İspanya Ticari Vize

Ticari Vize Başvuru Bilgileri

İspanya Ticari Vize

İspanya’ya ticari amaçlı toplantı, ticari fuar katılımcısı veya fuar ziyaretçi olarak seyahat edecek olan Türk vatandaşları İspanya ticari vize başvurusunda bulunmalıdırlar. Bordo pasaport sahibi vatandaşlarımız vize almak ile mükellef iken hususi, hizmet ve diplomatik pasaporta sahip olan kişiler 180 gün içerisinde en fazla 90 gün İspanya’ya vizesiz olarak seyahat edebilmektedirler.

İspanya schengen üye devletleri arasında bulunduğundan iş geziniz için alacağınız İspanya vizesi schengen vizesi kapsamında verilmektedir. Schengen vizeleri ile tüm üye devletleri ziyaret edebilirsiniz. Fakat bir sonraki başvurunuzda vize süresi uzatma durumları doğrudan vizenin doğru kullanımına bağlı olduğu için konsolosluklar tarafından vize alınan ülkeye seyahat edilmesi önerilmektedir.

DataGlobal Vize Hizmetleri olarak İspanya vizesi başvurularınızda profesyonel danışmanlık hizmeti vermekte ve hızlı, güvenilir şekilde başvuru işlemlerinizi tamamlamaktayız. İspanya vize başvurusu yapmak ya da konuyla ilgili detaylı bilgi almak için 0212 963 61 28 numaralı telefon numaramızdan ve info@dataglobal.com.tr mail adresimizden müşteri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.

İspanya Ticari Vize Evrakları

İspanya ticari vize evrakları İspanya Konsolosluğu ve İspanya Büyükelçiliği tarafından belirlenmektedir. Diğer vize tiplerinde olduğu gibi başvuru sahipleri mesleki durumlarına uygun evraklar sunmalıdırlar. Ticari vizeye başvuran kişiler genellikle çalışan, işveren, şirket ortağı veya proje bazlı sözleşmeli statüsünde bulunan kişilerden oluşmaktadır. Bu durumda ticari amaçlarla seyahat edecek kişiye eşlik etmek isteyen kişiler ispanya turistik vize başvurusunda bulunmalıdırlar.

Ticari vize için aşağıda belirtilmiş evraklardan durumunuza uygun olanlar hazırlanmalıdır.

