İtalya Vize İşlemleri

İtalya vize işlemleri ile ilgili detaylı bilgiler.

İtalya Vize İşlemleri

İtalya Vize İşlemleri, Avrupa’nın en popüler ülkelerden biri olan İtalya turistlerin gözdesi konumundadır. İtalya devleti Bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşlarından vize talep etmektedir. Yeşil, Gri ve Hizmet pasaportu sahiplerinin 180 günlük sürede 90 güne kadar vize muafiyetleri vardır. İtalya vize işlemleri Schengen vize prosedürlerine uygun şekilde gerçekleştirilmelidir.

Vize onay aldığı taktirde vize sahibine 180 günlük süre zarfında 90 gün Schengen alanında serbest dolaşım hakkı tanır. İtalya Schengen vizesi kısa süreli bir vizedir ve vize başvuruları yetkili vize merkezlerine yapılmaktadır. İtalya Schengen vizesi tek, çift veya çok girişli alınabilmekte olup Schengen bölgesindeki 26 ülkeye seyahat etme imkânı tanımaktadır.

İtalya vize işlemleri için parmak izi verme işleminde başvuruda şahsen bulunulması gerekmektedir. Ancak karmaşık vize prosedürleriyle zaman kaybetmek istemiyorum vizemi hızla alıp gitmek istiyorum diyorsanız Dataglobal İtalya vize işlemlerinde başvurunuzu sizin adınıza yapabilen yetkin bir danışmanlık şirketidir. Dataglobal Schengen vizesi departmanını arayarak çalışma durumunuza ve vize kategorinize uygun belge listesini istemenizdir. Belgeler hazır olduktan sonra Data Global’e şahsen gelerek veya kargo/kurye  ile Dataglobal adresine gönderebilirsiniz. Randevu tarihiniz Dataglobal temsilcileri tarafından hızla belirlendikten sonra biyometri işlemi e-posta yoluyla davet edilirsiniz.

Ekspres vize başvurusu yaparak randevu erken bir tarihe alınabilmektedir ancak bu durum işlemin sonuçlanma süresini etkilemez.

Vizenin işlemlerinin sonuçlanması ortalama 4 ile 15 iş günü arasındadır. Konsolosluğun kapalı olduğu günler hesaba katılarak başvuru yapılmalıdır. İtalya vizesi işlemleride istinasi durumlar haricinde  mülakatı yapılmaz ancak gerekli görüldüğünde konsolosluğa görüşmeye çağrılabilirsiniz. Bu nedenle vize işlemlerinizin çok dikkatle yapılması, vize isteğinizin prosedürlere uygun, rasyonel bir şekilde iletilmesi önemlidir.

İtalya vize ücreti talep edilen vize türü ve seyahatin amacına göre değişebilmektedir. Vize ücreti konsolosluk harcı ve Dataglobal işlem koordinasyonu bedellerini içermektedir ve döneme göre vize işlem ücretleri değişebilir.

İtalya vizesi gerekli belge ve evraklar seyahatinizin planına ve amacına göre değişir. İtalya turistik, iş amaçlı veya aile ziyareti amaçlı vizelere özel evraklar mevcuttur. İtalya vizesi gerekli evraklarından pasaport, biyometrik fotoğraf, güncel tarihli banka hesap detayları hemen hemen her vize başvurusunda bulunan belgelerdir. Pasaportunuzun vize bitiş tarihinden sonra 3 ay geçerli olması gerekliliği, biyometrik özellikteki fotoğraflarınız güncel ve daha önce kullanılmamış olmaları, banka hesap özetlerinizin mutlaka güncel olması gibi önemli kriterlere dikkat etmekte fayda var.

Güncel İtalya Vize Ücretlerine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri