanya vize başvuru merkezi şubeleri; Ankara ve Gaziantep illerinde bulunmaktadır. Belirtilen şehirlerde bulunan merkezlerden müracaat edecek olan kişilerin; Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Corum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Şanlıurfa, Siirt, Şırnak, Sivas, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat illerinden birinde ikamet etme zorunluluğu bulunmaktadır.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

İspanya Turistik Vize Gerekli Evraklar

İspanya turistik vize gerekli evraklar İspanya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği tarafından belirlenmektedir. Vize başvurusunda bulunacak kişilerin aşağıdaki evraklardan kendi mesleki durumlarına uygun olanları eksiksiz bir şekilde ibraz etmeleri gerekmektedir.

 • Pasaport: Seyahat dönüşü itibariyle en az 3 ay 15 gün daha geçerli olmalıdır. Vize ve giriş çıkış kaşesi basımı için ise en az 2 boş sayfası olmalıdır. Hasar görmüş pasaportlarla yapılan başvurular kabul edilmemektedir.
 • Fotoğraf: 2 adet arka fonu beyaz 3.5 X 4.5 cm ebatlarında son 3 ay içerisinde çekilmiş ve daha önce pasaport, vize, kimlik kartı ya da sürücü belgesinde kullanılmamış biyometrik resim olmalıdır. Omuzlar mutlaka görünmelidir ve GÖZLÜKSÜZ çekilmelidir. Parlak olmamalıdır. Dini sebeplerden dolayı kullanılan başörtülü kişilerin yüzlerinin tamamı görünmelidir. Yüze saç ya da örünün bir kısmı gelmemelidir. Üzerinde oynanmış fotoğraflar kesinlikle kabul edilmemektedir.
 • Uçak rezervasyonu: PNR kodunun ve seyahat bilgileri ile kişi bilgilerinin tamamının göründüğü rezervasyon şeklinde sunulmalıdır. Mail olarak gelen rezervasyonların mail üzerinden alınan çıktıları ve ekran görüntüleri kabul edilmemektedir. Charter uçuşla gidilecek ise acentenin charter sözleşmesi ibraz edilmelidir. Eğer birden fazla ülkeye gidilecek ise ülkeler arası geçişleri gösteren rezervasyonlar veya satın alınmış biletler de mutlaka sunulmalıdır.
 • Konaklama rezervasyonu: Seyahat süresinin tamamını kapsayan ve başvuru sahibinin isim soy isim bilgilerinin göründüğü otel rezervasyonu ve air bnb rezervasyonu sunulmalıdır. Konaklama yapılacak yerin ismi ve adresi mutlaka belge üzerinde belirtilmelidir. Mail üzerinden alınan çıktılar ile ekran görüntüsü çıktıları İspanya konsolosluğu tarafından kabul edilmeyecektir.
 • Vize talep dilekçesi: İngilizce ve İspanyolca dillerinden birinde yazılmalıdır. Türkçe dilekçeler kabul edilmemektedir. Dilekçe içeriğinde seyahatinizin amacı, tarihleri ve masrafların kim tarafından karşılanacağı mutlaka belirtilmelidir.
 • İş yeri dilekçesi: İş yerinizin antetli kağıdına bilgisayar ortamında yazılmış kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır. Kişinin seyahat tarihleri mutlaka belirtilmelidir ve sunulan otel – uçak rezervasyonu ile bu tarihler birbirini tutmalıdır. Elle yazılan iş yeri dilekçeleri kabul edilmemektedir. Dilekçe İngilizce veya İspanyolca dillerinden birinde yazılmalıdır. Eğer çalıştığınız iş yeri bu dillerde dilekçe vermiyorsa çevirisinin sunulması gerekecektir. Dilekçe çevirisinde yeminli tercüman zorunluluğu yoktur.
 • İşe giriş bildirgesi: BARKODLU SGK işe giriş bildirgesi sunulmalıdır. Eğer sözleşmeli olarak çalışıyorsanız yapılan sözleşmeyi sunabilirsiniz.
 • SGK Tescil ve Hizmet Dökümü: Randevu günü dahil olmak üzere son 7 gün içerisinde alınmış olmalıdır. E-devlet sistemi üzerinden mutlaka barkodlu şekilde alınmalıdır. Devlet memurları ve bağkurlu olan kişiler de bu belgeyi sunmalıdırlar. Kendi sandığı olan kurumlarda çalışan kişiler ise bu belgeyi bağlı bulundukları sandıktan temin etmelidirler.
 • Maaş Bordrosu: Son 3 aylık, kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.
 • Faaliyet belgesi: Firmanızın bağlı bulunduğu odadan son 30 gün içerisinde orijinalinin veya elektronik imzalısının alınması gerekmektedir. Fotokopi faaliyet belgelerini İspanya Konsolosluğu kabul etmemektedir. Avukatlar kendilerine ait olan baro kayıt belgesini ve eğer başka bir avukatlık bürosunda çalışıyorlarsa işvereninin veya işverenlerinin de baro kayıt belgelerinin sunulması gerekmektedir.
 • Ticari Sicil gazetesi: A4 ebatında iş yerinizin ticari sicil gazetesinde ortakları gösteren sayısı sunulmalıdır.
 • İmza Sirküleri: İş yerinizin imza yetkilileri gösterir noter onaylı belgenin fotokopisi sunulmalıdır. İş yeri dilekçesini ve maaş bordrolarını imzalayan yetkili esas sirkülerde görünmüyorsa mutlaka imza yetkilisi olduğunu gösterir vekaletname sunulmalıdır.
 • Vergi levhası: Bir önceki vergi yılını gösterir barkodlu belge şeklinde sunulmalıdır.
 • Emekliler için: Barkodlu emeklilik belgesi ve emekli maaşının yattığı bankadan alınmış son 3 aylık emekli maaş dökümü. Bu döküm randevudan en fazla 7 gün önce alınmış olmalıdır ve mutlaka evrak üzerinde alındığı tarih görünmelidir. Evrak ıslak imzalı olmalı ve banka şubesinin imza sirküleri ekine eklenmelidir.
 • Öğrenciler için: Sadece e-devlet sistemi üzerinden alınmış barkodlu öğrenci belgeleri gerekmektedir. Eğer öğrenci çalışmıyorsa 1.derece yakın akrabasını sponsor olarak göstermelidir.
 • Çalışmayan Kişiler için; İspanya turistik vize başvurusu yapacak olan çalışmayan kişiler sadece anne, baba veya eşlerini sponsor göstermelidirler. Çalışmayanlar ve yeni mezun olmuş olanlar diplomalarını veya geçici mezuniyet belgelerinin fotokopisini sunmalıdırlar. Sponsor olacak olan kişi aynen kendisi vizeye başvuruyor gibi mesleki durumuna uygun olan evrakları ve bakiyesi yeterli banka dökümlerini sunmalıdır. Ek olarak İngilizce veya İspanyolca dilinde sponsor dilekçesi ibraz etmelidir. Vize sponsor dilekçesi mutlaka ıslak imzalı olmalıdır.
 • Çiftçiler için: Kişinin bağlı olduğu ziraat odasından alınmış orijinal çiftçilik belgesi sunulması gerekmektedir. Ayrıca niyet dilekçesi yazılmalı ekip biçilen ürünler, hasat dönemleri, ortalama gelir bilgisi verilmelidir.
 • Banka hesabı : Randevu tarihinden önce en fazla 7 gün önce alınmış olması gerekir. Hesap cüzdanları kabul edilmemektedir. Son 3 aylık banka dökümü ıslak imzalı ve banka şubesinin imza sirküleri fotokopisiyle sunulmalıdır. Yalnızca Türk bankalarının verdiği dökümler kabul edilmekte olup kesinlikle şirket hesabı kabul edilmemektedir. Hesabın mutlaka yeterli bakiyesi olmalıdır ve kredi kartı ekstreleri kabul edilmemektedir. Araç ruhsatı, tapu ve benzeri ek mülkiyet veya gelir belgelerinin sunulması zorunlu değildir. Bu belgelerin sunulması halinde A4 formatında fotokopisi ibraz edilmeli, mail çıktısı ve ekran görüntüsü çıktıları kabul edilmemektedir.
 • Muvafakatname: 18 yaşından küçük başvuru sahipleri anne babasıyla birlikte seyahat etmiyorsa veya ebeveynlerden bir tanesi seyahate katılmıyorsa, seyahate katılmayan ebeveynden muvafakatname gerekir. Evrak üzerinde kesinlikle ‘’ispanya ülkesine’’ seyahat edileceği ibaresi bulunmalıdır. Kurum ziyareti yapılacaksa evrakta kurumun adı da belirtilmelidir. Öğrenci grupları ile gidiliyorsa öğretmenlerin isimleri ve T.C. kimlik numaraları evrakta görünmelidir.
 • Evlilik cüzdanı fotokopisi: Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinde eşine ait bilgiler görünmeyen yeni evli kişiler bu belgeyi sunabilirler.
 • İkametgah: Her başvuru sahibinin ayrı ayrı ibraz etmesi gerekmektedir. Muhtarlıktan ıslak imzalı orijinal belge veya e-devlet üzerinde alınmış barkodlu ikametgah belgesi kabul edilmektedir.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği : Nüfus müdürlüğünden ıslak imzalı olarak veya e-devletten barkodlu olarak alınabilir. Tüm aileyi göstermelidir. E-devletten işlem yaparken ‘’nüfüs aile – kuruma ibraz – İspanya İstanbul Başkonsolosluğu’’ şeklinde alınmalıdır.
 • Kimlik fotokopisi: Türk vatandaşları için kimlik fotokopisi sunulmalıdır. Yabancı uyruklu kişiler çalışma izni veya oturma izni kopyası sunabilirler. Bu durumda seyahat sonrası en az 105 gün daha geçerli çalışma veya oturma izni ibraz edilmesi zorunludur.

İspanya Turistik Vize Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İspanya diğer schengen ülkelerine nazaran biraz daha teferruatlı bir vize posedürüne sahiptir. Bu yüzden İspanya Turistik Vize Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar önem arz etmektedir. İspanya turist vizesine başvurmadan önce mutlaka aşağıdaki bilgileri okuyunuz.

 • 17 gün kuralı: Turistik vize başvurularında seyahat tarihiniz ile İspanya vizesi randevu tarihiniz arasında en az 17 takvim günü bulunma zorunluluğu vardır. Seyahatine 17 günden az kalan kişilerin vize başvuruları kesinlikle kabul edilmemektedir. Randevu günü ile seyahat başlangıç günü sayılmamaktadır. Aradaki süre en az 17 gün olmalıdır. ANTALYA, İZMİR ve GAZİANTEP vize başvuru merkezi üzerinden yapılacak başvurular için bu süre 19 takvim günüdür.
 • 180 gün kuralı: İspanya vize başvurusu yapabileceğiniz en erken tarih seyahatinizden 180 gün öncesidir. Planladığınız geziye bu süreden daha uzun bir zaman varsa başvuruda bulunmak için 180 gün öncesine kadar beklemelisiniz.
 • 12 yaş altı çocukların randevuya gelmesi kuralı: Bilindiği üzere schengen vizesi başvurusu yapılırken 12 yaşın altındaki çocuklardan parmak izi alınmamaktadır. Fakat her halükarda çocukların başvuru esnasında en az bir yasal ebeveynleri ile birlikte hazır bulunmaları gerekmektedir.
 • Muvafakatnamelerde yazılması zorunlu ‘’İspanya Ülkesi’’ ibaresi kuralı: Vize başvurusu kabul eden ülkeler 18 yaşından küçük başvuru sahiplerinden muvafakatname talep etmektedir. Muvafakatnamelerde genelde ülke belirtilmeden yurt dışına çıkış şeklinde bilgiler bulunmaktadır. Fakat İspanya konsolosluğu mutlaka ‘’İspanya ülkesi’’ ne seyahat edileceğine dair ibarenin evrak üzerinde bulunmasını talep etmektedir.

İspanya Vize Ücreti 2020

İspanya vize ücreti 2020 yılında schengen ülkelerinin ortak aldığı karar doğrultusunda güncellenmiştir. Bu karar uyarınca 2020 yılı şubat ayından itibaren tüm schengen ülkeleri vize harçları 20 Euro artış göstermiştir.  Schengen bölgesinde yalnızca Polonya ve İspanya vize ücretlerini dolar cinsinden alırken diğer tüm schengen ülkeleri Euro biriminden ödeme almaktadırlar. Güncel vize ücretlerine duyurular bölümündeki makalelerimizden ulaşabilirsiniz.

İspanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İspanya vizesi başvuru yapan kişilerin sıklıkla merak ettikleri durumlardan biri de İspanya vizesi kaç günde çıkar? sorusunun yanıtı olmaktadır. Değerlendirme süreleri İspanya konsolosluğu ve İspanya Büyükelçiliği inisiyatifinde olup ortalama 1 hafta sürmektedir. İspanya Krallığı’nın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi tatilleri ve konsolosluğun başvuru yoğunluk durumlarına bağlı olarak vize sonuçlanma süresi değişkenlik gösterebilmektedir.

İspanya turistik vize başvurunuzu en doğru şekilde yapmak ve kolayca sürecin takibini sağlamak için destek hattımızı arayarak başvuru işlemleri, randevu ve vize harç ücretleri ile ilgili detaylı bilgileri alabilirsiniz.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

Add comment