 • Pasaport: Seyahat dönüşü itibariyle en az 3 ay 15 gün daha geçerli olmalıdır. Minimum 2 boş sayfası olmalı ve herhangi bir hasarı bulunmamalıdır.
 • Fotoğraf: 3.5 X 4.5 ebatında 2 adet arka fonu beyaz, güncel, son 90 gün içerisinde çekilmiş ve daha önce herhangi bir evrakta kullanılmamış olmalıdır. Omuz mutlaka görünmelidir. Yüz tüm hatlarıyla görünmelidir ve GÖZLÜKSÜZ çekilmelidir.
 • İspanya vize başvuru formu: Eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır. Formun en son sayfasındaki imza kısımlarına ıslak imza atılmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Schengen bölgesine girişten minimum 1 gün önce başlayan ve çıkıştan minimum 1 gün sonra sona eren en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası.
 • Otel rezervasyonu: Kişinin adı soyadı, konaklama yapılacak yerin ismi ve adresi rezervasyon evrakında görünmelidir. Başvuru formunda belirtilen seyahat tarihlerini kapsamalı ve rezervasyonda adı geçen başka bir kişi varsa geçerli vizesinin fotokopisi sunulmalıdır.
 • Uçak rezervasyonu: Havayoluna ait PNR kodu mutlaka görülmelidir. Türkiye’den çıkış ve Türkiye’ye dönüşü göstermelidir. Farklı ülkelere seyahat edilecekse, ara geçişlerine ait ulaşım araçlarının bilet ya da rezervasyonları ibraz edilmelidir.
 • Şahsi vize talep dilekçesi: İngilizce veya İspanyolca olarak seyahatinizin amacını, içeriğini, tarihleri ve masrafların kim tarafından karşılanacağını belirtmelisiniz.
 • İş yeri dilekçesi: Çalıştığınız şirketin antetli kağıdına kaşeli ve ıslak imzalı olarak yazılmalıdır. Yalnızca İngilizce ve İspanyolca olarak bilgisayarda yazılmış dilekçeler kabul edilir. İçerik olarak seyahat amacı, tarihleri ve masrafların kim tarafından karşılanacağı mutlaka belirtilmelidir. El yazısı ile müdahale edilen veya üzerinde değişiklik yapılan dilekçeler kabul edilmemektedir.
 • Davetiye: Son 30 gün içerisinde düzenlenmiş olmalıdır. Davetiye İspanyol şirketinden, bir şirketin İspanya şubesinden veya başka bir ülkeye ait şirketten gelebilir. Eğer başka ülkede bulunan bir şirket İspanya’da görüşmek üzere davet yollamış ise şirketiniz masrafları karşılasa bile ek olarak şahsi banka dökümü sunmanız gerekir. Davetiye içeriğinde şirket bilgileri, adresi, ziyaret tarihleri, davet edilen kişilerin bilgileri bulunmalıdır.
 • Maaş bordrosu: Kaşeli ve ıslak imzalı olarak son 3 ayı gösteren maaş bordroları sunulmalıdır.
 • Faaliyet Belgesi: Şirketinizin bağlı bulunduğu odadan randevu tarihi itibariyle son 30 gün içerisinde alınmış olmalıdır. Fotokopi kabul edilmez. Islak imzalı veya elektronik imzalı orijinal belge olmalıdır.
 • Ticari sicil gazetesi: Şirket ortaklarını gösterir gazete ibraz edilmelidir.
 • Vergi levhası: Barkodlu kısım görülmeli ve bir önceki vergi yılına ait veriler evrakta yer almalıdır
 • İmza sirküleri: Şirketin imza yetkililerini göstermelidir
 • Fuar katılımı belgesi: Eğer ziyaretçi olarak bir fuara katılmak için İspanya vizesi başvurusu yapıyorsanız fuar katılım belgesi veya fuar giriş kartı sunmalısınız. Fuar’da stand açacaksanız stand kiralama sözleşmesi de sunulmalıdır.
 • İşe giriş bildirgesi: Çalışan statüsünde bulunan başvuru sahipleri bu belgeyi barkodlu olarak sunmalıdırlar. Eğer SGK kaydı yoksa ve sözleşmeli çalışılıyorsa sözleşme sunulmalıdır.
 • SGK Tescil ve Hizmet Dökümü: E-devletten barkodlu olarak alınmış tüm dökümü gösterir olmalıdır. Son 7 içerisinde alınmalıdır. Şirket sahipleri, devlet memurları ve kendi sandığına bağlı çalışanlar da bu belgeyi sunmalılardır.
 • Banka hesap Dökümü: Son 7 gün içerisinde bankadan kaşeli ve ıslak imzalı olarak alınmalıdır. İspanya ticari vize başvurusu yapan şirket çalışanın masrafları firması tarafından karşılanıyorsa banka hesabı sunulması gerekmemektedir. Fakat şirket sahipleri şirket bankası sunmalıdırlar. Eğer ortaklı şirket ise şirket bankası kabul edilmez ve şahıs bankası sunulması gerekir. Banka hesapları yeni açılmış olmamalıdır ve yalnızca Türkiye’de bankalar olmalıdır.
 • İkametgah belgesi: E-devletten alınmış barkodlu ikametgah belgesi tüm başvuru sahipleri için bireysel olarak alınmalıdır.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: E-devletten barkodlu veya nüfus müdürlüğünden ıslak imzalı alınacak belge tüm aileyi göstermelidir.
 • Kimlik fotokopisi, oturum izni ve çalışma izni fotokopisi: yabancı uyruklular oturum veya çalışma izni sunmalıdırlar. Dönüş itibariyle en az 105 gün daha geçerli olmalıdır.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

İspanya Ticari Gerekli Evrakları

İşverenler (Şirket Sahipleri) Gerekli Evraklar

 1. Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış orjinal ikametgah belgesi
 2. Vize talep dilekçesi (Konsolosluğa hitaben, şirketin antetli kağıdına, seyahat tarihlerini içeren, kaşe ve ıslak imzalı olmalı)   
 3. Pasaport – eski pasaportlar (Seyahat sonrası en az 4 ay geçerliliği olmalı)
 4. 2 adet biometrik fotoğraf (3.5×4.5 cm ölçülerinde, arka fonu beyaz)
 5. Davetiye (İspanyol şirketi tarafından antetli kağıda yazılmış, üzerinde seyahat tarihlerinin ve ilgili kişilerin isimlerinin yazdığı davetiye. Davetiyenin kaşeli, imzalı ve renkli çıktısı olmalıdır)
 6. Güncel tarihli şirket evrakları (Orjinal faaliyet belgesi 3 aydan eski olmamalı, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 7. 4B hizmet kaydı
 8. Şirketin güncel banka hesap dökümü (En az 4000 TL bakiyesi olan, son 3 ay bilgilerini içerir, kaşe, imza ve banka yetkilisinin imza sirküleriyle birlikte sunulmalı)
 9. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 10. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgilerini içerir)

