Finlandiya Vizesi

Vize Başvuru İşlemleri

Finlandiya Vizesi

Resmi adıyla Finlandiya Cumhuriyeti olan Finlandiya, bir Kuzey Avrupa ülkesidir. Schengen bölgesi ülkeleri arasındadır. Finlandiya seyahatleri çeşitli amaçlarla sıklıkla tercih edilebilmektedir. Finlandiya’ya kişiler turistik seyahatlerde bulunduğu gibi, ticari, aile/arkadaş ziyareti, eğitim vb amaçlarla da gidebilmektedirler. Tüm bu seyahatlerde umumi pasaport sahipleri vize uygulamasına tabiiyken, diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamili kişiler ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde ülkeye giriş için vizeden muaf tutulmaktadır.

Bu anlamda, Finlandiya girişlerinde umama mahsus pasaport sahiplerine, planlanan seyahate uygun tarihlerde vize başvurusu yapmaları önerilmektedir. Vize başvuruları için gereken detaylar yazının devamında verilmiştir. Finlandiya Schengen Vizesi hakkındaki sorularınızın yanıtı için yazının devamını okuyunuz.

finlandiya-vizesi

Finlandiya Turistik Vize

Finlandiya turistik amaçlı seyahatler için sıklıkla tercih edilen bir Schengen ülkesidir. Türkiye Cumhuriyeti Hizmet, Hususi ve Diplomatik pasaport hamili kişilere 180 gün içerisinde 90 güne kadar vizesiz seyahat hakkı tanınmıştır. Umuma mahsus pasaport hamili kişilerin, 180 gün içerisinde 90 güne kadar yaptıkları kısa süreli turistik seyahatlerinde Finlandiya Turistik Vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Turistik vize başvuruları için gerekli evraklar Finlandiya Konsolosluğu tarafından belirlenmekte olup, yazının devamında Finlandiya Vizesi için Gerekli Evraklar başlığı altında genel olarak belirtilmiştir. Başvurularda istenen evraklar mesleki duruma göre belirlenmekte olup, istenecek muhtemel mesleki evraklara da bu listenin devamında yer verilmiştir. Tüm bunların dışında konsolosluğun ek evrak talep edebileceği unutulmamalıdır.

Finlandiya Ticari Vize

Finlandiya’ya iş görüşmesi, konferans, fuar katılımı vb. ticari faaliyet amaçlarıyla seyahatte bulunacak kişilerin Finlandiya Ticari Vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Finlandiya’ya ticari amaçlı seyahat edecek umumi pasaport hamili vatandaşlar vize uygulamasına tabii tutulurken, Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport hamili kişilerin 6 aylık süre içerisinde 3 aya kadar yapacakları konaklamalarda vize talep edilmemektedir. Finlandiya’ya ticari amaçlı seyahat edecek kişilerin başvurularında, temel ve mesleki evraklarını sunmasının yanında, ticari amacı kanıtlar nitelikte evrakların da sunulması gerekmektedir. Seyahat amacını kanıtlar evraklar, ticari davetiye, konferans ya da fuar katılım belgesi, bilet ya da davetiye olabilmektedir. Davetiyede başvuru sahibinin ve davet gönderen şirket ya da şahısın bilgileri yer almalıdır.

Finlandiya Aile Ziyareti Vizesi

Finlandiya vatandaşı ya da Finlandiya’da ikamet eden aile bireyi, akraba ya da arkadaşı bulunan ve bu kişileri ziyaret edecek olan kişilerin Finlandiya Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportlarına sahip kişiler 180 gün içerisinde 90 güne kadar olan Finlandiya aile ziyaretlerinde vizeden muaftırlar. Umuma mahsus pasaport sahipleri de aile ziyareti vizesiyle birlikte 180 gün içerisinde 90 güne kadar konaklayabilmektedirler. Fransa aile ziyareti vizesi için gereklilikler yazının devamında belirtilmiş olup, kişinin temel evrakları ve mesleki evraklarının yanı sıra ziyaret edilecek kişi tarafından gönderilmiş davetiye gerekmektedir. Bu davetiye 6 aydan eski olmamalıdır. Davetiye elle yazılmış olsa bile geçerli olmaktadır. Davetiye dili Fince, İsveçce ya da İngilizce olmalıdır ve şunları içermelidir:

Davet eden kişinin;

 1. İsim
 2. Adres
 3. Doğum Tarihi
 4. İletişim Bilgileri

Başvuru sahibinin;

 1. İsim
 2. Doğum tarihi
 3. Adresi
 4. İletişim Bilgileri

Davet eden kişinin pasaport ya da geçerli oturum izni fotokopisi, kişi Fin vatandaşı değilse davetiyenin Fin noteri onayı olması gerekmemektedir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

Finlandiya Öğrenci Vizesi

Finlandiya’da kısa süreli eğitim alacak kişilerin Finlandiya Öğrenci Vizesi başvurusu yapması gerekmektedir. Planlanan eğitim 3 aydan uzun sürmemelidir. 180 gün içerisinde 90 günü aşan eğitimler için oturma izni gerektiğinden başvurular konsolosluktan yapılmaktadır. 6 aylık sürede 3 ayı geçmeyen eğitimler için ise Finlandiya Öğrenci Vizesi başvurusu yeterli olmaktadır. Finlandiya Öğrenci Vizesi başvurusu için gerekli temel evraklar yazının devamında belirtilmiştir. Bunun yanında kişiye sponsor olacak kişinin mesleki ve düzenli gelirini gösteren evrakların eklenmesi gerekmektedir. Başvuruda eğitim amacını kanıtlayan tüm belgelerin konsolosluğa sunulması gerekmektedir.

