Almanya Öğrenci Vizesi

Almanya Öğrenci Vizesi

Almanya Öğrenci Vizesi başvuruları okul gezileri kapsamında Federal Almanya Cumhuriyeti’ne seyahat edecek olan bordo pasaport hamili öğrenciler için yapılmaktadır. Başvuru yapılırken Almanya Konsolosluğu vize başvuru merkezi üzerinden online olarak Almanya vize randevusu alınmalı ve randevu günü talep edilen Almanya vizesi için gerekli evraklar başvuru merkezine sunulmalıdır.

Geziye katılacak olan öğrencilerin her biri için ayrı ayrı başvuru dosyası hazırlanması gerekmektedir. Visa Information System (VIS) uygulaması dolayısıyla 12 yaş ve üzeri kişilerin parmak izi vermek üzere randevu günü başvuru merkezinde hazır bulunmaları talep edilmektedir. 12 yaşın altında bulunan başvuru sahiplerinden parmak izi alınmamasına rağmen randevuda kendilerinin de bulunmaları tavsiye edilir.

DataGlobal vize hizmetleri Almanya vize başvurusu ve danışmanlığı hususunda hizmet vermektedir. Vizelere dair sorularınız için 0212 963 61 01 nolu telefon numaramız ve info@dataglobal.com.tr mail adresimiz üzerinden Almanya müşteri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.

Almanya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Almanya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar Almanya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Aşağıda yazılı evrakları her başvuru yapacak olan kişi için ayrı dosya şeklinde sunmalısınız. Belirlenen standart evraklara ek olarak konsolosluk ekstra belgelerde talep edebilmektedir. Belirtilen evrakların sunulması ise vize alımını garanti etmemektedir.

 • Almanya Vize Başvuru Formu
 • 2 adet 3.5 x 4.5 ebatında, son 6 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz biyometrik schengen vizesi fotoğrafı
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Güncel, dönüş sonrası en az 90 gün daha geçerli pasaport
 • Pasaportunuzda varsa;İngiltere vizesi,Amerika vizesi,Kanada Vizesi,Avustralya vizesiSchengen vizesi olan sayfaların birer adet fotokopileri
 • Vekaletname veya Yetki Belgesi: 18 yaşına girmemiş çocukların anne ve babalarının imzalayacağı Almanya vize başvuru merkezi vekaletnamesi
 • Muvafakatname: 18 yaş altı çocukların ebeveynleri son 6 ay içinde noterden muvafakatname çıkarmış olmalıdır. Belgenin aslı ile birlikte bir adet kopyası da sunulmalıdır. Ebeveynler boşanmış ise velayet kararının fotokopisi de ibraz edilmelidir.
 • Uçak rezervasyonu
 • Otel rezervasyonu
 • Almanya’da ziyaret edilecek okuldan veya eğitim kurumundan alınmış davet mektubu. Davetiyede geziye katılacak öğrencilerin ve öğretmenlerin isim listesi ve ayrıca gezinin içeriğine ilişkin bilgiler yer almalıdır.
 • Davet edilen okulun resmi yazısı: Tüm öğrencilerin ve öğretmenlerin isim ve soy isimleri yazılmalıdır. Gezi programı tarihleri belirtilmeli ve gezinin içeriği hakkında bilgi verilmelidir.
 • Öğrenci belgesi aslı: Okuldan orijinal belge alınmalıdır
 • Sponsor dilekçesi: Seyahati finanse edecek ebeveyn masrafları karşılayacağına dair taahhüt vermelidir.
 • Son 3 aylı banka hesap dökümü: Sponsor olan veli vize randevusundan en fazla 15 gün önce almış olmalıdır
 • Son 3 aylı maaş bordrosu: Sponsorunuz çalışan ise son üç aylık bordrolar ibraz edilmelidir.
 • Kimlik Fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Not: Refakat eden öğretmenler Almanya vizesi ücreti olarak konsolosluk harç kısmından muaftırlar.

Almanya Öğrenci Vizesi Ücreti 2023

Almanya öğrenci vizesi ücreti 2023 yılında 80 EUR konsolosluk harcı, 30 EUR Almanya vize başvuru merkezi ücreti, 10 EUR vize seyahat sağlık sigortası ücreti ve 40 EUR DataGlobal işlem ücreti olarak belirlenmiştir. 12 yaşına girmemiş çocuklardan ve refakat eden öğretmenlerden 80 EUR tutarındaki Almanya Konsolosluğu vize harç ücreti alınmamaktadır. Ayrıca 21 yaş altında olan Avrupa Birliği vatandaşlarının çocukları seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorunda değillerdir.

Almanya Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar

Almanya öğrenci vizesi kaç günde çıkar sorusuna Alman konsolosluğu vize bölümü 15 gün içerisinde değerlendirmeyi tamamlaması gerektiği şeklinde yanıt vermiştir. Bu süreye Almanya ve Türkiye Cumhuriyetinin resmi tatil günleri dahil değildir. Bu yüzden vize başvurunuzu en geç seyahatinize 15 gün kalasıya tamamlamış olmanız gerekmektedir. Tavsiye edilen süre seyahatinizden 1 ay öncesidir. Vize başvurusu yapabileceğiniz en erken tarih ise seyahat başlangıç tarihinin 180 gün öncesidir.