Şirket Çalışanları Gerekli Evraklar

 1. Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış orjinal ikametgah belgesi
 2. Pasaport – eski pasaportlar (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerliliği olmalı)
 3. 2 adet biometrik yeni fotoğraf (3.5×4.5 cm ölçülerinde, güncel, beyaz fon arkalı)
 4. Şirket yazısı  (Konsolosluğa hitaben, şirketin antetli kağıdına, çalışanın görev başlangıç tarihi, şirketteki pozisyonu, seyahat tarihlerini içeren, kaşe ve ıslak imzalı olmalı)
 5. Davetiye (İspanyol şirketi tarafından antetli kağıda yazılmış, üzerinde seyahat tarihlerinin ve ilgili kişilerin isimlerinin yazdığı davetiye. Davetiyenin kaşeli, imzalı ve renkli çıktısı olmalıdır)
 6. Güncel tarihli şirket evrakları (Orjinal faaliyet belgesi 3 aydan eski olmamalı, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 7. SGK işe giriş bildirgesi ve BARKODLU 4A hizmet dökümü (e-devlet şifreniz ile temin edebilirsiniz)
 8. Maaş bordrosu (Son 3 aylık, kaşe ve ıslak imzalı)
 9. Şirketin banka hesap dökümü (En az 4000 TL bakiyesi olan, son 3 ay bilgilerini içerir, kaşe, imza ve banka yetkilisinin imza sirküleriyle birlikte sunulmalı)
 10. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 11. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgilerini içeren)

İspanya Ticari Vize Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İspanya vize başvurusu yapmadan önce İspanya ticari vizesi dikkat edilmesi gereken hususlar önem arz etmektedir. İspanya Konsolosluğu tarafından bildirilen kural ve kısıtlamalar aşağıdaki gibidir.

 • 7 iş günü kuralı: Ticari vize başvurusu yapanlar için randevu tarihi ile seyahat başlangıç tarihi arasında minimum 7 iş günü olmalıdır. İstanbul İspanya vize başvuru merkezi için geçerli olan bu süreye randevu günü ve seyahat günü dahil değildir. İzmir İspanya vize başvuru merkezi ve Antalya İspanya vize başvuru merkezi için ise bu kural 9 iş günüdür. Seyahatine bu sürelerden kısa bir zaman kalan kişilerin ticari başvuruları kabul edilmemektedir.
 • 180 gün kuralı: Vize başvurusunda bulunmanız için seyahatinize 180 gün veya daha az bir süre kalmış olması gerekmektedir. Aksi halde başvuru için bu süreyi beklemek gerekecektir.
 • Pasaportlarınızın boş sayfalarında bile herhangi bir hasar var ise hasarlı pasaportla yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

İspanya Vize Ücreti 2020  

İspanya vize ücreti 2020 yılının şubat ayında diğer tüm schengen vizesi ücretleri gibi artış göstermiştir. Schengen ülkelerinin ortak aldığı karara istinaden 20 EUR artış uygulanmaya başlamıştır. Schengen bölgesinde yalnızca Polonya ve İspanya USD cinsinden ödeme alırken diğer tüm ülkeler vize ödemelerini EUR cinsinden almaktadırlar. Güncel vize ücretlerine duyurular kısmındaki ilgili makalemizden ulaşabilirsiniz.

İspanya Vizesi Kaç Günde Çıkar

İspanya Vizesi Kaç Günde Çıkar sorusu başvuru yapılan İspanya Konsolosluğu ve İspanya Büyükelçiliği vize başvurusu yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Başvurudan sonra ortalama sonuçlanma süresi 1 haftadır. Fakat ispanya ve Türkiye’nin resmi tatilleri bu süreye dahil değildir. Yoğun dönemlerden kaynaklı olarak zaman zaman değerlendirme süresinin uzayabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

İspanya Ticari Vize Başvurusu

İspanya’da ticari faaliyette bulunmak isteyen şirket sahipleri veya şirket çalışanları için ticari vize başvurusu ilgili konsolosluk birimlerinin belirlediği koşullara göre alınmaktadır. Türkiye çapında İspanya ticari vize başvurusu konsolosluk birimlerinin yetkilendirdiği kurum üzerinden yapılmaktadır. Bu kurum üzerinden randevu alınarak vize başvuru sahibinin durumuna göre konsolosluk birimlerinin belirlediği evraklar ile başvuru yapılması gerekmektedir. Vize başvuru sahiplerinin işlemleri tamamlayabilmesi için ilgili birimlere parmak izi beyan etmesi gerekmektedir. Başvuru için konsolosluk tarafından istenilen evrakları görüntülemek ve başvuru formlarını incelemek için ilgili sekmelere geçiş yapınız.

İspanya vize başvurularının sonuçlanma süresi ortalama 7-15 iş gününde tamamlanmaktadır. Bu yüzden seyahat planlarınızın aksamaması için başvurunuzu seyahat başlangıç süresinden en az a ay öncesinden yapmanız gerekmektedir. İspanya Schengen bölgesine üye olduğundan dolayı Schengen vize prosedürleri uygun olarak başvuru yapılması gerekir.

İspanya ticari vize başvurunuzu en doğru şekilde yapmak ve kolayca sürecin takibini sağlamak için destek hattımızı arayarak başvuru işlemleri, randevu ve vize harç ücretleri ile ilgili detaylı bilgileri alabilirsiniz.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

Add comment