Kültürel faaliyetler ya da konferanslar için; organizasyon sahibi tarafından gönderilmiş davetiye

Sportif faaliyetler için; spor kulübü/ federasyonundan davetiye ya da müsabakaya katılacağına dair akreditasyon kartı

Eğitim, öğrenim ya da araştırma programları için, üniversiteden ya da ilgili kurumdan davetiye mektubu, varsa yapılmış ödemelere ilişkin belgeler gibi seyahat amacını kanıtlayan evrakların sunulması gerekmektedir.

Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır

Finlandiya’ya seyahat edecek kişiler tarafından Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır konusu merak edilmektedir. Finlandiya Vize başvuruları için online olarak randevu alınmalıdır. Randevu tarihinin seyahat tarihine uygun planlanması gerekmektedir. Ortalama 15 gün değerlendirildiği varsayılarak, seyahat tarihinden 1 ay öncesinden başvurunun yapılmış olması gerekmektedir.

Randevu tarihi belirlendikten sonra, evrakların istenen şekillerde güncel olarak hazırlanması gerekmektedir. Sahte evrak sunulması, eksik, güncelliği, geçerliliği bulunmayan evraklar başvuruyu olumsuz etkilemektedir. Randevu günü kişinin şahsen randevuya gelip parmak izi vermesi gerekmektedir. Daha önceden Schengen kapsamında parmak izi vermiş kişilerin, biyometrik verileri Finlandiya başvurularında geçerli olmamaktadır. Her başvuru için Finlandiya Vize başvurularında parmak izi alınmaktadır. Başvurudan sonraki 15 gün içerisinde vize başvurusu değerlendirilmektedir.

Finlandiya Vizesi için Gerekli Evraklar

Finlandiya Vizesi için Gerekli evraklar Finlandiya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Vize başvurularında gerekli evraklar kişinin mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Tüm bunlara ek olarak Finlandiya Konsolosluğu ek evrak talep edebilmektedir. Evrakların güncel şekillerde hazırlanması, eksik bulunmaması, sahte evrak sunulmaması gerekmektedir. Bu durumda başvuru geçersiz sayılacaktır. DataGlobal Vize Hizmetleri evrakların seyahat amacınıza ve mesleki durumunuza uygun belirlenmesi konusunda size danışmanlık eden, gerekli formları istenen şekillerde hazırlayan, randevuları oluşturup, randevu günü sizi yönlendiren bir kurumdur. 0212 963 61 10 numaralı irtibat hattımızdan ulaştığınız takdirde süreçle alakalı bilgilendirilirsiniz. Seyahatinize ilişkin gerekli evrak listesi, durumunuza en uygun şekilde hazırlanıp, tarafınıza mail yoluyla iletilmektedir.

Finlandiya Vizesi için gerekli evrak listesi genel olarak aşağıdaki şekildedir:

 1. Finlandiya Vize Başvuru Formu
 2. Pasaport
 3. Kimlik
 4. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 5. Ulaşım ve Konaklama Bilgileri
 6. Banka Hesap Dökümü (Son üç aya ait, bankanın imza sirküleri beraberinde sunulmalıdır. )
 7. Düzenli Gelire ilişkin Evraklar (Maaş bordrosu, Kira Geliri… 3 Aylık)

Başvuru Sahibi Çalışansa;

 1. İşveren yazısı
 2. SGK İşe Giriş Bildirgesi
 3. Hizmet Dökümü

Başvuru Sahibi Şirket Sahibiyse;

 1. Ticaret Odası Kaydı
 2. Ticari Sicil Gazetesi Fotokopisi
 3. Vergi Levhası

Başvuru Sahibi Emekliyse;

 1. Emeklilik Belgesi
 2. Emekli Banka Hesap Dökümü

Başvuru Sahibi Öğrenciyse;

 1. Öğrenci Belgesi
 2. Sponsor Evrakları

Başvuru Sahibi Reşit Değilse;

Anne ya da babadan biriyle seyahat edecekse muvafakat name sunması gerekmektedir.

Finlandiya Vizesi Başvuru Formu

Finlandiya Vizesi başvurularında kişinin doldurması gereken Schengen formudur. Finlandiya Vizesi Başvuru Formu başvuru sahibinin, kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, seyahat geçmişi bilgilerini içermektedir. Formdaki ilgili tüm alanların eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Güncel olmayan geçerliliği bulunmayan bilgilerin formda belirtilmemesi gerekmektedir. Formda beyan edilen bilgiler, başvuruda sunulan evraklarla desteklenmektedir. Bu sebeple istenen şekillerde doldurulması oldukça önemlidir. Form doldurulduktan sonra çıktısının alınıp imzalandıktan sonra evraklarla birlikte başvuruda sunulması gerekmektedir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x